Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Väčšina krajín EÚ chce zasiahnuť voči maďarskému zákazu Pride pochodov, Slovensko sa ku kritike nepridalo

Sedemnásť krajín Európskej únie v liste kritizuje Maďarsko za zákaz organizovania dúhových pochodov a volá po tom, aby Európska únia využila svoje nástroje na ochranu právneho štátu. Slovensko sa k listu nepridalo. Väčšina členských krajín EÚ podpísala list kritizujúci Maďarsko za zákon, ktorý zakazuje organizáciu dúhových pochodov. Slovensko sa ku kritike nepridalo. „Rešpekt a ochrana […]
Menej ako 1 min. min.

Sedemnásť krajín Európskej únie v liste kritizuje Maďarsko za zákaz organizovania dúhových pochodov a volá po tom, aby Európska únia využila svoje nástroje na ochranu právneho štátu. Slovensko sa k listu nepridalo.

Väčšina členských krajín EÚ podpísala list kritizujúci Maďarsko za zákon, ktorý zakazuje organizáciu dúhových pochodov. Slovensko sa ku kritike nepridalo.

„Rešpekt a ochrana ľudských práv a základných slobôd všetkých ľudí, vrátane LGBTIQ+ ľudí, sú neodmysliteľnou súčasťou členstva v európskej rodine,” píše sa v liste, ktorý iniciovalo Holandsko.

Krajiny v ňom tiež vyzývajú Európsku komisiu, aby „urýchlene využila všetky nástroje právneho štátu, ktoré má k dispozícii”, ak Maďarsko zákaz nezruší. Komisia môže Maďarsko zažalovať na Súdnom dvore EÚ, čo môže viesť až k vysokým pokutám. List podpísali aj najväčšie krajiny EÚ, Nemecko a Francúzsko.

Slovensko sa nepripojilo ku kritike zákazu dúhových pochodov v Maďarsku

Osemnásť členských štátov EÚ v spoločnom stanovisku vyjadrilo obavy z nového zákona, ktorý podľa nich „podkopáva práva LGBTIQ+ osôb a obmedzuje právo na pokojné zhromažďovanie a slobodu prejavu“. Na zasadnutí bol zástupca rezortu práce, ale k stanovisku sa Slovensko nepripojilo.  

Slovensko sa ku kritike nepridalo

List okrem Maďarska nepodporilo iba deväť členských krajín EÚ. Ku kritike sa nepridalo Slovensko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Grécko, Malta, Poľsko, Rumunsko a Taliansko.

Slovensko do tohto klubu patrí už dlhšie. Príležitosť vyjadriť sa nevyužilo ani na aprílovom neformálnom stretnutí ministrov v Poľsku.

Nepridalo sa ani k žalobe Maďarska na Súdnom dvore EÚ za skorší zákon, ktorý pod zámienkou ochrany detí obmedzuje zobrazovanie LGBTI+ komunity v médiách. Túto žalobu na súde EÚ podporil historicky najvyšší počet členských krajín.

Slovenská vláda v týchto dňoch pretláča vlastný zákon, za ktorý môže byť terčom kritiky v EÚ. Ide o novelu ústavy, ktorá už prešla v prvom čítaní, a ktorú môže počas aktuálnej schôdze parlament definitívne schváliť.

Do ústavy by vložila zmienku o tom, že existujú iba dve pohlavia. Tiež hovorí, že presun kompetencií na EÚ neplatí v „základných kultúrno-etických otázkach“.

Podľa mimovládnej organizácie Via Iuris je však takáto definícia vágna a mohla by spochybniť platnosť európskych smerníc o voľnom pohybe či ochrane osobných údajov. Ak novela prejde, aj Slovensko môže čeliť žalobe na Súdnom dvore.

Maďarský plán rozpoznávať tváre účastníkov Pride pochodov porušuje Akt o umelej inteligencii

Akt o umelej inteligencii mal chrániť Európanov pred tým, aby ich vlády monitorovali AI softvérom. Na dodržiavanie Aktu však majú dohliadať maďarské orgány, ktoré zneužitiam nemusia zabrániť.  

Maďarsko bude monitorovať účastníkov umelou inteligenciou

Maďarský zákon okrem zákazu pochodov Pride obsahuje aj pokuty od 16 do 500 eur za účasť. Polícia tiež môže účastníkov rozpoznávať umelou inteligenciou, čo samo o sebe porušuje ďalšie európske nariadenie.

Krajina, v ktorej vládne premiér Viktor Orbán, má už zmrazené takmer všetky eurofondy aj peniaze z plánu obnovy, pretože nedodržiava európske hodnoty.

Ďalším krokom môže byť takzvaná procedúra v rámci článku 7, v ktorom by mohlo Maďarsko prísť o hlasovacie práva v EÚ. Nemohlo by teda blokovať snahy o prijímanie ďalších sankcií voči Rusku. K takémuto kroku je však potrebný súhlas všetkých zvyšných krajín EÚ.

Slovenský premiér Robert Fico sa však opakovane vyjadril, že pozastavenie hlasovacích práv Maďarsku nepodporí. Krajiny EÚ rokujú o ďalšom postupe v rámci článku 7 na dnešnom zasadaní Rady pre všeobecné záležitosti.

Europoslanci volajú po odobraní hlasovacích práv Maďarsku. Museli by však presvedčiť Fica

„My Slováci stojíme za Maďarmi a ak by liberálni extrémisti chceli Maďarsku zobrať hlasovacie práva, Slovensko to v Európskej rade zablokuje. Máte smolu,“ povedal v europarlamente Ľuboš Blaha.

The post Väčšina krajín EÚ chce zasiahnuť voči maďarskému zákazu Pride pochodov, Slovensko sa ku kritike nepridalo appeared first on euractiv.sk.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie