Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Varšavskí povstalci heroicky vzdorovali nacistom dva mesiace. Stalin im nepomohol, chcel ich nechať vykrvácať

Nech budete kráčať v centre Varšavy kamkoľvek, skôr či neskôr objavíte nejakú z mnohých spomienok a svedectiev Varšavského povstania a teroru, ktorý mu predchádzal. Najčastejšie sochárske dielo či pamätnú tabuľu. Ale aj mladú jedličku na miestach, kde bojoval oddiel odbojovej Krajinskej armády „Jodła“. Či zobrazenie Ježiša schádzajúceho z kríža na triede Jeruzalemské aleje, tam, kde […]
Menej ako 1 min. min.

Nech budete kráčať v centre Varšavy kamkoľvek, skôr či neskôr objavíte nejakú z mnohých spomienok a svedectiev Varšavského povstania a teroru, ktorý mu predchádzal. Najčastejšie sochárske dielo či pamätnú tabuľu.

Ale aj mladú jedličku na miestach, kde bojoval oddiel odbojovej Krajinskej armády „Jodła“. Či zobrazenie Ježiša schádzajúceho z kríža na triede Jeruzalemské aleje, tam, kde Nemci 28. januára 1944 popravili 102 obyvateľov. I presne 34 portrétov benediktínok, ktoré v kláštore prijali núdznych a 31. augusta 1944 zahynuli spoločne s asi tisíckou civilistov počas nemeckého cieleného bombardovania.


image

   


A či budete v strede mesta alebo na sídlisku, vašej pozornosti neuniknú početné poľské vlajky s „kotwicou“, symbolom odbojovej Krajinskej armády zloženým z písmen P a W, čo znamenalo „Polska walcząca“, teda „Bojujúce Poľsko“.      

Strach a teror

V lete 1944 patrilo samostatné Poľsko už päť rokov minulosti. Časť zabralo Nemecko, časť Sovietsky zväz a centrálna oblasť s Varšavou či Krakovom sa stala takzvaným Generálnym gouvernementom okupovaným Nemeckom. Postupne malo byť toto územie podľa predstáv nacistických ideológov „vyčistené“ od Židov a veľkej časti Poliakov a osídľované nemeckým obyvateľstvom.

Aj vo Varšave sa začala doba temna a strachu. Charakterizovali ju napríklad „lapanky“, keď okupanti robili nečakané razie na civilistov, či mučenie a popravy vo väznici Pawiak. Niektoré obete skončili v koncentračných táboroch, iné na nútených prácach v Nemecku.  

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »