Málokdo ví, že ve většině evropských islamizovaných zemí již nějakou dobu působí šaría soudy, které sice nejsou začleněny v běžném soudním systému, nicméně dlouhé roky fungují paralelně.
U těchto soudů nemůžete nikoho posílat do vězení, ani trestat oficiálně smrtí, povoleny jsou jen záležitosti rodinného typu jako uzavírání sňatků a šaría rozvody.
V podstatě to funguje tak, že oficiálně – před úřady dané evropské země – je uzavřeno jen jedno manželství, ale ve skutečnosti má často daný muslim třeba 2 nebo 3 manželky, přičemž ty „navíc“ jsou uznány jen podle práva šaría, ale úředně vůbec příbuzné nejsou.
Často jde o dětské nevěsty nebo manželky, které jsou před úřady dané země vedeny jako svobodné matky, takže mají větší sociální dávky.
Dětské nevěsty jsou pak mnohdy oficiálně nahlášeny jako „neteře“ či jinak příbuzné, zatímco v islámském právním systému jsou uznány jako manželky,
Tato praxe se masově rozšířila zejména ve Velké Británii, kde je již využívána více než 40 let.
Lze si představit, že časem se působnost těchto soudů ještě rozšíří i na trestní záležitosti, což aktuálně není možné.
Soudy šaría podle islámského práva byly založeny v Londýně v roce 1982 a nyní mají 85 poboček po celé zemi.
Oficiálně slouží jako neformální orgány, které vynášejí náboženské soudy zaměřené na manželství a rozvody, ale jejich autorita a popularita rostou a přitahují muslimy z celé Evropy a Severní Ameriky, aby zde hledali náboženská rozhodnutí v rodinných záležitostech.
Tato „šaría“ odkazuje na názory islámských učenců, které se vyvíjely od 7. do 13. století na základě učení Mohameda.
Odhaduje se, že ve Velké Británii bylo uzavřeno 100 000 islámských manželství. Většina z nich však není ani oficiálně registrována u civilních úřadů.
Šaría soudy se věnují také rozvodům, i když v případě, kdy chce rozvod žena, je to dosti problematické.
Zato v případě mužů je rozvod velmi jednoduchý: Muslim prostě musí třikrát za sebou říct slovo „rozvod.“ Ženy však musí projít nesmírně složitým procesem.
Soudy šaría však také znamenají, že polygamie uznávaná islámem již byla normalizována.
Sekulární západní právníci však varují, že takové rady podkopávají princip „jedno právo pro všechny“ a mají často negativní dopad i na dětí, které se v případě rozvodu přidělují otci – a to včetně nejmenších dětí, často závislých na matce.
Podle progresivistické britské vlády však soudy šaría samozřejmě nejsou problémem – a zdůvodnění je bizarní: „Právo šaría není součástí práva v Anglii a Walesu.“
Nicméně muslimové se zejména v rodinném právu řídí zejména svými islámskými soudy a je jim celkem jedno, kolik manželek jim systém uzná.
Otázkou však je, jak dlouho potrvá, než se šaría stane hlavním právním systémem Britanistánu. A to včetně práva trestního – i s kamenováním a popravami.
Zdá se, že tomu tak bude ještě v tomto století…
[Celkem: 2 Průměrně: 5]
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.