Pozrieť si hodiny z prelomu 18. a 19. storočia, prípadne vypočuť si ich odbíjanie, bude možné od 30. septembra do 4. októbra počas návštevných hodín v nitrianskej Synagóge.
Historické hodiny vyrobené v Nitre sa podarilo znovuzískať z aukčného domu a poznáme aj ich autora – je na nich podpis nitrianskeho meštianskeho hodinárskeho majstra Jozefa Floryho. „Predmetná starožitnosť nie je zvlášť cenná samotným prevedením (ide o bežný typ skrinkových meštianskych hodín vyrábaných v tejto podobe na našom území nielen počas 18., ale aj začiatkom 19. storočia), avšak vyznačuje sa mimoriadnou hodnotou práve vďaka zriedkavej proveniencii a vzťahu k dosiaľ takmer neznámemu nitrianskemu majstrovi,“ uviedol Patrik Baxa z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave, ktorý sa venoval archívnemu výskumu hodín z iniciatívy ich majiteľa.
Kto bol Jozef Flóry?
Narodil sa pravdepodobne v roku 1769. Jeho pôvod je zahalený rúškom tajomstva, ale na základe archívnych údajov pochádzal pravdepodobne z oblasti Talianska. V dnešnej Bratislave sa vyučil za hodinára a 14. októbra 1799 sa tu aj oženil. Vzal si za manželku Annu Schmidt, dcéru pekára bieleho chleba Juraja a jeho manželky Alžbety. Manželia sa usadili v Nitre v Dolnom meste, kde sa nachádzala aj dielňa.
Spočiatku, po príchode v roku 1799, nastalo pre majstra veľmi smutné obdobie, ale práve v tomto čase sa pod jeho rukami zrodili spomínané hodiny. Dva roky po úmrtí poslednej dcéry Anny zomrela aj Flóryho manželka Anna. V roku 1810 sa majster oženil s Teréziou Schwarz. Manželia mali minimálne šesť detí, ale tri z nich zomreli v detskom veku. Dospelosti sa dožili tri dcéry (Leopoldína, Albína Terézia, Augustína Jozefa Terézia).
Jozef Flóry zomrel v Nitre 21. apríla v roku 1854. O dva dni na to tu bol pochovaný na mestskom cintoríne.
„Tieto hodiny patria k jeho ranným dielam a prežili ho viac ako o 150 rokov. Zachovali sa s pričinením mnohých generácií zberateľov a milovníkov starožitností iba s minimom opráv – plne funkčné. Ich zvuk pri odbíjaní a pohľad na ne môže tešiť ešte ďalšie generácie ľudí, ktorí si dokážu vážiť vlastné korene a minulosť Nitry,“ uzatvára Patrik Baxa.
(red)
foto: P. Baxa, Adobe Stock
