
Indické úrady zatkli amerického turistu, ktorý sa pokúsil kontaktovať izolovaný kmeň Sentinelcov. Ako darček im na ich ostrov priviezol colu bez cukru a kokosy a snažil sa ich privolať, domorodci sa ale neobjavili. Aktivisti jeho konanie kritizujú, píše server denníka The Times.
Dvadsaťštyriročný Mykhailo Viktorových Poliakov, ktorého otec pochádza z Ukrajiny, cestoval deväť hodín v malom nafukovacom člne s motorom, aby sa dostal k ostrovu Severný Sentinel, ktorý je súčasťou súostrovia Andamany a Nikobary v Bengálskom zálive v Indickom oceáne.
Izolovaný kmeň
Ostrov je domovom jedného z najizolovanejších kmeňov na Zemi, ktorý sa vyhýba všetkému kontaktu s cudzincami a súčasným svetom. Indická vláda v roku 1956 zakázala priblížiť sa k ostrovu bližšie ako na 5,5 kilometra a vyhlásila ho kmeňovou rezerváciou.
Poliakov povedal polícii, že sa na Severný Sentinel vydal po polnoci na sobotu 29. marca miestneho času z ostrova Južná Andaman. Keď dopoludnia dorazil k severovýchodnému pobrežiu ostrova, pozoroval pláž z člna pomocou ďalekohľadu v nádeji, že príslušníkov kmeňa uvidí.
Keď sa nikto neobjavil, brodil sa vodou k pláži, kde zanechal limonádu a kokosy a niekoľko minút čakal v domnení, že sa domorodci vynoria z hustého lesa. To sa ale nestalo, a tak Američan natočil video, vrátil sa ku člnu, kde čakal ďalšiu hodinu a pískal na píšťalku, aby Sentinelcov privolal. Keď sa mu to nepodarilo, vrátil sa na miesto, odkiaľ vyplával. Tu si ho všimli miestni rybári a nahlásili ho polícii.
Kritika od aktivistov
Poliakov policajtom oznámil, že súostrovie Andamany a Nikobary navštívil už skôr, aby oblasť preskúmal. Podľa polície jeho dôkladné prípravy zahŕňali štúdium morských podmienok, prílivu a odlivu a prístupnosti ostrova.
Sentinelci sú podľa pozorovania antropológov malý kmeň lovcov a zberačov, ktorí používajú luky, šípy a oštepy. Sú veľmi zraniteľní čo sa týka moderných chorôb, pretože nemajú žiadnu imunitu voči infekciám, ktorú by si vytvorili kontaktom s cudzincami. Aktivisti sa obávajú, že vírus chrípky alebo osýpok by mohol vyhubiť celý kmeň, ktorého počet sa odhaduje na 100 až 300 jedincov.
Šéfka charitatívnej organizácie Survival International Caroline Pearceová označila Poliakov pokus o kontakt s domorodcami za „hlboko znepokojujúci“. „Je neuveriteľné, že niekto môže byť taký bezohľadný a hlúpy. Tento človek svojím konaním ohrozil nielen svoj vlastný život, ale riskoval životy celého kmeňa Sentinelcov, „uviedla vo vyhlásení. Polícia Polyakova obvinila zo vstupu do zakázanej oblasti.
V roku 2018 Sentinelci pravdepodobne zabili Američana a misionára Johna Allena Chaua, ktorý sa rozhodol obrátiť domorodcov na kresťanstvo. Veril, že ostrov by mohol byť „poslednou baštou Satana na Zemi“, ako si zapísal do svojho denníka.
