Přestože si lidé mnohdy zapalují vonné svíčky za účelem snížení stresu nebo pro navození příjemné atmosféry, mohou mít i svou stinnou stránku. Při hoření se z nich totiž mohou uvolňovat škodlivé látky do ovzduší, které poté ovlivňují naše zdraví, upozorňuje web health.com.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lidem se jizví plíce, k lékaři chodí pozdě. Fibrózy berou plochu k dýchání a bez léčby zabíjí
Některé typy svíček uvolňují chemikálie zvané těkavé organické sloučeniny (VOC). „Látky jako benzidin, acetaldehyd a formaldehyd, které se vyskytují ve vonných svíčkách, mohou potenciálně způsobovat rakovinu,“ uvedla Jennifer Dunphyová, autorka knihy Příručka o toxinech pro rodiny: Co potřebujete vědět, abyste ochránili svou rodinu v moderním světě. Další těkavá organická látka, toluen, se může uvolňovat ze svíček vyrobených z parafínu, vosku na bázi ropy, a může způsobovat podráždění, závratě a další příznaky.
Záleží na koncentraci i citlivosti
Docentka veřejného zdraví na lékařské fakultě New York Medical College Amy Brownová ale podotýká, že záleží i na tom, kde a jakou svíčku zapalujete. Svíčky navíc podle ní nepředstavují takový problém, jako například produkty využívané ve stavebnictví. „Koncentrace těkavých organických látek, které vznikají při výrobě vonných svíček, je exponenciálně menší než koncentrace těkavých organických látek vznikajících při výrobě tabákového kouře a jiných rizikových látek při práci, jako jsou lepidla, barvy a stavební materiály,“ podotkla.
Podobně to vidí i internista v nemocnici Ohio Health Grady Memorial Tobias Banks. „Spalování svíček skutečně způsobuje znečištění ovzduší v interiéru. Ale obecně jsou výpary a plyny uvolňované z hořících svíček na nízké úrovni, takže by to nemělo mít žádný zásadní vliv na zdraví,“ popsal Banks.
I když koncentrace škodlivých chemických látek ve vonných svíčkách může být nízká, Dunphyová upozorňuje na to, že důležitá je frekvence jejich vdechování. „Nejde o látky, které bychom měli pravidelně vdechovat,“ uvedla. Podle Brownové ale neexistuje žádné „magické“ množství expozice považované za nebezpečné.
Místo toho se při určování rizika zvažuje několik faktorů. Patří mezi ně, jak často člověk zapaluje vonné svíčky, jak dobře je domov větraný a jak moc je člověk na škodliviny citlivý. „Osoby s astmatem nebo alergiemi mohou být citlivější a snadněji se u nich mohou objevit dýchací nebo kožní příznaky z vystavení vonným výrobkům,“ uvedl Brown. „Děti mají jedinečnou fyziologii dýchacích cest a celou řadu faktorů, které je činí citlivějšími na prostředí a jsou schopny kvůli těmto faktorům vdechnout vyšší dávku znečišťujících látek z prostředí,“ popsal.
Jak vybrat nejbezpečnější svíčky
Lidé, kteří jsou citliví na znečišťující látky nebo se chtějí vyhnout expozici chemickým látkám, mohou zvolit kvalitnější svíčky. „Chcete-li pálit ‚zdravější‘ svíčky, vyhněte se parafínu a vybírejte svíčky z přírodních materiálů, jako je sójový nebo včelí vosk. Ty jsou dobré i proto, že mají tendenci hořet pomaleji a produkují méně sazí,“ řekla Dunphyová.
Ta také doporučuje vyhýbat se syntetickým vůním a vybírat svíčky s vůní přírodních olejů. „Barvení svíček může do ovzduší uvolňovat další deriváty benzenu, proto se snažte vybírat nebarvené svíčky,“ podotkla.
Vhodnou náhradou pak může být i voda s bylinkami. „Jako náhradu svíček doporučuji vařit vodu s voňavými bylinkami, ovocem a kořením. Krásně to voní a nemají žádná známá zdravotní rizika,“ popsala Dunphyová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku přibývá případů respiračních nemocí. Na vzestupu je covid, brzy zasáhne i chřipka
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.