Klánovický les má nechvalnou minulost. Jelikož nikdy nebyl plně osídlen, byl vždy vhodným místem pro lapky a bandity. Ti přepadávali pocestné a loupili ze zásob projíždějících karavan obchodníků. Mnozí lidé se tak místu raději vyhýbali.
ČTĚTE TAKÉ: Plakala a marně prosila, ať přestanou. Mladíci v Kopřivnici bili bezdomovkyni, pak ji pomočili
Historie loupežnických tlup se datuje až k roku 1142, kdy přemyslovský kníže Vladislav II. řešil problém s lapkami tím, že nechal zalesněnou oblast vyčistit. To však zločince neodradilo a v oblasti dále řádili. Pocestní byli v nebezpečí až do 19. století. Po projektu železniční tratě, kvůli němuž se muselo kolem roku 1840 vykácet mnoho stromů, dostal na starost správu lesa realitní podnikatel Václav Klán.
V roce 1878 mu pražské místodržitelství umožnilo vystavět v oblasti osadu. V obci vyrostla řada domů, silnice a i rybník. Jenže se zdá, že ani výstavba loupežnického ducha z místa zcela nevyhnala.
Jedním ze známých případů, k němuž v lese došlo, je i vražda třiatřicetiletého Denisa B. Tento tehdy bývalý voják se v červnu roku 2014 věnoval svému koníčku – hledání vzácných předmětů s využitím detektoru kovů. V lese se skutečně ukrytý poklad nacházel, jenže patřil recidivistovi Oldřichu Konrádovi, který si lup z krádeže přišel vyzvednout.
Při útěku s kořistí půl roku předtím málem zastřelil majitele objektu, v němž odcizil několik cenností. Denis B. byl ale ve špatný čas na špatném místě. Když ho Konrád uviděl se zařízením poblíž schovaného lupu, zpanikařil a začal střílet. Následně se k muži vrátil, okradl ho a po polití benzínem i zapálil. Z místa se pak přestěhoval na Berounsko.
Jenže vyšetřovatelé detailní analýzou přišli na to, že střelba na majitele domu i na hledače kovů má spojitosti. Na Konráda si potom počkali v jednom z domů, který hodlal vybílit. Recidivista se hájil tím, že jednal ve zkratu, soud rozhodl o trestu 25 let za mřížemi.
Dalším z případů je i vražda televizního střihače Michala Velíška, k níž došlo 13. září 2005 na pražském Karlově náměstí. David Lubina si přisedl k studentce a ohrožoval ji pistolí bez povšimnutí kolemjdoucích. Když k nim Velíšek přišel a zeptal se dívky, zda potřebuje pomoc, Lubina obrátil zbraň proti němu a střelil ho do břicha. Střihač svým zraněním podlehl.
Když následně útočník utíkal před spravedlností, jeho kroky vedly právě do Klánovického lesa. Zde si vybudoval úkryt, kde přežíval tři týdny. Jakmile ale skrýš opustil, mužům zákona se ho podařilo zadržet. Vzhledem k brutalitě činu mnozí volali po trestu smrti, nakonec padl verdikt 25 let odnětí svobody.
Vražda dítěte bez motivace
Během pátku 15. prosince minulého roku se v blízkosti lesa ozvalo několik výstřelů. Vyděšená žena alarmovala policii kolem třetí hodiny odpoledne. Hlídka našla na místě muže a teprve dvouměsíční dítě bez známek života. Nad oblastí vzápětí kroužil vrtulník.
Policisté hledali na místě cokoliv – nábojnice či útočnou zbraň. V terénu byli i policisté s dlouhými zbraněmi. „Do těch míst se teď člověk nedostane, ale v tuto chvíli bych tam ani nešla,“ přiznala tehdy pro CNN Prima NEWS žena, která bydlí nedaleko.
Brutální čin vyvolal ve veřejném prostoru kromě šoku i sérii spekulací o motivaci útočníka. Zkušení kriminalisté zvažovali osobní mstu, a to právě kvůli smrti novorozence. Tato skutečnost odlišovala dvojnásobnou vraždu od jiných případů, kdy si jdou pachatelé vyřizovat účty. Vznikaly i profily sestavené odborníky, ovšem průlom nepřicházel.
Strach panoval nejen v okolí, ale i po celé Praze a přilehlých oblastech ve Středočeském kraji. Na místě vraždy vzniklo pietní místo. Policie v oblasti stále operovala, hledala jakoukoliv stopu, jež by je dovedla k pachateli. Jenže pak přišel čtvrtek 21. prosince.
Balistická expertíza a dopis
Odpoledne, krátce před třetí hodinou, policejní vysílačky hlásily oznámenou střelbu na Palachově náměstí. V budově FF UK útočil aktivní střelec. Měl na svědomí 14 životů a 25 zraněných. Když se za ním na ochoz budovy blížili policisté, zastřelil se brokovnicí.
Už během prvního výstupu před fakultou sdělil policejní prezident Martin Vondrášek, že existuje možné propojení mezi vraždou v Klánovicích a masovou vraždou v hlavní budově FF UK.
VIDEO: Pátrání po řediteli známého e-shopu skončilo tragicky. Policie ho našla mrtvého
Na tiskové konferenci 22. prosince uvedl vedoucí 1. oddělení obecné kriminality Aleš Strach, že střelec z fakulty byl jedním z podezřelých. „Chybělo nám bohužel pár dní, abychom tragické události předešli,“ připustil.
Odpoledne téhož dne policisté informovali, že provedená balistická expertíza potvrdila shodu zbraně, kterou použil pachatel v Klánovicích několik dní zpět, a zbraně nalezené v domě střelce v Hostouni. Tam mimo jiné ležel i dopis, který útočník zanechal.
V něm se měl podle policejního mluvčího Jana Daňka pachatel z fakulty přiznat i k dvojnásobné vraždě na východě Prahy. Podle státní zástupkyně Jany Murínové byl ve dvou formách: „Jeden v elektronické podobě, druhý byl nalezen fyzicky. K jeho obsahu se ale nemůžu vyjadřovat,“ uvedla.
V Klánovicích mohlo být zabitých více
Během letošního července vyšlo najevo, že podle dopisu přijel střelec do Klánovic s jasným úmyslem připravit někoho o život. Měl uvést, že by si byl nevybíral a zastřelil kohokoliv, kdo by se mu „připletl do cesty“.
Poté narazil na dětské hřiště, kde se pohybovala žena a dvě děti. U sebe prý měl více zbraní, ale nakonec se rozhodl pro pistoli. Po nasazení tlumiče už byl rozhodnutý zaútočit, ale v tom zaznamenal muže s kočárkem. Tato nešťastná shoda okolností vedla k jejich smrti.
Když provedl chladnokrevnou vraždu, chtěl podle dopisu zabíjet i dále. Při cestě do Úval potkal pár s kočárkem. Okamžik před osudným zdvižením zbraně ale zaslechl v dálce policejní sirénu a dal se na útěk.
Dopis byl podle závěrů kriminalistů vytvořen v počítači zhruba půl hodiny po půlnoci 21. prosince. V jedenáct hodin dopoledne si dokument údajně znovu otevřel a vytiskl. S arzenálem v tašce si ho přinesl až do univerzitní budovy. O záměru vraždit na náměstí Jana Palacha však v dopise nic neuvedl, zamlčel i motiv svého jednání.
Místní nemají z lesa dobrý pocit
Strach z oblasti dosud zcela nezmizel. Jedna z místních pro CNN Prima NEWS uvedla, že svůj pracovní rozvrh musela přizpůsobit skutečnosti, že se její děti bojí být v domě samy. „Bydlíme přímo u lesa. Když po této události někdo pouštěl rachejtle, byla jsem nedaleko u kamarádky. Najednou přijeli policisté se zbraněmi, vyhnali nás z místa a zajistili zalesněnou oblast. Nikdo tam z toho nemá dobrý pocit,“ přiblížila obyvatelka přilehlého Újezdu nad Lesy.
Zatímco dříve místní chodili do lesa často, dnes se tam nehrnou. „Někteří se nebojí, jiní s tím stále nejsou srovnaní. Těch věcí se tam stalo víc,“ podotkla. Vzpomněla i na dobu od 15. prosince, kdy skupiny policistů pročesávaly rozlehlou plochu lesa.
„Bylo to nepříjemné – vyháněli nás odtamtud, původně jsme ani nevěděli, co se děje. Syn chodil dříve na jaře a v létě na nádraží lesem, teď mu to radost nedělá,“ zmínila také jedna z místních.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trolejbus přejel v Brně muže. Zpod vozu ho museli vyprostit hasiči, utrpěl velmi vážná zranění
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.