Stalo se to, co zřejmě nikdo nečekal a co také zcela jistě naštve zejména hlavouny v EU: rumunský odvolací soud se postavil na stranu nepohodlného antiglobalistického kandidáta Georgesca, kterému nedávno dokonce zakázali kandidovat v nových volbách. Ty se mají konat už za týden.
Pravděpodobně však budou i tyto nové volby zrušeny – a pokud nejvyšší soud potvrdí stávající verdikt odvolacího soudu, pak by se namísto nových voleb muselo vyhlásit druhé kolo těch již dříve anulovaných.
Rumunská politická a právní scéna byla uvržena do chaosu poté, co odvolací soud v Ploješti zrušil rozhodnutí ústavního soudu o anulování prvního kola prezidentských voleb v roce 2024 – voleb, které vyhrál kritik NATO a nezávislý kandidát Calin Georgescu.
Ve čtvrtek 24. dubna soudce Alexandru Vasile nařídil pozastavení a zrušení sporného rozhodnutí ústavního soudu, které zrušilo Georgescovo vítězství v prvním kole voleb, což byl rozsudek, který považoval za právně neopodstatněný, informoval rumunský tisk.
Georgescu – zarytý antiglobalista a kritik centralizace EU, NATO a dalších nadnárodních globalistických institucí – získal v listopadu 2024 celkem 23 % hlasů, což byl překvapivý výsledek, který otřásl rumunskou politickou elitou.
Anulování – některými označované jako státní převrat – bylo založeno na údajných „nesrovnalostech“ v Georgescově kampani a chatrných zpravodajských tvrzeních o ruském vměšování, za kterými však stála vládní strana.
Moskva také kategoricky odmítla obvinění, která zůstávají nepodložená konkrétními důkazy.
Nyní toto anulování visí v právním vakuu. Státní zastupitelství v Ploješti podalo odvolání, přičemž konečné rozhodnutí má učinit Nejvyšší soudní dvůr a kasační soud – nejvyšší rumunský soudní orgán.
Rozhodnutí vyvolalo politickou bouři.
George Simion, vůdce nacionalistické Aliance pro Svaz Rumunů (AUR), uvítal rozhodnutí jako krok k obnově demokratických norem:
„Podporuji návrat k demokracii, k ústavnímu pořádku a právnímu státu: to vše znamená, že bude 2. kolo ZPĚT!“ napsal na Facebooku s odkazem na druhé kolo voleb, které se nikdy neuskutečnilo.
Na X Simion kritizoval Ústřední volební úřad za to, že navzdory rozhodnutí nadále blokuje Georgescovu kandidaturu.
Předsedkyně Strany mladých lidí (POT) Anamaria Gavrilăová ocenila soudcovu statečnost: „Dnes měl soudce odvahu rozhodnout za pravdu. Dnes soudce zachránil tvář spravedlnosti v Rumunsku,“ prohlásila.
Ne všichni to však považují za vítězství demokracie. Bývalý předseda ústavního soudu Augustin Zegrean odsoudil rozhodnutí Ploješti jako „úchylné“ a „právně nemožné“ a varoval, že pokud rozhodnutí platí, mohlo by to anulovat nejen anulování, ale i celý volební proces, který byl poté zahájen.
„Z nulového aktu se rodí nulové akty,“ vysvětlil a naznačil, že vládní plány na nové volby budou také zneplatněny.
Dokonce i Elena Lasconiová, politička USR a prezidentská kandidátka, která postoupila do druhého kola, než bylo referendum zrušeno, vyjádřila skepsi. Během čtvrtečního nočního rozhovoru tvrdila, že nové rozhodnutí „zvýší podezření, zmate lidi a odradí voliče.“
V zákulisí není právní bitva zdaleka u konce. Rumunské odvolací soudy v posledních dnech zaplavilo více než 100 petic zpochybňujících zrušení Ústavního soudu, přičemž HotNews informovaly o „vlně“ podání po celé zemi.
Rozhodnutí soudu v Ploješti bude pravděpodobně napadeno do pěti dnů a očekává se, že Nejvyšší soud – tentýž, který potvrdil rozhodnutí volební komise zakázat Georgescovi kandidovat – brzy rozhodne.
Georgescu zase zůstává pod soudním dohledem. V únoru byl obviněn ze šesti vykonstruovaných obvinění, včetně plánování „protiústavních činů“ a propagace fašistických, rasistických nebo xenofobních ideologií, popřel provinění a prohlásil, že obvinění jsou součástí spiknutí Deep State s cílem ho umlčet.
Na základě 60denního zákazu cestování je Georgescu nadále sledován úřady.
Vyšetřování údajných „nesrovnalostí“ v Georgescově kampani od té doby zjistilo, že narušení mohlo pocházet od poradenské firmy napojené na Národní liberální stranu, která je úzce napojena na Brusel.
Paradoxně byla tato poradenská firma původně najata na podporu konkurenčního kandidáta.
Zatímco Rumunsko balancuje mezi právní nejistotou a politickými nepokoji, budoucnost jeho prezidentského klání zůstává v hledáčku jeho vlastního soudnictví.
To, zda se země pohne kupředu – nebo se resetuje na 6. prosince 2024 – nyní leží v rukou Nejvyššího soudu…
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
