17.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Greens and Blues).
Hrdziaky môžu v záhrade spôsobiť spúšť. Hoci vyzerajú roztomilo, sú malé a huňaté, môžu byť pre vašu úrodu nepríjemné. Ak teda chcete mať vo svojej záhrade krásne kvety a dobrú úrodu, mali by ste týmto malým hlodavcom dať zabrať. Samozrejme, malo by sa to robiť humánnym a prirodzeným spôsobom, bezpečným pre nich samých aj pre životné prostredie.
Hrdziaky môžu v záhrade spôsobiť spúšť.
Foto: shutterstock/Greens and Blues
Najmä preto, že existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako ich odradiť bez toho, aby ste im ublížili. Treba si uvedomiť, že hoci nie sú chránené, sú súčasťou poľného ekosystému. Treba spomenúť, že hrdziak nie je to isté ako myš poľná – hoci sú si mätúco podobné. Hrdziak lesný je hlodavec z čeľade chrčkovitých, ktorý sa vyznačuje hnedočervenou srsťou, odtiaľ pochádza aj jeho názov.
Hoci nespôsobujú žiadne škody na vašich domoch, záhradkárov a majiteľov pozemkov môžu veľmi obťažovať. Medzi ich pochúťky patria semená a plody, kôra stromov, púčiky stromov, listy a bylinky. Tieto hlodavce nepohrdnú ani ohryzovaním koreňov rastlín a cibuľovín. V tomto smere sú veľmi „všestranné“, pretože sa živia aj larvami hmyzu.
Môžu tiež výrazne ovplyvniť stav pôdy v našej záhrade. Je to preto, že hrdziaky hrabú tunely a pôda je v mieste ich výskytu viditeľne uvoľnená a zdvihnutá, takže napríklad korene trávy nemôžu prijímať vodu a živiny z pôdy. Na druhej strane sú v pôde viditeľné diery, cez ktoré hlodavce unikajú. Hlodavce vedú nočný spôsob života, takže je malá pravdepodobnosť, že sa s nimi stretnete počas dňa.
Hrdziaky v záhrade môžu spôsobiť spúšť. Ako sa ich zbaviť?
Preto sa oplatí prinútiť týchto nepozvaných hostí, aby sa vysťahovali, ak chcete zachrániť vašu jarnú a letnú záhradu. Samozrejme, mali by ste sa spoliehať na neinvazívne a humánne spôsoby, ktoré zároveň neohrozujú životy hlodavcov, životné prostredie, vás samých ani vaše plodiny. Preto stačí siahnuť do kuchynskej skrinky! Tam určite nájdete veľmi obľúbené korenie – škoricu.
Zápach škorice má na zvieratá dráždivý účinok a prinúti ich rýchlo sa odsťahovať.
Foto: shutterstock/amphaiwan
Škorica pôsobí ako účinný odstrašujúci prostriedok proti hrdziakom vďaka svojej intenzívnej vôni. Jednoducho nasypte toto korenie do dutých chodieb, dier a nor týchto hlodavcov. Zápach má na zvieratá dráždivý účinok a prinúti ich rýchlo sa odsťahovať.
Odborníci odporúčajú používať aj čerstvú škoricu, pretože jej vôňa je intenzívnejšia. Škoricové tyčinky možno zapichnúť aj do chodieb a nor.
Nie je to jediná vôňa, ktorá pôsobí ako prirodzený odstrašujúci prostriedok pre týchto nepozvaných hostí. Hrdziaky neznášajú ani vôňu cesnaku, mäty, čiernych ríbezlí, komonice, prýštca a horčice. Ak sa teda chcete uistiť, že hrdziaky sa budú držať od vašej záhrady ďalej, môžete tieto rastliny jednoducho vysadiť vo vašej záhrade.
Aj vôňa cesnaku pôsobí ako prirodzený odstrašujúci prostriedok pre týchto nepozvaných hostí.
Foto: shutterstock/sdrug07
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo robiť, aby sa hraboše prestali zahrabávať? Táto metóda je spoľahlivá
Máte problém s hrabošmi? Dajte im do nory jednu vec. Zápach ich nadobro vyženie
The post Vezmite ju zo skrine a rozsypte ju v záhrade. Hrdziaky z nej vylezú rýchlejšie, ako stihnete mrknúť appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.