Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Vláda kritizuje eurokomisiu za čerpanie z médií, sama robí to isté

Podľa Fica je neseriózne, že Brusel v Správe o právnom štáte cituje z médií. Vládna brožúra o porušeniach právneho štátu za vlád Matoviča a Hegera však robí to isté, dokonca vo väčšej miere. Okrem toho využíva aj facebookové statusy. Rovnako ako eurokomisia sa tiež opiera o citácie z Aktualít a Denníka N, najčastejšie ale cituje […]
Menej ako 1 min. min.

Podľa Fica je neseriózne, že Brusel v Správe o právnom štáte cituje z médií. Vládna brožúra o porušeniach právneho štátu za vlád Matoviča a Hegera však robí to isté, dokonca vo väčšej miere. Okrem toho využíva aj facebookové statusy. Rovnako ako eurokomisia sa tiež opiera o citácie z Aktualít a Denníka N, najčastejšie ale cituje Plus 1 Deň.

Európska komisia bola v tohtoročnej Správe o právnom štáte voči Slovensku mimoriadne kritická. Zhodnotila, že vláda nedosiahla pokrok takmer v žiadnej z problematických oblastí a vo viacerých prípadoch stav aj zhoršila.

Slovenská vláda sa v reakcii sústredila najmä na zdroje správy. Kritizovala, že hodnotenie sa opiera o články z troch denníkov, ktoré sú podľa nej „výlučne protivládne“. Minulý týždeň to zopakoval aj premiér Robert Fico.

„Dokázali sme obrátiť správu o právnom štáte, pretože bola nepravdivá, neférová a komisia to musela uznať, pretože bola čerpaná zo zdrojov, ktoré nie sú voči Slovensku seriózne,“ konštatoval Fico napriek tomu, že Komisia si za svojou správou verejne stojí.

Analýza portálu EURACTIV Slovensko však ukazuje, že vláda v obdobnej analýze čerpala z rovnakých zdrojov. Kým bruselská správa využila v poznámkach pod čiarou 41,6 percenta zdrojov z médií, vládna brožúra s názvom Prehľad porušení princípov právneho štátu v rokoch 2020 – 2023 tak robí až v 56 percent prípadov.

Ministerstvo spravodlivosti na otázky portálu EURACTIV Slovensko nezareagovalo.

Citujú aj z rovnakých médií

Slovenská brožúra sa venuje vládam Igora Matoviča a Eduarda Hegera, ktoré obviňuje z politizácie trestných stíhaní. Jej autorom je úrad vlády a rezort spravodlivosti.

Analýza ukazuje, že aj slovenská vláda čerpá z Denníka N a portálu Aktuality.sk. Najčastejšie však cituje z média Plus 1 Deň.

Vláda má zdroje z Plusky

Čerpanie z médií pritom označil za „metodologicky nevhodný prístup“ aj štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Milan Hodás.

„Navyše, nie sú dostatočne zohľadňované expertné právne názory, ako sú stanoviská renomovaných právnikov, akademických inštitúcií či judikatúra Ústavného súdu Slovenskej republiky, Európskeho súdu pre ľudské práva či Súdneho dvora Európskej únie,“ hovoril.

Podobnú metodológiu ale využíva aj brožúra rezortu spravodlivosti. Najčastejšie cituje z vyššie spomínaného denníka Plus 1 Deň. Denník a portál pluska.sk vydáva vydavateľstvo News and Media Holding, ktorú vlastní finančná skupina Penta. Na druhom mieste sú citácie z Ústavného súdu, na treťom ďalšie médium, tentokrát Pravda.

Eurokomisia má na prvom mieste tiež médium, a to denník SME. Na druhom a treťom mieste sú však zdroje zo Súdnej rady SR a z Úradu vlády SR. Tiež čerpá z vlastných dokumentov a Rady Európy.

Na rozdiel od eurokomisie čerpá brožúra slovenskej vlády aj zo sociálnych médií, konkrétne zo statusov z Facebooku alebo z YouTube videí.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »