Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Výzva na obnovu budov cez eurofondové úvery mešká, prísť má do leta

Skombinovať granty a úvery pri financovaní renovácií verejných budov má finančný nástroj od štátnej firmy Slovak Investment Holding. Tá o termíne výzvy a sume ešte len rokuje so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou, aj keď pôvodne mal byť nástroj spustený už minulý rok.  Cieľom Európskej únie je do roku vybudovať klimaticky neutrálny fond budov, čo […]
Menej ako 1 min. min.

Skombinovať granty a úvery pri financovaní renovácií verejných budov má finančný nástroj od štátnej firmy Slovak Investment Holding. Tá o termíne výzvy a sume ešte len rokuje so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou, aj keď pôvodne mal byť nástroj spustený už minulý rok. 

Cieľom Európskej únie je do roku vybudovať klimaticky neutrálny fond budov, čo predpokladá, že sa budú obnovovať a zvyšovať svoju energetickú hospodárnosť tempom tri percentá ročne.

To môže byť pre Slovensko problém. Nielen, že potrebuje obnoviť 15-tisíc verejných budov, ale tie sú zároveň v zlom stave, keďže sa do ich obnovy roky neinvestovalo. Podľa správy Útvaru hodnoty za peniaze pri ministerstve financií si až 75 percent všetkých nehnuteľností vo vlastníctve štátu vyžaduje rekonštrukciu s odhadovanými nákladmi v miliardách eur.

Keďže eurofondové granty sú obmedzené, Európska komisia povzbudila členské štáty, aby ich pri renováciách skombinovali s peniazmi zo súkromného sektora a využili takzvané garantované energetické služby (GES). Tento spôsob financovania nevyžaduje od vlastníka budovy vopred žiaden kapitál a renovácia sa spláca z úspor energie.

Rozbehnutie garantovaných energetických služieb pri obnove verejných budov mal na Slovensku zabezpečiť finančný nástroj štátnej investičnej firmy Slovak Investment Holding (SIH). Podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá spravuje eurofondy, má ísť o formu bankových produktov založených na poskytnutí úverov v kombinácii s grantovou zložkou.

Z eurofondov idú na renovácie verejných budov milióny eur, na všetky to stačiť nebude

Slovensko má podľa eurokomisie pridať v tempe obnovy verejných budov aj znížením dotácií z eurofondov. To by pomohlo naštartovať obnovy financované z úspor energií cez energetické služby. Podľa inovačnej agentúry však nie sú dotácie „zásadnou bariérou“.

Harmonogram eurofondových výziev ukazuje, že výzva mala byť vyhlásená už minulý rok. Podľa informácií redakcie je aktuálny termín toto leto.

Na otázku EURACTIV Slovensko, kedy presne a v akej výške bude výzva pre poskytovateľov energetických služieb vyhlásená, odpovedal riaditeľ sekcie implementácie EŠIFu SIEA Michal Fiala, že „momentálne prebiehajú rokovania za účelom optimálneho nastavenia celého rámca podpory v oblasti energetiky z Programu Slovensko a preto by nebolo korektné sa k predmetným otázkam z našej strany vyjadrovať.“

Agentúra sľúbila zverejniť informácie „akonáhle však bude známy ďalší postup“.

SIH vie eurofondy otočiť viackrát

Pomôcť zlepšiť situáciu s obnovou verejných budov majú peniaze z eurofondov a Plánu obnovy a odolnosti. Záujem o granty z týchto zdrojov zo strany samospráv, štátu či iných verejných orgánov je obrovský. Podľa analytika platformy Budovy pre budúcnosť Richarda Paksiho  je predpokladaná výška v žiadostiach tri krát vyššia než dostupná alokácia – 990 miliónov oproti poskytovaným 350 miliónov eur.

Jedným z riešení, ako z jedného balíka eurofondov obnoviť viac budov, sú napríklad finančné nástroje. Na Slovensku ich má na starosti Slovak Investment Holding. Kým pri klasických dotáciách ide o nenávratnú pomoc, pri finančných nástrojoch ide o pôžičky alebo investície, ktoré prijímatelia eventuálne vrátia.

