
Organizátori Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC) v pondelok potvrdili, že sa na nej očakáva osobná účasť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ako aj viceprezidenta USA J. D. Vancea, ministra zahraničných vecí USA Marca Rubia a vyslanca USA pre vojnu Ruska proti Ukrajine Keitha Kellogga.
Podľa agentúry AFP o tom na tlačovej konferencii v Berlíne informoval predsedajúci MSC Christoph Heusgen.
Osobná účasť Zelenského umožní rozhovory s predstaviteľmi kľúčových spojencov Kyjeva, uviedol Heusgen. Vyjadril nádej, že konferencia v Mníchove prispeje k dosiahnutiu pokroku, pokiaľ ide o mier na Ukrajine. Vyslovil predpoklad, že tieto rokovania sa uskutočnia skôr v kuloároch MSC.
Podľa Heusgena je nateraz otvorené, či bude na konferencii oznámený mierový plán pre Ukrajinu. Heusgen si však je istý, že „konferencia (v Mníchove) bude využitá na to, aby sme videli kontúry takéhoto plánu.“ Zárukou pre tento jeho optimizmus je prítomnosť emisára Kellogga.
Konferencia v Mníchove sa uskutoční krátko pred tretím výročím vojny, ktorú 24. februára 2022 rozpútalo Rusko voči Ukrajine, a bude zrejme jednou z prvých príležitostí, keď predstavitelia novej administratívy USA budú môcť hovoriť priamo so zástupcami Ukrajiny.
Prezident USA Donald Trump počas svojej kampane opakovane sľuboval rýchle ukončenie vojny na Ukrajine, ale o tom, ako to chce dosiahnuť, povedal len málo.
Očakáva sa, že Trumpov viceprezident Vance vystúpi v Mníchove s prejavom v piatok, ozrejmil Heusgen. Dodal, že na konferencii nebudú oficiálni predstavitelia ruskej vlády. Podľa Heusgena „nikto neprejavil prianie“, aby prišli. Organizátori však „pozvali Rusov z mimovládnych organizácií, z opozície, z Ruska aj z exilu“.
Mníchovská bezpečnostná konferencia patrí k najprestížnejším stretnutiam svojho druhu. Zúčastňujú sa na nej politici, predstavitelia armád, hospodárstva a neziskových organizácií. Zameriava sa na aktuálne otázky medzinárodných vzťahov a bezpečnostnej politiky. Koná sa vždy vo februári. Prvá konferencia bola v roku 1963.
