Jev Catatumbo, pojmenovaný podle stejnojmenné řeky, která se do jezera vlévá, je důvodem, proč se oblast považuje za místo nekonečné bouře. Tento shluk blesků se objevuje pět dní ze šesti a trvá vždy několik hodin. Za minutu se tak může objevit až 30 jednotlivých výbojů, připomíná web Severe Weather Europe.
ČTĚTE TAKÉ: Z nebe padají houby, deštníky nebo hamburgery. Na kapky ve tvaru slzy zapomeňte, proč?
K bouřlivému počasí dochází během 297 nocí za rok. Vědci vypočítali, že na kilometr čtvereční jezera vychází za rok až 233 záblesků. V případě nejfrekventovanějšího místa Evropy, tedy oblasti na severovýchodě Itálie, se jedná o osm blesků.
Za vším stojí unikátní kombinace geografie vodní plochy a okolního podnebí. Horský vítr, který sestupuje z pohoří And, se střetává s teplým a vlhkým vzduchem nad hladinou jezera. To vyvolává silné bouře zvláště v ústí řeky Catatumbo.
Blesková stěna je natolik vytrvalá a pravidelná, že vešla ve známost i jako přírodní maják, jelikož je možné ji zahlédnout na mnoho kilometrů. Neobvyklý atmosférický jev popsal italský geograf Agostino Codazzi jako „nekonečný blesk“.
Značná část jezera se ale potýká s výrazným znečištěním. Roky nezodpovědného nakládání s odpady a nezájem ropných společností vedly ke katastrofálnímu stavu. Pod vodní plochou se ukrývají až dvě třetiny ropných zásob země, připomíná web The Guardian.
„Jezero o rozloze 13 tisíc kilometrů čtverečních rozhodně není v perfektním stavu. Ale ekosystém ještě není mrtvý,“ zhodnotil ředitel centra pro výzkum vody na univerzitě v regionu Zulia Suher Yabroudi.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zažíváme vrchol houbařské sezony. Experti prozradili, jak správně naložit s úlovky z lesa
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.