
Tragický útok v Aschaffenburgu je zlomovým bodom v predvolebnej kampani a dosť možno aj v ďalšom vývoji Nemecka, píšu dnes nemecké médiá.
Reakcia opozičného lídra Friedricha Merza, ktorý avizoval faktický zákaz vstupu do krajiny všetkým bez potrebných dokumentov, znamená definitívny rozchod s migračnou a azylovou politikou bývalej kancelárky Angely Merkelovej, napísal v komentári deník Handelsblatt.
Ďalšie médiá kritizujú politikov za to, že sa po útoku snažia jeden na druhého zvaliť zodpovednosť.
V stredu pred poludním v Aschaffenburgu na severozápade Bavorska zaútočil 28-ročný Afganec nožom na skupinu detí zo škôlky, ktoré boli na prechádzke v parku. Zabil dvojročného chlapca, ktorého rodina pochádza z Maroka, a 41-ročného Nemca, ktorý pribehol deťom na pomoc.
Zranenia utrpela tiež dvojročná dievčina rodičov zo Sýrie, 72-ročný muž a vychovávateľka, ktorá si pri úteku zlomila ruku. Všetci sú mimo ohrozenia života.
Útok mesiac pred predčasnými voľbami do Spolkového snemu vyvolal ostré reakcie nemeckých politikov.
Koniec azylovej politiky
Predseda konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz, ktorý má najväčšiu šancu sa stať po voľbách novým nemeckým kancelárom, avizoval, že by v prvý deň vo funkcii nechal trvalo kontrolovať hranice so všetkými susedmi a nenechal vstúpiť nikoho bez potrebných dokumentov, a to ani ľudí s nárokom na ochranu.
„Predvolebnou kampaňou sa prehnal duch Donalda Trumpa. Kandidát únie CDU/CSU na kancelára Friedrich Merz chce v prípade víťazstva v prvý deň úradovania presadiť prísnejšie imigračné pravidlá… Merz tak fakticky ukončil azylovú politiku Angely Merkelovej,“ napísal v komentári Handelsblatt.
Podľa vládnych politikov sú síce Merzove návrhy v rozpore s právom Európskej únie, viaceré nemecké médiá, napríklad magazín Focus, sa domnievajú, že opozičný predák mohol svojím stredajším vyhlásením rozhodnúť voľby.
Zmena predvolebnej kampane
Podľa magazínu Der Spiegel útok v Aschaffenburgu zmenil predvolebnú kampaň, témy migrácie a bezpečnosti sa dostanú do popredia. Kancelár Olaf Scholz, ktorý bol beztak po trojročnom vládnutí neobľúbenej vlády svojich sociálnych demokratov (SPD), Zelených a slobodných demokratov (FDP) v zložitej situácii, sa podľa magazínu dostane ešte viac do defenzívy.
„Po útokoch v Mannheime, Solingene a Magdeburgu sa ukázalo, že má Nemecko problém s psychicky nevyrovnanými migrantmi. A že to vláda napriek mnohým vyhláseniam nemá pod kontrolou,“ napísal Der Spiegel. V troch spomínaných mestách rovnako ako v Aschaffenburgu útočili psychicky chorí migranti z Afganistanu, Sýrie a Saudskej Arábie.
V reakcii na útok sa vo štvrtok bavorskí krajinskí politici z konzervatívnej CSU a vládni politici z ľavicových strán SPD a Zelených navzájom obviňovali zo zlyhania a zodpovednosti za to, že sa útočiaceho Afganca – napriek predchádzajúcim násilným činom – nepodarilo z krajiny deportovať.
Tieto výroky kritizuje napríklad komentár stanice Deutschlandfunk: „Po útoku nožom s dvoma mŕtvymi nám jedno nepomôže: Vzájomné zhadzovanie viny. A predsa bavorská vláda ukazuje na spolkovú vládu a tá na Bavorsko. Správnou odpoveďou by pritom bola spolupráca bez ohľadu na stranícke farby a tiež umiernenosť. „
