
Nemecký automobilový koncern Volkswagen rokuje s čínskym vývojárom systémov digitálneho kokpitu Ecarx o využití technológií čínskej firmy vo vozidlách automobilky predávaných na vyspelých trhoch, ako je Európa a Spojené štáty.
Digitálne kokpity čínskej firmy by mali mať aj vozidlá značky Škoda predávané v Európe. Agentúre Reuters to povedal generálny riaditeľ čínskej spoločnosti Šen C‘-jü.
Volkswagen a Ecarx už spolupracujú pri výrobe chytrých áut v Brazílii a v Indii. Ecarx do týchto vozidiel dodáva svoj pokročilý digitálny kokpit Antora 1000. Ten obsahuje vlastný čip a softvér čínskej firmy a ponúka rôzne služby, ako je hlasové ovládanie a navigačné mapy.
Plán na rozšírenie spolupráce upozorňuje na rastúcu snahu západných automobiliek využiť čínske znalosti v oblasti inteligentných jazdných technológií na udržanie svojho podielu na globálnom trhu, keď im predaj v Číne v posledných rokoch prudko klesol.
Takmer všetky staršie automobilové značky teraz musia zápasiť s konkurenciou čínskych výrobcov elektromobilov, ktorí zmenili automobilový priemysel ponukou elegantných vozidiel s bohatým softvérom.
Šen uviedol, že Volkswagenu rozhodnutie o dodávateľovi chytrých technológií trvalo viac ako rok. Záujem malo ďalších 13 firiem, vrátane juhokórejských značiek ako LG a Samsung alebo čínsky konkurent Desay SV.
Volkswagen má zatiaľ skôr obmedzený úspech so svojou vlastnou softvérovou divíziou Cariad. Denník Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje z firmy uviedol, že divízia plánuje do konca roka prepustiť takmer 30 percent zamestnancov.
Na tržbách Ecarx má 70-percentný podiel čínska automobilka Geely a jej pridružené značky. Cieľom spoločnosti je do roku 2028 znížiť závislosť od Geely pod 50 percent, dodal Šen.
Do roku 2030 by polovica tržieb mala pochádzať zo zahraničia, kde chce Ecarx vytvárať aj výskumné a vývojové tímy, aby tak zmiernil obavy z geopolitických rizík spojené s využívaním čínskych technológií.