Takýmto spôsobom sa z rovnakého objemu peňazí môže podporiť aj niekoľko projektov. Slovensko má s finančnými nástrojmi skúsenosti napríklad počas pandémie a neskôr energetickej krízy, keď banky z eurofondov poskytovali výhodné úvery podnikateľom.

Zatiaľ nie je jasné, ako presne bude vo výzve prepojené fungovanie garantovaných energetických služieb a finančných nástrojov z eurofondov. Mohlo by to fungovať napríklad tak, že by SIH cez banky ponúkol zvýhodnené pôžičky, ktoré by čerpali poskytovatelia garantovaných energetických služieb. Tí by obnovili budovu s tým, že by zaručili energetické úspory, z ktorých by obnovu splácala napríklad škola alebo úrad.

Slovak Investment Holding pre EURACTIV Slovensko potvrdil, že aktuálne prebieha vyjednávanie zmluvy o financovaní medzi SIH a SIEA, ktorej predmetom je „spomínaný finančný nástroj, alokácie a detailnejšie parameter.“

„V tomto štádiu Vám nevieme poskytnúť odpovede na Vaše otázky, nakoľko parametre nástroja sú v príprave. Určite sa však radi k tejto téme v blízkej dobe (v najbližších mesiacoch) vrátime, keďže spustenie finančného nástroja je plánované na tento rok,“ uviedol SIH.

SIH podporoval garantované energetické služby aj v končiacom eurofondovom období, vtedy šlo o priamu investíciu do spoločnosti.

„Po podrobnej analýze trhu a rozhovorov s jednotlivými účastníkmi sme sa sústredili na podporu ESCO spoločností, čiže spoločností, ktoré poskytujú energetické služby,“ hovoril SIH v minulosti s tým, že konkrétne šlo o dlhodobé úvery pre tieto firmy.

Slovak Investment Holding podporí rekonštrukcie budov platené z úspor

Aj v novom eurofondovom období podporí SIH garantované energetické služby. Tvrdí, že bez naštartovania tohto trhu EÚ nesplní svoje ciele na ozelenenie budov. Má ísť o podporu obnovy verejných budov.

GES môže narážať na problémy

Kombinácia súkromného cez poskytovateľov GES a verejného financovania cez eurofondy je bežná v Českej republike. Prelomom podľa riaditeľa českej Asociácie poskytovateľov energetických služieb Radima Kohoutka rok 2017, kedy sa podarilo presvedčiť štátny fond životného prostredia, ktorý je poverený implementáciou eurofondov, že sa dajú s garantovanými energetickými službami skĺbiť.

„Odvtedy už neboli vnímané ako konkurencia, ale ako súčasť projektu. Aj úradníci pochopili, že tak získajú väčšiu istotu, že peniaze z dotácií budú investované efektívne,“ povedal v rozhovore pre EURACTIV Slovensko.

Od toho roku 2017 sa tiež podarilo do pravidiel čerpania eurofondov zapracovať, že žiadateľ dostane z dotácie o päť percent viac, ak využije garantovanú energetickú službu. Pri projekte za sto miliónov korún je to päť miliónov, čo je podľa neho významná motivácia. Kombináciu grantovej zložky a úverov by mala zabezpečiť práve spolupráce SIEA a SIH-u.

Podľa riaditeľa legislatívy a vzdelávania SIEA Michala Iloviča je ale vysoká grantová podpora len jednou z bariér rozvoja GES vo verejnom sektore. Tie sa totiž nerozbehli ani v v Bratislavskom samosprávnom kraji, kde v minulosti neboli k dispozícií granty na obnovu verejných budov,

„Významnou bariérou je aj celkovo zlý stav verejných budov a teda vysoká investičná náročnosť potrebných opatrení, ktoré neumožňujú ich realizáciu prostredníctvom garantovanej energetickej služby,“ dodal.

Inovačná agentúra: Kompletne obnoviť verejné budovy len z úspor nie je možné

Energetické služby nevedia zafinancovať kompletnú obnovu každej verejnej budovy, zateplenie alebo výmena strechy sú totiž finančne náročné a majú pridlhú návratnosť, hovorí SIEA. Riešením by bola ich kombinácia s grantmi, čo však komplikuje prísna legislatíva.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie