
Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa v predchádzajúcich týždňoch narušila dôveru v americký dolár. Vyhlásil to vo štvrtok člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Francois Villeroy de Galhau. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
Villeroy, ktorý je zároveň guvernérom francúzskej centrálnej banky, vo vysielaní rádia France Inter uviedol, že protekcionizmus a nepredvídateľnosť Trumpovej administratívy sú pre americkú ekonomiku „zlými prvkami“.
Trump v stredu (9. 4.) dočasne zníži vysoké clá, ktoré práve v ten deň začali platiť pre desiatky krajín, ale zároveň zvýšil tlak na Čínu, čím poslal globálne akcie strmo nahor.
„Veľkým prvkom konštantnosti v politike USA v uplynulých desaťročiach je pripútanosť k ústrednej úlohe dolára. Verím, že Trumpova administratíva má tiež tento názor, ale je veľmi nekoherentná v spôsobe, akým to praktizuje. To, čo sa stalo v predchádzajúcich dňoch a týždňoch, hrá proti dôvere v americkú menu,“ povedal Villeroy.
Dodal, že to môže byť pozitívny faktor pri rozvoji medzinárodnej úlohy eura.
„Vďaka Bohu, že Európa pred 25 rokmi vytvorila euro. Vytvorili sme si vlastnú menovú autonómiu, môžeme riadiť naše úrokové sadzby iným spôsobom ako Američania, čo predtým tak nebolo,“ povedal.
Villeroy uviedol tiež, že neočakával recesiu vo Francúzsku, len spomalenie ekonomiky. Francúzsky minister financií Éric Lombard v stredu (9. 4.) znížil prognózu hospodárskeho rastu Francúzska v roku 2025 na 0,7 percent z pôvodných 0,9 percent.
Rozhodnutie USA pozastaviť zvyšovanie ciel na 90 dní označil Villeroy za „menej zlý“ vývoj, ktorý má však ešte ďaleko od dobrých správ, pričom poukázal na pretrvávajúce „zlé ingrediencie“ v ekonomickej stratégii Washingtonu. A upozornil, že protekcionizmus, ktorý v konečnom dôsledku poškodzuje amerických spotrebiteľov zvyšovaním cien, má väčší vplyv na hospodársky rast v USA ako na rast Európy.
