Podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec začiatkom roka hovoril, že po poslednej revízii plánu obnovy nad ním preberá plnú politickú zodpovednosť. Teraz hovorí, že s Komisiou bude diskutovať o realizovateľnosti opatrení.
Vláda bude s eurokomisiou diskutovať o tom, či stíha dokončiť plán obnovy. Konečný termín je august 2026 a Slovensko má pred sebou ešte tretinu žiadostí.
„V prípade, ak z tejto analýzy vyplynie, že niektoré opatrenie nie je možné zrealizovať v stanovenom termíne, zvážime nahradiť takéto opatrenie iným, ktoré bude realizovateľné najneskôr do augusta 2026,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko odbor komunikácie Úradu podpredsedu vlády pre Plán obnovy, Petra Kmeca (Hlas-SD).
Ten začiatkom roka, keď predstavoval poslednú revíziu, hovoril, že po jej prijatí vláda nad plánom obnovy preberá „na 100 percent politickú zodpovednosť”. Obhajoval tým to, že o zmenách neprebehla diskusia, napríklad v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
O ďalších zmenách otvorene hovorí aj Európska komisia.
„Je potrebné veľmi dôkladne sledovať realizáciu žiadostí o platbu, ale pravdepodobne aj dôkladne prehodnotiť všetky investície v pláne, aby sa zabezpečilo, že budú uskutočniteľné a môžu byť včas dokončené príslušnými orgánmi,” povedala počas návštevy Slovenska Céline Gauer, generálna riaditeľka pracovnej skupiny pre reformy a investície z Európskej komisie.
Šiesta žiadosť odišla
Včera, 30. júna, Slovensko zaslalo šiestu žiadosť o platbu. Splnilo tým svoj vlastný termín. Obsahuje 31 míľnikov a takmer miliardu eur. V rámci tejto žiadosti tiež Slovensko muselo predstaviť nový protikorupčný rámec.
V najbližších dňoch by tiež na Slovensko mali prísť peniaze z piatej žiadosti o platbu. Tá bola podaná ešte koncom decembra a eurokomisia ju pozitívne vyhodnotila v apríli. Vyplatenie však EÚ schválila až v polovici júna.
Eurokomisia v tomto čase dokončovala audit protikorupčného mechanizmu chrániaceho peniaze z plánu obnovy. Slovensko totiž pôvodne predstavovalo Úrad špeciálnej prokuratúry ako kľúčový orgán, ktorý mal garantovať ochranu pred podvodmi či korupciou. Vláda Roberta Fica však tento úrad zrušila.
„Výsledkom tohto preskúmania je, že vplyv týchto zmien bol obmedzený, pretože v dôsledku zmien trestného zákonníka je Úrad európskej prokuratúry oprávnený stíhať väčšinu trestných činov a prípadov korupcie, ktoré majú vplyv na plán obnovy,“ povedala zástupkyňa eurokomisie na májovom stretnutí europarlamentného výboru pre kontrolu rozpočtu.
V rámci šiestej žiadosti o platbu malo Slovensko napríklad ukázať, že má plne funkčný digitalizovaný insolvenčný proces. Podľa advokátskej firmy Havrilla sa však jeho spustenie očakáva až od októbra.
Tri žiadosti pred nami
Slovensku teda zostáva poslať ešte tri žiadosti o platbu. Posledná musí odísť do 30. septembra budúceho roku, implementácia opatrení však musí skončiť ešte o mesiac skôr. Slovensko plánuje ďalšiu, siedmu žiadosť, poslať koncom októbra.
Najzložitejšie ciele sú však až v posledných platbách. V rámci tých musí Slovensko zdokladovať 100-percentné zavedenie online maturity, obnovenie verejných budov s plochou 123-tisíc m2 či zmodernizovať priestory pre takmer dvetisíc lôžok v nemocniciach.
V ôsmej žiadosti sa tiež má dokončiť zonácia národných parkov, ohľadom ktorej sú v poslednom čase spory medzi ochranármi a vládou. Pôvodný návrh zonácie totiž išiel proti zneniu plánu obnovy. Vedenie Tatranského národného parku koncom júna oznámilo, že predloží nový, ktorý s ním bude v súlade.
Európsky parlament na poslednom zasadnutí prijal uznesenie, v ktorom žiada, aby štáty dostali možnosť kľúčové investície dokončiť aj po skončení budúceho roka. Ide však len o nezáväzné volanie, ktoré nateraz eurokomisia nevypočula.
The post Vláda priznáva, že plán obnovy sa ešte môže meniť appeared first on euractiv.sk.
