Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Vtáčia chrípka u pacienta v USA zmutovala, prenos na iného človeka nezistili

Vírus vtáčej chrípky, ktorý objavili výskumníci u ťažko chorého pacienta hospitalizovaného v Spojených štátoch, zmutoval a lepšie sa prispôsobil dýchacím cestám človeka. Podľa amerických úradov mutácia vyvoláva obavy, avšak nateraz neexistujú žiadne dôkazy, že by sa vírus v tejto forme preniesol aj na niekoho iného. Správa pochádza z agentúry AFP. Pacienta vo veku nad 65 […]
Menej ako 1 min. min.

Vírus vtáčej chrípky, ktorý objavili výskumníci u ťažko chorého pacienta hospitalizovaného v Spojených štátoch, zmutoval a lepšie sa prispôsobil dýchacím cestám človeka. Podľa amerických úradov mutácia vyvoláva obavy, avšak nateraz neexistujú žiadne dôkazy, že by sa vírus v tejto forme preniesol aj na niekoho iného. Správa pochádza z agentúry AFP.

Pacienta vo veku nad 65 rokov hospitalizovali v štáte Louisiana pred viac než týždňom v kritickom stave s ťažkými respiračnými príznakmi vtáčej chrípky H5N1 po kontakte s chorou a uhynutou hydinou.

image

Veľké porovnanie cien potravín: ktoré položky stoja rovnako ako na začiatku roka a ktoré zdraželi najprudšie?

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb po vykonaní analýzy zistilo, že isté percento vírusu objaveného v hrdle pacienta malo genetické zmeny. Tie môžu podľa neho viesť k zvýšenej schopnosti vírusu viazať sa na určité bunkové receptory v horných dýchacích cestách človeka.

Tieto genetické zmeny sa však nezistili u hydiny, ktorú muž chová. CDC tvrdí, že mutácie pravdepodobne vznikli množením tohto vírusu u pacienta s pokročilým ochorením.

Odborníci, na ktorých sa obrátila AFP, hovoria, že je priskoro povedať, či sa vírus vďaka týmto genetickým zmenám dokáže ľahšie šíriť alebo spôsobovať vážnejšie ochorenia u ľudí.

image

Ťahúňom inflácie ostávajú potraviny. Vianoce predraží pečenie, potešia však iné tradičné suroviny

Táto konkrétna mutácia „je jedným z krokov k zvýšeniu nákazlivosti vírusu“, uviedla virologička na kanadskej univerzite Saskatchewan Angela Rasmussenová. Zároveň však zdôraznila, že to nie je jediný krok.

S jej názorom sa stotožňuje aj výskumník Thijs Kuiken z univerzitnej nemocnice Erasmus MC v Holandsku. Účinné prichytenie vírusu na bunky horných dýchacích ciest človeka je podľa neho „nevyhnutné, ale nie postačujúce na účinnejší prenos medzi ľuďmi, pretože proces prichytenia je len jedným z niekoľkých krokov v cykle množenia vírusu v ľudskej bunke“.

Rasmussenová však vyjadrila väčšie obavy z celkového rozšírenia vtáčej chrípky než z konkrétneho prípadu pacienta v Louisiane. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v roku 2024 zaznamenalo 65 potvrdených prípadov vtačej chrípky u ľudí v USA. Ďalšie podľa AFP pravdepodobne zostali nezistené u zamestnancov mliekarní a hydinární.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »