Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Vedeli ste, že existuje aj takýto druh soli, pre telo o veľa zdravší?

Zdravé alebo nezdravé? Jesť nejesť? Bez tohto najobľúbenejšieho korenia na svete si väčšina z nás nevie predstaviť prípravu jedál, no vedci varujú, že môže prispieť k vzniku mnohých závažných ochorení. Je soľ naozaj taká zlá, ako sa zdá? Ako sa v priebehu rokov zmenil postoj k soli? Soľ je na Slovensku a na celom svete […]
Menej ako 1 min. min.

Zdravé alebo nezdravé? Jesť nejesť? Bez tohto najobľúbenejšieho korenia na svete si väčšina z nás nevie predstaviť prípravu jedál, no vedci varujú, že môže prispieť k vzniku mnohých závažných ochorení. Je soľ naozaj taká zlá, ako sa zdá? Ako sa v priebehu rokov zmenil postoj k soli?

Soľ je na Slovensku a na celom svete jednoznačne najobľúbenejším korením. Používa sa v kuchyni inšpirovanej rôznymi kultúrami a väčšina z nás ju považuje za nepostrádateľnú pri príprave jedál.

Bola známa už v staroveku

Je tiež jedným z najstarších korenín – Homér ju nazýval pokrmom bohov a naši predkovia ju považovali za platidlo pri nákupe a predaji. Kedysi sa tešilo aj slávnej povesti – pripisovala sa mu liečivá sila, pripisovali sa mu účinky podporujúce zdravie a cenilo sa pre jeho konzervačné vlastnosti.

Soľ mala dôležitú funkciu nielen z kulinárskeho, ale aj z hospodárskeho hľadiska. Cenila sa v obchode a nie nadarmo sa jej hovorilo „biele zlato“ – mala významný vplyv na rozkvet miest a regiónov, kde ju bolo možné ťažiť. Mestá ako Wieliczka a Bochnia sú toho dokonalým príkladom.

Okrem finančného aspektu mala soľ aj náboženský význam. V Biblii sa uvádza, že bohom sa prinášali obety zo soli.

V priebehu rokov sa postoj k soli ako koreniu menil. Čoraz častejšie sa hovorí o jej nepriaznivých účinkoch na organizmus. To vyvoláva otázky: Je soľ naozaj zdravá? Aké sú riziká nadmerného množstva soli v strave? Môže nedostatok soli spôsobiť nepriaznivé účinky? A čo je vlastne soľ?

Čo je to soľ?

Kuchynská soľ, označovaná aj ako kuchynská soľ a varná soľ, je hlavným zdrojom sodíka v našom každodennom jedálničku. Jej hlavnou zložkou je chlorid sodný (so súhrnným vzorcom NaCl), ktorý sa používa ako korenie a konzervačná látka.

Kuchynská soľ sa skladá prevažne zo sodíka a chloridového iónu (spolu približne 99 %). Zvyšok tvoria prvky v stopových množstvách: horčík, vápnik, draslík, zinok, meď, olovo, železo, mangán, nikel, chróm, kadmium, kobalt, arzén, jód, selén.

Existuje mnoho druhov soli, pričom jedným z najobľúbenejších je morská soľ, ktorá sa získava zo slanej vody. Rozlišujú sa aj ďalšie druhy:

Jodizovaná soľ (kuchynská soľ s pridaným jódom, ktorý nie sme schopní dodať telu z potravy v optimálnom množstve).

Himalájska soľ (soľ, ktorá sa považuje za jednu z najčistejších na svete a obsahuje oxid železitý, ktorý ju sfarbuje do výrazného svetloružového odtieňa).

Havajská soľ (s červeným, čiernym, bielym alebo zeleným odtieňom).

Čierna soľ, nazývaná aj indická Kala Namak (obsahuje aktívne uhlie a veľké množstvo kvalitného železa, má špecifickú chuť a vôňu).

Bambusová soľ (morská soľ pražená v bambusovej trstine).

Jemná alebo hrubá kamenná soľ (získava sa v baniach z ložísk, ktoré existujú mimo prístupu k moru).

Soľ a jej úloha v tele

Keď už vieme, čo je soľ, môžeme prejsť k jej vlastnostiam. Kedysi bola tak cenená pre svoje blahodarné účinky na zdravie, že už nejaký čas je predmetom mnohých výskumov. Vedci varujú, že príliš veľa soli môže spôsobiť hypertenziu a kardiovaskulárne ochorenia. Koľko je na tom pravdy? Aké je odporúčané množstvo príjmu soli?

Skôr ako začneme hodnotiť soľ a jej vplyv na zdravie, je dôležité povedať, že soľ je základným minerálom v ľudskej strave. Je zdrojom sodíka a chlóru, ktoré zase prispievajú k tvorbe zásad a kyseliny chlorovodíkovej (zložky žalúdočnej šťavy). Soľ sa nachádza v slinách, pote aj slzách a aktívne sa zúčastňuje na fyziologických procesoch. Napriek tomu bolo stanovené bezpečné množstvo soli v strave – maximum je päť až šesť gramov denne, čo predstavuje dva gramy sodíka denne.

Vlastnosti soli

Pokiaľ ide o soľ, je dôležité vedieť, že jej nadbytok aj nedostatok môžu mať nežiaduce účinky na zdravie. Podľa niektorých údajov môže mať nedostatok soli v tele priamy vplyv na zvýšenie hladiny hormónu, ktorý je zodpovedný za transport cukru z krvi do buniek, t. j. spája sa s vyššou inzulínovou rezistenciou. Odborníci tiež upozorňujú, že výrazné zníženie príjmu soli môže byť spojené so zvýšením hladiny triglyceridov cholesterolu.

Prekročenie odporúčaného denného príjmu soli sa spája s vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení, najmä vysokého krvného tlaku. Príliš vysoký krvný tlak môže zase v budúcnosti spôsobiť mozgovú príhodu.

Medzi ďalšie ochorenia, ktoré vedci spájajú s nadbytkom soli, patria ochorenia obličiek, vznik obličkových kameňov a zlyhanie obličiek. Zistilo sa, že rakovina žalúdka a pažeráka sa častejšie vyskytuje u ľudí, u ktorých sa potvrdil nadmerný príjem soli. Prekračovanie odporúčaných noriem môže tiež zhoršiť astmu a zvýšiť vylučovanie vápnika, čo je zase jeden z rizikových faktorov osteoporózy.

V súvislosti s vplyvom soli na zdravie stojí za zmienku ešte jedna štúdia. Výskumníci z Yale School of Medicine, Harvard Medical School a Broad Institute zistili, že soľ má nepriaznivý vplyv na autoimunitné ochorenia, ako je skleróza multiplex. Uskutočnili pokus na myšiach a zistili, že soľ v strave spôsobuje produkciu určitého typu lymfocytov, ktoré sa spájajú s autoimunitnými ochoreniami. Analýza ukázala, že soľ môže spôsobiť zhoršenie imunitného systému.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie