5.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/S.O.E).
Mozaika paradajok je ďalšia choroba, ktorá môže byť nebezpečná nielen pre tohtoročnú úrodu, ale aj pre budúce plodiny. Postupuje rýchlo a zachvacuje celú rastlinu a tiež jej susedné rastliny. Ak nechcete prísť o celú úrodu paradajok, oplatí sa vedieť, čo je to za chorobu a ako jej čeliť. Navrhujeme najdôležitejšie body.
Napadnuté listy paradajok? Zistite, čo môže byť ich príčinou.
Foto: shutterstock/S.O.E
Pestovanie paradajok je síce užitočné, ale vyžaduje si od vás veľa vedomostí a záujmu. Paradajky sú totiž náchylné na mnohé choroby, ktoré môžu priniesť množstvo škôd. Prejavujú sa rôznymi spôsobmi, preto sa oplatí neustále rozširovať svoje vedomosti, aby ste vedeli, s čím máte do činenia. Ak ste doteraz nepočuli o mozaikovom víruse, je najvyšší čas to zmeniť. Keď napadne vaše plodiny, záleží na načasovaní správnej reakcie.
Mozaika paradajok – hrozba pre súčasné a budúce plodiny
Vírus mozaiky paradajok (ToMV – Tomato mosaic virus) je jednou z najčastejších chorôb, ktoré postihujú plodiny paradajok. Okrem iného je rovnako rozšírená ako pleseň zemiakov. Odkiaľ sa tento nezvaný hosť na plodine berie? Nanešťastie, zdroj nákazy sa nachádza v osive. Aby ste minimalizovali riziko infekcie, odporúča sa nakupovať semená a sadenice od spoľahlivých dodávateľov.
Mozaika paradajok sa môže vyskytnúť na akejkoľvek plodine. Prenáša sa aj kontaktom s ľuďmi. Mnohí ľudia si neuvedomujú dôležitosť umývania rúk pred prácou v záhrade. Navyše vírus zostáva aj v pôde, takže nákaza z tejto sezóny môže postihnúť aj budúce plodiny.
Preto sa oplatí sledovať šírenie mozaiky paradajok, pretože ju možno ľahko spôsobiť mechanickým kontaktom. Okrem iného nie je ťažké rozšíriť ju počas činnosti, ako je napríklad strihanie. Táto nákaza môže prejsť aj na papriku.
Mozaikový vírus paradajok sa môže prenášať aj strihaním.
Foto: shutterstock/johan kusuma
Vidíte na paradajkách pľuzgiere? Konajte rýchlo, inak môže byť neskoro
Na identifikáciu plesne na paradajkách je dôležité pravidelne sa pozerať na plodiny. Ako rozpoznáte mozaiku paradajok? Zvyčajne sa prejavuje na najmladších listoch paradajok, ale veľmi rýchlo sa rozšíri na celú rastlinu, ako aj na jej susedov. Prejavuje sa svetlozelenými a tmavozelenými škvrnami, ktoré zdanlivo pripomínajú mozaiku. Odtiaľ pochádza názov tohto nežiaduceho škodcu.
Svetlé škvrny sú konkávne, zatiaľ čo tmavé škvrny sú vypuklé. Mätúco to pripomína pokrývanie listov bublinami. Ak si ich na svojich paradajkách všimnete, konajte čo najskôr, pretože za chvíľu môže byť neskoro. Akonáhle sa na rastline rozvinie pleseň, rastlina prestane rásť, zatiaľ čo plody začnú vo vnútri hnednúť.
Bohužiaľ, zlikvidovať túto nákazu nie je také jednoduché. Vírus je taký odolný, že môže prežívať až niekoľko desaťročí. Okrem toho sa môže stratiť len pri vysokých teplotách presahujúcich až 90 stupňov Celzia. Najúčinnejšou formou boja proti tomuto vírusu je prevencia, t. j. predchádzanie vzniku mozaiky rajčiakov.
Preto sa oplatí venovať veľkú pozornosť nákupu semien a sadeníc. Okrem toho je dôležité pri práci v záhrade dezinfikovať náradie, ako aj ruky. Keď sa však vírus mozaiky objaví na vašej úrode, mali by ste sa infikovaných rastlín čo najskôr vhodným spôsobom zbaviť. Okrem toho je potrebné venovať osobitnú pozornosť činnostiam v záhrade, aby sa nákaza nepreniesla na iné rastliny.
Paradajková škvrnitosť sa môže ľahko preniesť z jednej rastliny na druhú, preto je dôležité dbať na prevenciu.
Foto: shutterstock/Paul Maguire
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo robiť, aby boli paradajky veľké? Naše babičky mali metódu. Toto ošetrenie ochráni vaše sadenice
Zabudnite na chemické postreky. Postrek z kvasníc na paradajky robí zázraky a stojí pár drobných
The post Vidíte takéto zmeny na listoch paradajok? Konajte rýchlo, ide o nebezpečné ochorenie appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.