![Venujte 2% z dane Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko [Komerčný obsah] Venujte 2% z dane Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko [Komerčný obsah]](https://sia-news.com/wp-content/uploads/2025/02/417519051_827254299444028_2436475871232376229_n-1024x577-7AYYSu.jpeg)
Z krajiny mizne pestrosť. Pomôžte nám ju chrániť, venujte 2% z dane Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
V SOS/BirdLife Slovensko chránime vtáky a prírodu, aby život v našej krajine prekvital. Už 32 rokov. Robíme to tak, že identifikujeme a chránime zraniteľné druhy vtákov, obnovujeme najdôležitejšie biotopy a podnecujeme spoločnosť, aby prijímala pozitívne opatrenia proti strate biodiverzity. Nie je to však len o vtákoch. Ako povedal popredný svetový ekológ Dr. Thomas Lovejoy „Chrániť vtáky znamená prispievať k riešeniu väčšiny environmentálnych problémov sveta.“ Vtáky sú totiž indikátormi životného prostredia a tzv. dáždnikovými druhmi. Ich ochranou chránime a obnovujeme celé ekosystémy.
“Chrániť vtáky znamená prispievať k riešeniu väčšiny environmentálnych problémov sveta.” Dr. Thomas Lovejoy, renomovaný svetový ekológ
Už 32 rokov sme v prvej línii ochrany prírody a naša história siaha takmer 100 rokov dozadu. Nikdy sme však nepotrebovali vašu pomoc viac ako teraz.
Venujte svoje 2% SOS/BirdLife Slovensko
Ochrana vtáctva a jeho biotopov je naším poslaním. Práve biotopy sú kľúčové pre prežívanie vtáctva v našom prostredí. Ich vytváranie, rekonštrukcia, revitalizácia a zavádzanie starostlivosti v zmysle dobrej praxe je jednou z hlavných činností SOS/BirdLife Slovensko. Praktická územná ochrana je pritom čoraz náročnejšia. Vyžaduje naplnenie množstva legislatívnych požiadaviek, vysporiadanie majetkoprávnych vzťahov, podporu miestneho obyvateľstva a v neposlednom dostatok finančných prostriedkov, ktorých dostupnosť pre praktickú ochranu prírody je pomerne limitovaná.
2% z dane sú pre nás preto veľmi dôležitým zdrojom prostriedkov na ochranu vtáctva. Investujeme ich do praktických opatrení s reálnym dopadom. Pozrite sa na výsledky našej práce za posledné 2 dekády. Aj takéto veľké veľké úspechy môžeme dosahovať vďaka pomoci našich podporovateľov.
Obnovujeme mokrade a aluviálne lúky
Mokrade všetkých typov, od periodických poľných mokradí, mokrých lúk, riek, meandrov, močiarov až po rybníky sú jednou z našich priorít. Na Žitavskom luhu, v Medzibodroží, na Senianskych rybníkoch, na Poiplí a na Hornej Orave sme obnovili, odbahnili, zavodnili, prehĺbili, alebo inak zlepšili stav vyše 2900 hektárov mokradí a aluviálnych lúk.
Obnovujeme hniezdne steny
Obnovili sme hniezdne steny v dĺžke vyše 3,3 km, ktorými sme nahradili miznúci biotop. Takto sme navrátili brehule a včeláriky do slovenskej prírody v územiach: Parížske močiare, Dolné Pohronie, Poiplie, Medzibodrožie, Horná Orava a stredné Považie.
Obnovujeme toky riek a prívodných kanálov
Upravili sme už 8,7 km riečnych tokov, vďaka čomu privádzajú vodu do krajiny. Zlepšujeme tak vodný režim na stovkách hektárov mokradí a zároveň chránime poľnohospodársku pôdu pred záplavami, ale aj suchom. Takéto úpravy sme realizovali v NPR Parížske močiare, NPR Žitavský luh a NPR Senianske rybníky.
Staráme sa o lúky a pasienky
Kosením a pasením udržiavame svojpomocne 244 ha zeme. Prevádzkujeme dve farmy – v Sennom a na Žitavskom luhu. V pasení spolupracujeme aj s farmármi, napríklad na 60 ha pozemku v CHVÚ Poiplie.
Udržiavame pri živote najväčšie kolónie čajkovitých vtákov na Slovensku
Každoročne sa s pomocou dobrovoľníkov staráme o 14 ha hniezdnych biotopov, ktoré sú na Slovensku extrémne vzácne – hniezdnych ostrovov. Strávime dlhé dni kosením a odnášaním biomasy, aby sme udržiavali umelé ostrovy vhodné pre ohrozené druhy.
Vzdelávame, vytvárame podmienky pre prírodný turizmus a inšpirujeme k ochrane prírody
V najvýznamnejšej ornitologickej lokalite na Slovensku – Senianskych rybníkoch prevádzkujeme Avescentrum – dejisko výskumu, monitoringu, dobrovoľníctva, vzdelávania, ekoturizmu, ktoré vytvára komunitu nadšencov ornitológie a ochrany prírody. Organizujeme tu tradičný festival Vítanie žeriavov, najväčšie podujatie svojho druhu na Slovensku, ktorý každoročne navštívia tisíce účastníkov.
Pôsobíme v regiónoch
Vedieme exkurzie za vtákmi po celom Slovensku a prednášame na školách o ochrane vtáctva. Prostredníctvom Malých členských projektov a angažovanosti našich členov vznikajú každý rok po celom Slovensku desiatky malých projektov s praktickým pozitívnym dopadom na ochranu vtáctva.
A komu tým pomáhame?
chochlačka bielooká
Chochlačka bielooká je nenápadná hnedá kačica s bielou škvrnou pod chvostom. Samec má výrazné biele oko. Na celom Slovensku hniezdi najviac 5 párov. Ešte v 60. tych rokoch 20. storočia bola našou najpočetnejšou chochlačkou, ale v dôsledku odvodňovania a ničenia mokradí začala v celej Európe rýchlo ubúdať. Z lokalít, na ktorých pôsobíme našimi ochranárskymi opatreniami, hniezdi pravidelne napríklad na lúke Ostrovik, alebo aj v Halovom močiari, ktorý sme odkúpili pre prírodu.
krakľa belasá
Krakľa belasá na 10 rokov úplne vymizla z našej prírody. V roku 2020 sme boli svedkami jej úžasného návratu. Tento návrat však nebola náhoda, dopomohli mu búdky a pastva. Každý rok preto rozširujeme hniezdne príležitosti, aj vďaka čomu počet párov rastie. Zo 6 párov v roku 2020 až po 29 párov v roku 2024. Dúfame, že toto číslo nie je konečné a preto sme aj na ochranu krakle belasej a ďalších stepných druhov pripravili projekt LIFE 4 STEPPE BIRDS – Ochrana a návrat stepných druhov na nížiny Slovenska, ktorý však aktuálne odmietlo spolufinancovať Ministerstvo životného prostredia a tak sme sa dostali do náročnej pozície.
drop veľký
Na Slovensku bol kedysi bežný, dnes patrí medzi naše najviac ohrozené druhy – pravidelne sa vyskytuje už len na jedinej lokalite, na Sysľovských poliach. Roky riešime akútne ohrozenia, ktoré mohli mať na svedomí vyhynutie tohto druhu na Slovensku. Trvalo dlhý čas a dalo nám veľkú námahu dosiahnuť zmenu hospodárenia aspoň na niekoľkých pozemkoch tak, aby mali dropy lepšie potravné a hniezdne podmienky. Potrebujú dostatok potravy a kľud. Vlani sa tu ako výsledok snahy viacerých podarilo prvýkrát po 12 rokoch nájsť hniezdo so znáškou a túto zimu sme zaznamenali rekordný počet zimujúcich vtákov.
rybár riečny
V minulosti hniezdil na štrkových laviciach vodných tokov Slovenska, avšak po vykonaní vodohospodárskych úprav na dotknutých riekach bol nútený presunúť sa na ostrovy vznikajúcich umelých vodných nádrží. Drvivá časť populácie v súčasnosti hniezdi na vtáčích ostrovoch, ktoré by však bez každoročného aktívneho manažmentu zarastali a hniezdiská by zanikli. S pomocou dobrovoľníkov udržiavame biotopy pre hniezdenie rybárov riečnych na Vtáčom ostrove na Dunaji, na vodnej nádrži Sĺňava, na Oravskej priehrade a na Dubnickom štrkovisku.
Prostriedky z 2% nám pomáhajú financovať Malé členské projekty priamo v regiónoch, vydávať odborné aj populárne publikácie, realizovať ekovýchovné podujatia a čiastočne aj pokryť spolufinancovanie veľkých ochranárskych projektov.
Ďakujeme, ak nám ich tento rok venujete.
Postup a formuláre nájdete na stránke: https://dvepercentaprevtaky.info/
tlačidlo s odkazom https://dvepercentaprevtaky.info/
Tento text bol publikovaný ako komerčný obsah. Redakcia EURACTIV Slovensko nie je zodpovedná za jeho obsah.
