Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Z Maroka sa cez španielske prístavy zrejme dováža do EÚ ruská nafta, tvrdí španielsky denník

Do španielskych prístavov bolo tento rok za dva mesiace dovezených z Maroka viac nafty ako za štyri roky, napísal denník El País s odvolaním sa na oficiálne údaje. Podľa španielskeho denníka tak existuje podozrenie, že sa touto cestou dostala do Európy ruská nafta, napriek tomu, že na jej dovoz do Európskej únie platia sankcie kvôli […]
Menej ako 1 min. min.

Do španielskych prístavov bolo tento rok za dva mesiace dovezených z Maroka viac nafty ako za štyri roky, napísal denník El País s odvolaním sa na oficiálne údaje.

Podľa španielskeho denníka tak existuje podozrenie, že sa touto cestou dostala do Európy ruská nafta, napriek tomu, že na jej dovoz do Európskej únie platia sankcie kvôli invázii ruskej armády na Ukrajinu. Maroko sankcie na dovoz ruskej nafty nezaviedlo.

Tranzit cez Maroko

Od marca do apríla tohto roku dorazilo do španielskych prístavov z Maroka 123-tisíc ton nafty, vyplýva z údajov združenia pre strategické rezervy ropných produktov (CORES), na ktoré dohliada španielske ministerstvo pre ekologickú transformáciu. Pritom za predchádzajúce štyri roky sa do španielskych prístavov z Maroka doviezlo len 90-tisíc ton nafty.

Maroko naftu z Ruska kupuje, podľa analytickej spoločnosti Vortexa tento rok zakotvili v marockých prístavoch lode s viac ako miliónom ton ruskej nafty, čo predstavuje zhruba 25 percent marockého dovozu. Vlani pochádzalo z Ruska asi deväť percent z celkových 6,5 milióna ton nafty dovezenej do Maroka av roku 2023 Maroko nakúpilo z Ruska 1,62 milióna ton tohto ropného produktu.

Podľa denníka El País je možné, že Maroko kupuje lacnejšiu ruskú naftu, ktorú potom zmieša so svojimi zásobami, aby nebolo jasné, ktorá časť pochádza z Ruska. Naftu potom s certifikáciou tejto severoafrickej krajiny vyváža do Európy. Španielske úrady už v roku 2023 začali vyšetrovať podozrenie, že nafta dovážaná z Maroka môže byť sčasti ruská.

Pavučina

Európska únia zaviedla rad ekonomických sankcií na Rusko po jeho invázii na Ukrajinu z februára 2022. Zákaz dovozu nafty do únie platí od februára 2023. Niektorí obchodníci potom začali odkláňať vývoz nafty z ruských prístavov do Brazílie, Turecka či loď priamo na lode na juhu alebo na juhu na juhu západným krajinám snahu monitorovať obchod s ruskými ropnými produktmi.

Cieľom sankcií Únie je oslabiť ruskú ekonomiku a obmedziť tak schopnosť Moskvy viesť vojnu proti Ukrajine. Denník El País však napísal, že ruské hospodárstvo sa zatiaľ napriek sankciám drží a vlani podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) rástlo o 4,1 percenta, čo je viac, ako v prípade ekonomiky Spojených štátov alebo eurozóny, a nad svetovým priemerom (3,3 percenta).

 

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie