„Lidé se mylně domnívají, že elektronické cigarety jsou bezpečnější alternativou cigaret na bázi tabáku, ale ve skutečnosti to není pravda,“ cituje CNN Marianne Nabboutovou, hlavní autorku studie a rezidentku radiologie na Arkansaské univerzitě v Little Rock.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Močení ve sprše je běžné, ale není bez rizika, říkají lékaři. Kdy si dát pozor?
Přestože e-cigarety neobsahují stejné látky způsobující rakovinu jako tabákový kouř, lidé i v těchto případech vdechují chemikálie. A podle zmiňované studie to má vliv na lidské zdraví. „I kdyby v e-cigaretě nebyl žádný nikotin, mohou tam být další škodlivé látky,“ podotkla Nabboutová.
E-cigarety totiž fungují tak, že ohřívají kapalinu, která se mění na páru. Tu pak uživatel vdechuje. Pára ale obsahuje víc než jen vodu. V závislosti na přístroji může obsahovat také olovo, nikl, formaldehyd, propylenglykol nebo glycerin.
„To je pravděpodobně důvod, proč jsme viděli tak významné následky, dokonce i po kouření elektronických cigaret bez nikotinu,“ dodala autorka studie.
Nabboutová a její kolegové zkoumali, co se děje s těly kuřáků cigaret, e-cigaret (tzv. vaperů) a lidí, kteří užívají oboje. Pracovali s 31 kuřáky a vapery ve věku od 21 do 49 let, přičemž výsledky porovnali s výsledky 10 lidí, kteří nekouřili ani nevapovali. Ve třech samostatných sezeních každý účastník absolvoval vyšetření magnetickou rezonancí před a po vapování nebo kouření tabákových cigaret, elektronických cigaret s nikotinem a elektronických cigaret bez nikotinu.
Vědci také studovali průtok krve. Účastníkům studie nasadili na horní stehno škrtidlo, které následně uvolnili. Hodnotili tak rychlost průtoku krve v tepně a měřili množství kyslíku v krvi vracející se žilami do srdce.
Po vapování nebo kouření zaznamenali vědci u účastníků studie výrazné snížení rychlosti proudění krve ve stehenní tepně. Nejvýraznější snížení vaskulární funkce naměřili u kuřáků nikotinových e-cigaret, hned poté u lidí, kteří si dali elektronickou cigaretu bez nikotinu.
Dobrá vaskulární funkce umožňuje cévám, aby se správně rozšiřovaly a zase stahovaly, což zajišťuje efektivní průtok krve, dodávání kyslíku a živin do těla a odstraňování odpadních látek. Naopak špatná funkce cév může vést k tvorbě krevních sraženin, vysokému krevnímu tlaku či dalším závažným cévním onemocněním jako jsou infarkt nebo mrtvice.
Výzkum také ukázal, že po kouření e-cigaret – s nikotinem nebo bez něj – došlo ke snížení nasycení krve kyslíkem. To znamená, že plíce pravděpodobně přijímaly méně kyslíku. Sami vědci ale zdůrazňují, že je zapotřebí další výzkum, aby se jejich zjištění potvrdila a aby se účinky všech typů cigaret prozkoumaly v dlouhodobém horizontu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V 17 zemích se šíří zabijácký virus. Varuje před ním i české ministerstvo
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.