Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Víno v parku sa tento rok konalo netradične v piatok

Obľúbený žiarsky festival vína sa tento rok konal netradične v piatok 30. mája v Parku Štefana Moysesa, čím odštartoval prvú akciu pod holým nebom a oficiálne otvoril letnú sezónu v našom meste. Aj napriek chladnejšiemu a oblačnému počasiu sa v parku opäť zišlo množstvo milovníkov vína, ktorí si pri poháriku vychutnali šiesty ročník podujatia. Podujatie […]
Menej ako 1 min. min.

Obľúbený žiarsky festival vína sa tento rok konal netradične v piatok 30. mája v Parku Štefana Moysesa, čím odštartoval prvú akciu pod holým nebom a oficiálne otvoril letnú sezónu v našom meste. Aj napriek chladnejšiemu a oblačnému počasiu sa v parku opäť zišlo množstvo milovníkov vína, ktorí si pri poháriku vychutnali šiesty ročník podujatia.

Podujatie už tradične organizovalo naše Mestské kultúrne centrum (MsKC), pričom dramaturg a spevák Janko Kulich nám vysvetlil, prečo sa Víno v parku konalo v piatok, miesto soboty. „Je to preto, že sme spojili dva veľké projekty, a to Víno v parku v Parku a Cestu rozprávkovým parkom, aby sme využili jeden víkendový temrín. A hlavne, sú to prvé najnavštevovanejšie podujatia pod žiarskym nebom, takže začíname sezónu v Parku Štefana Moysesa a aj s ohľadom na technické a organizačné zabezpečenie je o to jednoduchšie, preto dávame deň pauzy, pretože pokiaľ prídu rodičia v piatok na víno v parku, aby vedeli prísť v nedeľu po dni pauzy aj na deň detí so svojimi detičkami. Ale je to hlavne preto, že si uvedomujeme, že víno v parku nie je úplne mega podujatím, je to venované tak pre 500-700 ľudí, a preto si myslím, že piatok je vhodnejší, aby mali ešte sobotu buď pre seba alebo pre svoju rodinu,“ vysvetlil Kulich s tým, že vždy bývalo zvykom, že aj koncerty bývali v piatok, aby si ľudia stihli vychutnať celý víkend pred sebou.

Vinári z Tekova, jedlo, Beatles, foto-kútik aj balónová výzdoba                

Vína v parku sa už tradične zúčastnili vinári z regiónu Tekov, organizátori si tento rok pripravili aj niekoľko noviniek. „Naším dlhodobým cieľom bolo spríjemniť toto obľúbené podujatie, ktoré už presne vieme, ako má vyzerať, či už organizačne alebo technicky a naším cieľom bolo, že pokiaľ návštevník príde, tak aby aj zažil niečo nové. Preto sme vytvorili  foto-point, foto-kútik, kde sa návštevníci mohli s humornými tabuľkami odfotiť. Tabuľka boli vyrobené špeciálne na náš festival, s vlastnými textami, ktoré sú tematicky venované len vínu a dvojzmyslom v kombinácii s vínom,“ doplnil. Výzdobu na pódiu zas tento rok ozvláštnili balónové strapce vína, ktoré pre festival vytvoril Balónový ateliér.    

V úvode programu zahrala prítomným kapela Beatles  zo západného Slovenska. „Nie sú to ich dvojníci, ale ľudia, ktorí hrajú desiatky rokov a zrazu vytvorili projekt, ktorý hrá najväčšie hity skupiny Beatles v originálnom podaní, aj v modernejšom spracovaní. Večer spríjemnila program svojím vystúpením Lenka Piešová, ktorá zahrala až tri hudobné bloky tých najväčších svetových hitov s klaviristom a saxofonistom a vytvorila tak špeciálnu atmosféru, ktorú má len toto jedinečné podujatie,“ dodal Kulich, čo sa programu týkalo.      

K dobrému vínku patrilo aj výborné občerstvenie, z ktorého si mohli vybrať milovníci mäsa i vegetariáni. V ponuke boli grilované špeciality, ako cigánske pečienky, klobásky a pečené kurence, na odbyt šli aj domáce langoše, skvelé koláče, pizza taštičky či panini, ale aj sladké donuty či slané pečivo.

Víno v parku nie je pre deti ani pre štvornohých miláčikov         

Ako už organizátori vopred avizovali, neodporúčali (no ani nezakazovali) brať návštevníkom do parku aj deti, keďže podujatie Víno v parku je akcia pre dospelých a tak je aj stavaná. „My ani neodporúčame, aby sem išli deti, nedávame sem schválne žiadne nafukovacie atrakcie, pretože vieme a uvedomujeme si, že aj tí rodičia si sem-tam potrebujú oddýchnuť a nebrať so sebou deti. Samozrejme, ľudia sa pýtajú, či môžu vziať deti, my ich vždy ale upozorníme, že pre ne nemáme program a že sa môžu nudiť. Rovnako tak sem neodporúčame vodiť ani psích miláčikov. Myslíme si, že tak je to správne a že aj rodičia potrebujú svoje akcie a Víno v parku je jednou z nich, akciou určenou pre dospelých,“ dodal Kulich.

Bodovali klasiky ako Pesecká Leánka, vinári predstavili aj niekoľko noviniek

Súčasťou programu boli aj vinári, ktorí aj tento rok priniesli do žiarskeho parku ukážku toho najlepšieho, aj s prezentáciou a degustovaním vín. Stálicou žiarskeho vinárskeho festivalu je jednoznačne vinárstvo Uhnák, ktorého účasť ani tento rok nemohla chýbať. Vinári tento rok priniesli aj novinky, a to v suchej aj v polosladkej verzii – Devín a Tramín červený, ktorý je polosuchý.

Zaujímalo nás, čím sú ich novinky špeciálne. „Je to taká nová odroda, Devín je z mladej vinice, takisto aj Tramín. Ide o vinicu, ktorá začala riadne rodiť iba vlani, čiže sú to vína z mladých viníc, pestovaných na tufovom podloží,“ vysvetlil vinár a zároveň podotkol, že minulý ročník bol jeden z najsladších. „Bol to veľmi sladký ročník, aj celkovo, na biele aj na červené vína, dosahovali sa veľmi dobré cukornatosti, možno až príliš. Bolo veľa slnečných dní, čiže cukru nám doprialo. No keď sú veľmi sladké vína, strácajú kyseliny a musíte sa to snažiť vyvážiť, to vám potom v tom víne chýba,“ zatajil nás do výroby vín vinár z vinárstva Uhnák a na záver len podotkol, že na Víne v parku už tradične aj tento rok najviac išli Pesecká Leánka či zaujímavé bublinkové Cuvée Afrodita. „Stále sú tu v prevahe Žiarčania, ktorí chcú sladké vína, ale aj takí, čo pijú suché,“ dodal.

Stálicou na festivale vín je už tradične aj vinárstvo Muráni z Čajkova, ktoré tento rok reprezentoval Martin Muráni. „Ponúkame prierez minulého ročníka – Peseckú Leánku, Rízling rýnsky, Sauvignon Devín, Rulandské šedé a Frizante z Peseckej Leánky, z červených vín tu máme Rudavu a Frankovku modrú,“ vymenoval Muráni, pričom podotkol, že najviac im išla Pesecká Leánka a Devín.

Aj on považuje ročník 2024 za náročný, čo sa vysokých teplôt týka. „Oberali sme v horúčavách, čiže aj spracovanie bolo náročnejšie, museli sme extrémne chladiť vína. Celým ročníkom sa nesie taká mierna horčinka, spôsobená vysokými teplotami. Kým sme stihli pozbierať štandardné úrody, ktoré robíme v suchom prevedení, tak nám tie ďalšie už prezierali. Bol to boj s časom, s teplom a s cukrami,“ dodal vinár s tým, že čím je vonku teplejšie, tým ej hrozno cukornatejšie a rýchlejšie dozrieva. „Víno v parku je príjemná akcia, ľuďom tu chutí víno a chodíme sem každý rok radi,“ dodal Muráni na záver.

Zastúpenie v Parku Štefana Moysesa mala aj najväčšia vínna pivnica v Pukanci, ktorú zastupoval majiteľ Ján Rozenberger. „Ako vinári tu máme spoločné to, že sa naše hrozno rodí na južných svahoch štiavnických vrchov, čiže na sopečnom podloží a preto sme sa odvážili založiť aj spolok Terroir TEKOV, ktoré označuje relatívne malé vinohradnícke územie, ktoré sa začína v okresnom meste Levice a pokračuje po bývalé banícke mestečko Pukanec,“ vysvetlil Rozenberger s tým, že okrem toho vinárov z Tekova spája aj Pesecká Leánka, ktorú nazval povinnou jazdou.

„Druhá odroda je odroda modrého hrozna, čiže Frankovka modrá, ktorej sa u nás tiež dobre darí. Vzhľadom na to, ako sa mení počasie, sa síce už darí akémukoľvek hroznu u nás,“ skonštatoval vinár, ktorý za seba „vypichol“ to, že sa venujú starodávnym samorodým odrodám, botanickým druhom viniča, ktoré sú geneticky odlišné, ako ostatné plody hrozna. „Tým pádom sú to iné chute, vône, ako tie ostatné odrody hrozna,“ dodal s tým, že jeho srdcovkou je štandardne Leánka, ale aj samorodé odrody ako Otilko. „Pretože to odráža históriu nášho regiónu. Veľmi rád mám aj ružové vína na akýkoľvek spôsob. Ešte tu máme stálicu, víno, ktoré sme si nazvali Milenka, pretože je zložené z dvoch vín Müller Thurgau a Leánka. Je to príjemné sladké a mierne aromatické vínko, ktoré si obľúbili Žiarčania, či už muži alebo ženy,“ dodal.

Najmladší vinár má len 22 rokov a už zbiera ocenenia

Pri jednom zo stánkov nás zaujal aj nenápadne postávajúci mladík, pre ktorého bol tento ročník Vína v parku premiérou. Ako sme sa z rozhovoru dozvedeli, išlo o Filipa Tušana, 22-ročného mladíka z Rybníka (okres Levice), pre ktorého je vinárstvo koníčkom. „Pracujem vo vinárstve a vo voľnom čase a po robote pokračujem vo svojej vinici, čiže dá sa povedať, že od rána do večera som vo vinohrade,“ prezradil nám mladý vinár, ktorý si sám obhospodaruje 50-árov vinice a jeho ročná spotreba je približne 800 litrov vína.

Na svoj premiérový ročník do parku priniesol Peseckú Leánku, Veltlínske zelené a Rízling vlašský, všetko ročník 2024. „Špecifické na týchto vínach je, že sú vypestované na tufovom podloží, resp. Rybník sa začína už na sopečných povrchoch, takže to dodáva vínu také šumivé tóny, perličky,“ dodal mladý vinár, ktorého ku tomuto remeslu priviedol jeho starý otec. „Odmalička som s ním chodil do vinice, kde mi ukazoval, čo sa ako robí, tak ma to chytilo, až som vyštudoval vinársku školu, počas ktorej som vyhral Majstra Slovenska v strihaní viniča. Tento rok som dostal diplom za striebornú medailu s Peseckou Leánkou a Rízlingom vlašským z roku 2023,“ pochválil sa najmladší vinár, ktorý plánuje navštíviť Víno v parku opäť aj o rok.

Predposledným vinárom bol Marián Pačikovský z firmy Adoro z Banskej Bystrice, ktorý sa vínu a somelierstvu venuje už 20 rokov. „Dnes tu máme rodinné vinárstvo Berta zo Strekova, čo je viacgeneračné vinárstvo, v ktorom pôsobí starý otec, rodičia a dvaja synovia Lukáš a Matúš s biblickými menami. Ich etikety sú známe tým, že sú na nich použité reálne odtlačky ich prstov, pretože s každým vínom majú reálne dotyk, milujú víno a robia ho so srdcom. Sú mekkou slovenského vinohradníctva v Strekove na juhu Slovenska, takže takéto vína je radosť prezentovať,“ dodal Pačikovský v rámci prezentácie vinárstva, v ktorom mala veľký úspech tento ročník festivalu Pálava, novinky ako Muškát či Cabernet Sauvignon Sparkling s jemnými bublinkami, vhodné na letné počasie, osviežujúce s krásnou aromatikou. „Milovníkom červených vín zaimponoval Dunaj, ktorý je absolútne excelentný,“ dodal na záver.

Posledným prezentujúcim sa vinárom na žiarskom festivale vín bol Csaba Szitas a jeho vinárstvo Borvin z južného Slovenska, konkrétne zo Štúrova. Borvin preto, lebo je to krátke a výstižné meno, niečo, čo nás vystihuje, pretože Bor znamená po maďarsky víno, vysvetlil nám hneď v úvode, že prečo sa vinárstvo nevolá podľa jeho mena. Víno v parku je akcia, ktorej sa podľa jeho slov zúčastňuje každý rok a veľmi rád a s ostatnými vinármi tak tvorí stálu partiu.

„Sme malé rodinné vinárstvo a skôr sa špecializujeme na naturálne vína, spontánnu fermentáciu, nepridávame kvasinky, živnú soľ, nefiltrujeme vína, všetko ide do fliaš bez filtrácie. Čo sa produkcie týka, máme do 10-tisíc fliaš ročne a prevažnú časť našej produkcie tvoria červené vína,“ dodal vinár.

Nás však medzi prezentovanými vínami zaujalo víno oranžovej farby, a hneď sme sa opýtali, čo je zač a následne sme ho aj degustovali. „Ide o Noria Orange, čo sa týka technológie, toto víno sa vyrába z bielej odrody vín, ale robí sa  technológiou výroby červeného vína, čiže po zomletí a odstopkovaní hrozna ho necháme kvasiť v otvorených kadiach spolu so šupkami, čiže mušt kvasí spolu so šupkami, ako pri červených vínach,“ vysvetlil Szitas a pokračoval: „Toto víno bolo dva týždne na šupkách a pred koncom fermentácie bolo veľmi jemne vyprešované a dali sme ho do 300-litrových drevených sudov, kde aj 15 mesiacov zostalo a tam vyzrievalo, na jemných kvasničných kaloch,“ opísal spôsob prípravy tohto vína vinár a zároveň podotkol, že ide o archaický spôsob výroby vína.

„Po 15 mesiacoch v sude sme ho vybrali a ešte ďalší rok pobudlo toto víno v nerezových nádržiach a až potom bolo fľaškované,“ dodal.  Zaujímavosťou pri tomto víne tiež je, že sa doňho nepridávajú siričitany a jeho archivácia sa odhaduje na jednu dekádu, okolo desať rokov.

A aké vína išli od vinára zo Štúrova medzi Žiarčanmi toho roku najviac? „Z bielych asi Noria, slovenský novo-šľachtenec, trošku aromatickejšia odroda a z červených asi naša Terra, čo je naša vlajková loď u nás, ročník 2021 a je vytvorená z troch hotových vín, čiže nemiešame hrozno, ale z hotových vín robíme Cuvée-čka. Terra 21 je 60 % z Dunaja, 30 % z Merlotu a 10 % z Cabernet Frankovky,“ dodal vinár.

Ako ste mali možnosť dočítať sa, podujatie Víno v parku nie je len o degustácii kvalitných vín pri dobrom jedle a hudbe, ale popri tejto príjemnej činnosti vám každý vinár prezradí svoj príbeh a príbeh jeho vín a aj my sme sa tento rok opäť naučili niečo nové a už teraz sa nevieme dočkať, čo prinesie ďalší ročník festivalu Víno v parku!

(šov)
Foto: Peter Vörös

 

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie