
Útok na vodcu Hamasu sa odohral v priebehu niekoľkých desiatok hodín po izraelskom ostreľovaní Bejrútu, pri ktorom podľa izraelských služieb zahynul jeden z vodcov libanonského Hizballáhu Fuád Šukr.
Politický vodca Hamasu Ismaíl Haníja je mŕtvy. V stredu (31. júla) okolo druhej hodiny ráno bol zabitý pri útoku na svoju rezidenciu v iránskej metropole Teherán.
Haníja bol jedným z najdôležitejších vodcov radikálneho palestínskeho hnutia Hamas. Do Iránu pricestoval, aby sa zúčastnil na inaugurácii nového prezidenta krajiny Massúda Pezeškijána. Jeho smrť potvrdil Hamas aj iránske Revolučné gardy.
Hovorca Hamasu Sámí abú Zuhrí pre agentúru Reuters povedal, že vražda Haníju je závažnou eskaláciou, ktorej cieľom je zlomiť vôľu Hamasu. Dodal, že hnutie sa však nemieni vzdať.
K vražde vodcu Hamasu sa zatiaľ nikto neprihlásil. Za najpravdepodobnejšieho páchateľa je považovaný Izrael, ktorý si dal zničenie Hamasu a jeho velenia za hlavný cieľ. Napriek tomu sa k útoku zatiaľ oficiálne nevyjadril.
Tlačová služba izraelskej vlády však na Facebooku zverejnila fotografiu Haníja s nápisom „eliminovaný“, podotkol Reuters. Spokojnosť s úmrtím Haníja prejavili aj viacerí členovia izraelskej vlády. „Haníjova smrť robí svet o niečo lepším,“ povedal minister pre kultúrne dedičstvo Amihai Eliyahu.
Iránske orgány sa majú čoskoro stretnúť, aby prerokovali svoju reakciu na útok. Existujú obavy, že útok by mohol ešte viac vyhrotiť situáciu na Blízkom východe.
Útok na Haníju odsúdil okrem iných aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás, libanonský Hizballáh, Čína, Rusko a Katar.
Práve posledný spomínaný štát bol jedným z sprostredkovateľov rokovaní o prímerí medzi Izraelom a Hamasom. Katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání skonštatoval, že po Haníjovom zabití môžu tieto snahy vyjsť navnivoč.
„Politické vraždy a opakované cielenie na civilistov v Gaze počas pokračujúcich rokovaní nás núti položiť si otázku, ako môže byť sprostredkovanie úspešné, keď jedna strana zavraždí vyjednávača druhej strany?“ napísal Ál Sání na platforme X.
Political assassinations & continued targeting of civilians in Gaza while talks continue leads us to ask, how can mediation succeed when one party assassinates the negotiator on the other side? Peace needs serious partners & a global stance against the disregard for human life.
— محمد بن عبدالرحمن (@MBA_AlThani_) July 31, 2024
Útok na vodcu Hamasu sa odohral v priebehu niekoľkých desiatok hodín po izraelskom ostreľovaní Bejrútu, pri ktorom podľa izraelských služieb zahynul jeden z vodcov libanonského Hizballáhu Fuád Šukr. Túto informáciu však Hizballáh oficiálne nepotvrdil.
Kto bol Haníja?
Ismaíl Haníja sa stal vodcom hnutia Hamas v roku 2017. Pásmo Gazy opustil v roku 2019 a odvtedy žil v Dauhe, hlavnom meste Kataru. Po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023 a následnom vypuknutí vojny v Pásme Gazy sa stal tvárou Hamasu, píše agentúra Reuters.
Okrem iného bol zodpovedný za zastupovanie Hamasu na medzinárodnej scéne. Časť jeho rodiny ostala žiť v Gaze. Haníjovi traja synovia zahynuli pri izraelských leteckých útokoch na túto oblasť.
V máji podal prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Kahn návrh na vydanie zatykača na Haníju a ďalších dvoch vodcov Hamasu.
Podľa správy ICC prokurátor argumentoval, že sú dôvody domnievať sa, že nesú trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.
Prokurátor zároveň podal žiadosť o vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelského ministra obrany Joava Galanta v súvislosti so zločinmi spáchanými na Palestínčanoch v Pásme Gazy.
