Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Vidíte takúto čiaru na banáne? Veľký pozor, radšej ich nejedzte

Banány sú exotické ovocie, ktoré je na Slovensku veľmi obľúbené. Ľahko ich dostanete prakticky v každom obchode s potravinami a ich cena nie je vysoká. Sú chutné, zdravé a ľahko stráviteľné, ale musíte byť ostražití. V niektorých prípadoch nám môžu banány vážne uškodiť. Možno ste sa stretli s názorom, že by ste nemali jesť koniec […]
Menej ako 1 min. min.

Banány sú exotické ovocie, ktoré je na Slovensku veľmi obľúbené. Ľahko ich dostanete prakticky v každom obchode s potravinami a ich cena nie je vysoká. Sú chutné, zdravé a ľahko stráviteľné, ale musíte byť ostražití. V niektorých prípadoch nám môžu banány vážne uškodiť.

Možno ste sa stretli s názorom, že by ste nemali jesť koniec banánu. To je, samozrejme, nezmysel. Neskrýva sa tam žiadne zlo, červy ani baktérie. Vôbec ho netreba olúpať ani vyhadzovať. Banány s hnedými škvrnami sa tiež dajú jesť bez obáv. Šupka je znakom zrelosti – ovocie bude sladšie a rovnako zdravé ako žlté.

Existuje však jeden charakteristický detail vo vzhľade banánu, ktorý stojí za zmienku. Jeho prítomnosť by vás mala znepokojovať. Ide o mechanické poškodenie, ktoré môže umožniť, aby sa v ovocí množili škodlivé baktérie, vírusy alebo plesne. Vyhnite sa tiež banánom, ktoré majú mäkké škvrny, nepríjemne zapáchajú alebo z nich vyteká tekutina. Je to signál, že sa kazia a nemali by sa ďalej konzumovať.

Tmavočervená alebo hnedá čiara prechádzajúca stredom banánu alebo škvrny tejto farby na povrchu ovocia sú tiež znepokojujúcim znakom. Tento charakteristický znak naznačuje, že banán bol pravdepodobne napadnutý plesňou druhu nigrospora. Najčastejšie nepredstavuje hrozbu pre človeka. Teda pokiaľ na ňu nie sme alergickí. Bohužiaľ, to sa dozvedáme až po tom, čo sa to stane, preto je lepšie takéto banány pre vlastnú bezpečnosť nejesť.

Banány sú veľmi zdravé. Poskytujú vitamíny A, B, C, E a K a minerálne látky ako draslík, horčík, fosfor, vápnik, železo, zinok a mangán. Sú dobrým zdrojom ľahko stráviteľných cukrov, takže sú nenahraditeľné počas cvičenia alebo po ňom. A keďže sú ľahko stráviteľnou potravinou, môžu ich konzumovať deti, seniori a ľudia, ktorí majú žalúdočné problémy.

Treba si však uvedomiť, že aj čerstvé a kvalitné banány môžu úplne zdravému človeku uškodiť. A to všetko kvôli jednej chybe, ktorú robí väčšina ľudí. Tá spočíva v tom, že nie každý banán umyje. Pritom je to potrebné napriek tomu, že ho lúpeme zo šupky. Kontaminanty, baktérie alebo zvyšky pesticídov na šupke si potom ľahko nájdu cestu na jedlú časť. Výsledkom sú žalúdočné problémy.

Pri kúpe banánov sa oplatí zachovať zdržanlivosť. Banány rýchlo dozrievajú a pomerne rýchlo sa kazia, aj keď ich uchovávate v chladničke. Aby neprišli nazmar, je lepšie nerobiť si veľké zásoby.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie