Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Východné krídlo NATO stráca trpezlivosť s Viktorom Orbánom

Východoeurópski diplomati NATO a EÚ diskutovali o možnosti vylúčenia Maďarska z budúcich stretnutí Bukureštskej deviatky z dôvodu jeho neustáleho blokovania rozhodnutí vo vzťahu k Ukrajine, tvrdia zdroje z tohto prostredia. Spojencom už dochádza trpezlivosť s Viktorom Orbánom, ktorý si vytvoril politickú stratégiu z blokovania kľúčových rozhodnutí. Diplomati z Bukureštskej deviatky (B9) preto už údajne diskutujú […]
Menej ako 1 min. min.

Východoeurópski diplomati NATO a EÚ diskutovali o možnosti vylúčenia Maďarska z budúcich stretnutí Bukureštskej deviatky z dôvodu jeho neustáleho blokovania rozhodnutí vo vzťahu k Ukrajine, tvrdia zdroje z tohto prostredia.

Spojencom už dochádza trpezlivosť s Viktorom Orbánom, ktorý si vytvoril politickú stratégiu z blokovania kľúčových rozhodnutí. Diplomati z Bukureštskej deviatky (B9) preto už údajne diskutujú o možnosti vylúčiť Maďarsko z budúcich rokovaní, uviedli v utorok (11. júna) denníku Financial Times (FT) zdroje oboznámené s náladami v zoskupení.

B9 vznikla v roku 2015 a zahŕňa štáty bývalého východného bloku Bulharsko, Česko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko.

FT pripomína, že Budapešť na nedávnych stretnutiach vetovala spoločné závery skupiny, ktoré sa týkali zvýšenia pomoci Ukrajine, schválenia akýchkoľvek krokov NATO na posilnenie vojenskej podpory Kyjevu alebo urýchlenie jeho snahy stať sa členom Aliancie.

Krajiny zoskupenia má oberať o posledné zvyšky trpezlivosti aj fakt, že Maďarsko neblokuje podporu Ukrajiny len v NATO, ale aj v rámci EÚ – či už blokovaním balíkov pomoci, protiruských sankcií, ale aj nevôľou k prístupovým rokovaniam.

Ficova vláda nasleduje Maďarsko. Obnovou vzťahov s Ruskom otvára dvere hybridným hrozbám

NATO varuje pred čoraz početnejšími ruskými hybridnými útokmi a EÚ sankcionuje prokremeľskú webovú stránku za snahu ovplyvniť eurovoľby. Medzičasom dve zo štyroch vyšehradských krajín oslabujú svoju schopnosť sa týmto hrozbám brániť.

Podobný scenár sa mal zopakoval aj počas utorkového (11. júna) jednodňového summitu B9 v Rige, kde sa Maďarsko opäť odmietalo prihlásiť k vyhláseniu, s ktorým súhlasili všetci ostatní členovia zoskupenia.

Jeden z nemenovaných zdrojov FT povedal, že rokovania o vylúčení Maďarska „sú veľmi vážne“, a dodal, že formát, v akom sa zasadalo v utorok, sa pravdepodobne konal naposledy.

Ďalší zdroj opísal diskusie na nedávnych stretnutiach ako „náročné“. Podľa neho bude ťažké zorganizovať budúce stretnutia, ak nedôjde k posunu k väčšej spolupráci.

Na výročnom summite B9 sa zvyčajne zúčastňujú prezidenti štátov. Maďarsko aj Slovensko boli však na summite v Rige zastúpené iba na úrovni veľvyslancov, pripomína TASR.

Prehodnotenie členstva v NATO

Maďarsko okrem blokovania pomoci Ukrajine a protiruských sankcií bolo zároveň poslednou krajinou, ktorá schválila vstup Švédska do NATO. Tromflo tým aj Turecko, ktoré svoj nesúhlas a podmienky avizovalo od samého začiatku. Napriek ruskej invázii zároveň pokračuje v udržiavaní blízkych vzťahov s Moskvou.

Niekdajší tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov ešte v máji 2022 uviedol, že premiér Viktor Orbán vopred vedel od Kremľa o príprave útoku na Ukrajinu. Danilov tvrdil, že Maďarsko rátalo s tým, že sa časť dobytého ukrajinského územia ujde aj jemu. Budapešť jeho tvrdenia poprela a označila ich za „hrubé klamstvá“ a „nezmyselné príbehy“.

Fidesz vyhral eurovoľby, ale s výrazným prepadom. Hlavný vyzývateľ hovorí o „Orbánovom Waterloo“

Fidesz síce získal najviac hlasov v eurovoľbách, podľa predbežných výsledkov však dosiahol svoj najhorší výsledok za posledných 14 rokov. Hlasovanie, naopak, potvrdilo vysokú podporu Pétera Magyara, ktorý sa stal Orbánovou hlavnou opozíciou.

Koncom mája zároveň Orbán poznamenal, že je čas, aby jeho krajina „redefinovala“ svoje členstvo v NATO. V rozhovore pre štátny rozhlas Kossuth Rádió, ktorý citovala agentúra Bloomberg, Orbán povedal, že maďarskí úradníci už na novom návrhu pracujú.

„Naši právnici a dôstojníci usilovne pracujú na tom, aby zistili, ako si Maďarsko môže udržať členstvo v NATO bez toho, aby sa muselo zúčastňovať na akciách NATO mimo Aliancie,“ vyhlásil premiér.

Na tieto vyhlásenia by mohla nadväzovať aj plánovaná návšteva Jensa Stoltenberga v Budapešti. Podľa Orbána spolu v stredu (12. júna) rokovali „o nezapojení sa Maďarska do misie NATO na Ukrajine“.

Známym výsledkom rokovaní je prísľub Maďarska, že nebude blokovať rozhodnutia NATO o poskytovaní podpory Ukrajine. Napadnutému štátu však nepošle žiaden personál ani finančnú pomoc – čo nerobilo ani doteraz.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie