Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Více než 100 europoslanců porušilo stejné pravidlo jako Marine le Penová, téměř nikdo z nich nebyl potrestán

Kauza Le Penové ukazuje víc než co jiného nejen dvojí metr justice, která je ve většině evropských zemí velmi silně zpolitizovaná, ale také dvojí metr Bruselu, který rozhodně nemá na všechny stejný metr. To je ostatně patrné i na mnoho let prosazovaném „sanitárním kordonu,“ který část politiků vždy vylučoval z působení ve vedení nejen EU, […]
Menej ako 1 min. min.

Kauza Le Penové ukazuje víc než co jiného nejen dvojí metr justice, která je ve většině evropských zemí velmi silně zpolitizovaná, ale také dvojí metr Bruselu, který rozhodně nemá na všechny stejný metr.

To je ostatně patrné i na mnoho let prosazovaném „sanitárním kordonu,“ který část politiků vždy vylučoval z působení ve vedení nejen EU, ale i europarlamentu, čímž automaticky vyčleňuje část občanů, které tito politici zastupují jaké „méněcenné.“

Ostatně, od zločinecké organizace nemůžete očekávat žádné férové jednání, když „demokracie“ je pro ni sprosté slovo.

Názornou ukázkou toho, jak funguje tento dvojí metr, je právě i kauza Le Penové…

Kontroverzní krok zakázat vůdkyni Národního sdružení Marine Le Penové kandidovat ve francouzských prezidentských volbách byl obviněn z demonstrace dvojího metru, přičemž zprávy tvrdí, že více než sto dalších evropských politiků porušilo stejná pravidla, aniž by čelili trestnímu stíhání.

Pařížský soud vydal pětiletý zákaz kandidatury ve všech volbách  Marine Le Penové poté, co ji a další členy její strany Národní sdružení shledal vinnými ze „zpronevěry“ fondů Evropské unie pro politické aktivity ve Francii.

Podle pravidel EU mají všichni poslanci Evropského parlamentu nárok na statisíce platů za zaměstnance a jejich provoz ve Štrasburku a Bruselu. Le Penová, stejně jako mnoho dalších poslanců EP před ní, byla obviněna z používání těchto prostředků k úhradě jiných stranických výdajů mimo nadnárodní parlament.

Ačkoli EU nikdy nezveřejnila úplný výčet všech poslanců obviněných ze stejného pochybení, za které byla shledána vinnou Le Penová, zpráva z roku 2023 z webových stránek Follow the Money zjistila, že v letech 2019 až 2022 bylo zjištěno, že stejná pravidla porušilo 139 členů Evropského parlamentu, tedy přibližně každý pátý člen.

Přesto podle zprávy pouze jedna europoslankyně, Eva Kailiová, řecká socialistka a bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu, čelila skutečnému vyšetřování během sledovaného období.

Nicméně Kailiová již byla pod přísným drobnohledem kvůli své údajné roli ve skandálu Qatar-gate, ve kterém byli levicoví poslanci EU obviněni z přijímání úplatků od islámského království, údajně výměnou za prosazování katarských zájmů ve Štrasburku.

Zpráva zjistila, že ostatních 138 poslanců Evropského parlamentu bylo pouze instruováno, aby vrátili zneužité prostředky Evropskému parlamentu, než bude možné vznést trestní obvinění.

Objevila se tvrzení, že pravidla jsou vynucována selektivně, a to zejména proti politikům, kteří jsou kritičtí vůči Evropské unii nebo jejímu parlamentu.

Vůdce Brexitu a bývalý europoslanec Nigel Farage byl pozoruhodným příkladem euroskeptického politika, který čelil vyšetřování za údajné využívání fondů EU na jiné výdaje a údajně mu bylo nařízeno vrátit EU 35 000 liber.

Bývalý novinář BBC Michael Crick v pondělí večer v rozhovoru pro Times Radio řekl, že zneužívání fondů Evropského parlamentu politickými stranami k financování operací v jejich domovských zemích je dlouhodobým veřejným tajemstvím, které je známo mnoha novinářům i samotnému orgánu EU, a řekl, že stovky poslanců EP pravděpodobně udělaly přesně to samé, z čeho byla obviněna Le Penová.

„Všichni v Evropském parlamentu do toho byli namočeni, všichni věděli, že jsou v tom navzájem, takže si nestěžovali, proto všichni zavírali oči a Evropský parlament jako instituce se zdráhal s tím něco udělat, protože by to vyšlo na veřejnost a podkopalo by to instituci EU a tak dále,“  řekl.

„Jsem pro Evropskou unii, přál bych si, abychom se tam (Spojené království) vrátili, ale musím říct, že pokud jste euroskeptik, je pravděpodobnější, že se s tím vším dostanete do konfliktu, než kdybyste byl proevropský.

Systém je nespravedlivý a upřímně řečeno, musí existovat stovky poslanců a bývalých poslanců, kteří si tiše říkají: „Nejsem si jistý, jestli si (Le Penová) vedla hůř než já,“ poznamenal Crick.

Podobným obviněním čelil i současný francouzský premiér François Bayrou, horlivě probruselský liberální politik. Zatímco ostatní členové jeho strany Demokratické hnutí (MoDem) byli shledáni vinnými ze zpronevěry fondů EU, Bayrou byl loni osvobozen.

Dokonce i během procesu prokurátoři požadovali, aby Bayrou čelil tříletému zákazu kandidovat ve volbách, což je o dva roky méně, než v případě Le Penové.

Nakonec soud poskytl budoucímu premiérovi „výhodu pochybnosti“ v případu a obvinění proti němu byla stažena.

Le Penová obvinila pařížský soud, že se chová jako lidé v autoritářských režimech a prohlásila, že pozoruhodné rozhodnutí uvalit zákaz ucházet se o veřejnou funkci i během odvolacího procesu – v němž je presumpce neviny ve Francii obžalovaným obvykle přiznávána – bylo porušením právního státu a jasně politicky motivováno.

Vůdkyně Národního sdružení slíbila, že bude proti případu bojovat v odvolacím řízení. Odvolací soud by měl vynést svůj verdikt v létě 2026.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!

[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »