4.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoDuets).
Reďkovky môžete pokojne pestovať v zeleninovej záhrade, ale aj v kvetináčoch na balkóne. Aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody, dobre si naplánujte termín výsevu. V opačnom prípade bude úroda nulová. Zistite, kedy a ako zasiať reďkovky.
Zistite, kedy a ako zasiať reďkovky.
Foto: shutterstock/FotoDuets
Reďkovka je predzvesťou jari a ideálnym doplnkom jarných sendvičov. Jej štipľavá chuť sa dobre kombinuje s uhorkami, paradajkami a pažítkou. Výborne dopĺňa sendviče s bielym tvarohom. Objavuje sa ako jedna z prvých jarných druhov zeleniny a zostáva s nami počas celého vegetačného obdobia, pričom nám dodáva vitamín C, kyselinu listovú, vitamín B6, ako aj draslík, mangán a vápnik. Je dobré vysievať reďkovky do kvetináčov na balkón alebo do záhrady, aby ste ich mali vždy po ruke. Vyhnite sa však výsevu počas slnečných a letných dní! Mohli by ste tak prísť o celú úrodu.
V ktorých dňoch nesiať reďkovky?
Reďkovka je zelenina s veľmi krátkou vegetačnou dobou. Už 4 týždne po zasiatí môžete zbierať dobrú a zrelú úrodu. Z tohto dôvodu sa reďkovky často vysievajú každých približne desať dní, aby sa zabezpečila nepretržitá úroda.
Reďkovka je pomerne odolná voči chladu. Najlepšie sa jej darí pri teplotách od 10 do 15 stupňov Celzia. Z tohto dôvodu je najvhodnejším obdobím na výsev reďkovky skorá jar, t. j. marec alebo apríl.
Treba však mať na pamäti, že reďkovka začína kvitnúť, keď je veľa slnečného svetla a vysoké teploty, čo jej bráni v tvorbe najcennejšieho jedlého koreňa pre ľudí. Z tohto dôvodu sa nevyplatí vysievať reďkovky v lete. Posledný výsev je najlepšie naplánovať na prvé májové dni.
Reďkovka je zelenina s veľmi krátkou vegetačnou dobou.
Foto: Pixabay/gartengoere
S výsevom začnite opäť s príchodom jesene, t. j. koncom augusta alebo začiatkom septembra. V tom čase sa dni skracujú a ochladzujú a nastávajú ideálne podmienky pre vývoj koreňov reďkovky.
Ako sa starať o reďkovky?
Reďkovka nie je zelenina so špeciálnymi požiadavkami. Dobre sa jej darí v úrodnej a priepustnej záhradnej pôde. Pred výsevom prvých semien je vhodné premiešať pôdu s kompostom. Pôdna reakcia by mala byť v rozmedzí 6,5 až 7,5 pH.
Semená reďkovky sú pomerne malé, ale vysievajú sa husto – najlepšie každých 5 cm a 1 cm hlboko, do riadkov vzdialených od seba 20 cm.
Ak chcete reďkovke zabezpečiť dobré podmienky na rast, umiestnite ju na dobre slnečné miesto. Potom bude dozrievať rýchlejšie. Dbajte na to, aby bola pôda vždy mierne vlhká. Z času na čas môžete pôdu okolo koreňa uvoľniť a pravidelne vytrhávať burinu. Táto starostlivosť stačí na to, aby ste si na sendviči mohli vychutnať chutnú a zdravú reďkovku.
Semená reďkovky sú pomerne malé, ale vysievajú sa husto – najlepšie každých 5 cm a 1 cm hlboko, do riadkov vzdialených od seba 20 cm.
Foto: shutterstock/Tanya Dvoretskaya
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Výsev reďkoviek? V tomto čase si radšej dajte prestávku. Inak vyhodíte peniaze do koša
Reďkovky si môžete vypestovať na balkóne. Budú dobre rásť, stačí sa držať týchto niekoľkých rád
The post V týchto dňoch nevysievajte reďkovky. Úroda bude slabá appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.