Niet pochýb o tom, že domáce paradajky sú neporovnateľne lepšie ako paradajky vypestované v obchode. Pestovanie tejto zeleniny nie je mimoriadne náročné, ale oplatí sa poznať niekoľko osvedčených trikov, ktoré zabezpečia bohatšiu úrodu.
Dôležitou súčasťou starostlivosti o paradajky je hnojenie. To pomáha zelenine lepšie rásť a prinášať väčšiu úrodu. Ideálne hnojivo si môžete pripraviť sami pomocou rastliny, ktorá rastie v každej záhrade.
Dobré hnojivo pre paradajky
Čas na výsadbu paradajok do zeme sa rýchlo blíži, čo je zvyčajne v druhej polovici mája. Niektorí ľudia už umiestnili svoje sadenice do skleníkov a pod kryty. Je to citlivý moment pri pestovaní tejto zeleniny.
Na jednej strane mladé sadenice veľmi rýchlo rastú, kvitnú a rodia, na druhej strane sú vystavené stresu z presádzania, meniacich sa poveternostných podmienok a výskytu chorôb. Tu musí zasiahnuť správne zložené hnojivo.
Dobrá výživa pre zeleninu by mala mať dvojaký účinok: po prvé, mala by stimulovať rast rastlín a po druhé, mala by zvyšovať ich odolnosť voči patogénom a iným škodlivým činiteľom. Práve to robí žihľavový hnoj.
Titán pre rast paradajok
Paradajky rýchlo rastú a produkujú šťavnaté plody, takže majú vysoké nároky na živiny. Dodávaním fosforu, dusíka a draslíka, ktoré sú obsiahnuté v žihľavovej kaši, podporujeme rast rastlín a podporujeme proces kvitnutia a tvorby plodov.
Žihľava má ešte jednu mimoriadne cennú zložku, a to titán. Vďaka tomuto prvku sú listy paradajok bohatšie na chlorofyl, takže zelená časť rastliny rastie oveľa rýchlejšie. Hnojivo s touto prísadou má priaznivý vplyv aj na nasadzovanie kvetov a plodov.
Tým sa však výhody žihľavového hnoja nekončia, obsahuje totiž aj látky, ktoré zvyšujú imunitu rastlín. Paradajky si toto prírodné hnojivo zamilujú. Ako si ho vyrobíte?
Recept na paradajkový hnoj
Žihľavy na hnojivo by sa mali zbierať pred kvitnutím. Mladé výhonky jemne nasekáme a zalejeme vodou. Na kilogram rastlín by malo byť 10 litrov vody, najlepšie nechlórovanej – môže to byť dažďová voda alebo „filtrovaná“ voda z vodovodu.
Pripravenú zmes prikryte gázou a nechajte ju niekoľko týždňov stáť, z času na čas premiešajte. Keď spozorujete, že sa proces kvasenia spomalil, čo spoznáte podľa peny padajúcej na povrch, kaša bude hotová.
Ako hnojiť paradajky?
Prírodné hnojivo zo žihľavy použijeme prvýkrát asi 3 týždne po vysadení sadeníc do zeme. Poznámka: Pred zalievaním paradajok zmiešajte hnojivo s vodou v pomere 1:10.
Kondicionér nasypeme pod každý krík v blízkosti koreňov. Rastliny môžeme tiež postriekať. Celý postup opakujeme každých 14 dní. Takto „kŕmené“ paradajky sa vám odvďačia veľkými a zdravými plodmi.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.