Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Zabezpečíme rovnosť šancí pre deti na národnostne zmiešanom území, tvrdí Drucker

Vízia školstva na národnostne zmiešanom území bola hlavnou témou okrúhleho stola v Komárne za účasti ministra školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáša Druckera (Hlas-SD) a zástupcov samosprávnych krajov, Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest a ďalších profesijných organizácií. Stretnutie sa zameralo na rozvoj regionálneho školstva v národnostne zmiešaných oblastiach s výrazným zastúpením maďarskej, rómskej […]
Menej ako 1 min. min.

Vízia školstva na národnostne zmiešanom území bola hlavnou témou okrúhleho stola v Komárne za účasti ministra školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáša Druckera (Hlas-SD) a zástupcov samosprávnych krajov, Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest a ďalších profesijných organizácií.

Stretnutie sa zameralo na rozvoj regionálneho školstva v národnostne zmiešaných oblastiach s výrazným zastúpením maďarskej, rómskej a ďalších menšín. Cieľom diskusie je podľa ministra kvalitné a férové vzdelávanie pre všetky deti bez ohľadu na jazyk, ktorým hovoria doma.

Školy, ktoré vzdelávajú v národnostnom jazyku, pričom vo väčšine ide o školy na juhu Slovenska s vyučovacím jazykom maďarským, v mnohých obciach už narážajú v dôsledku demografie na ekonomické prežívanie, povedal na tlačovej konferencii po podujatí šéf rezortu a dodal, že popri nich sú tu školy slovenské, ktoré rovnako majú existenčné problémy.

„Hovorili sme o kvalite vzdelávania, o tom, kde nám chýbajú pedagógovia, čo urobiť pre to, aby sme ich dokázali doplniť. Máme tu zástupcu univerzity, s ktorým sme hovorili, akým spôsobom môžeme pomôcť s dodatočným dovzdelávaním učiteľov napríklad v oblasti občianskej náuky či geografie. Naozaj máme výrazný nedostatok kvalitných pedagógov, práve v národnostnom jazyku maďarskom,“ podotkol Drucker.

Podľa jeho slov diskutovali aj o témach týkajúcich sa budúceho spájania škôl, o vízii národnostných menšín, pričom v mnohých témach budú pokračovať v ďalších detailných debatách.

K pripravovaným legislatívnym zmenám minister povedal, že nimi reagujú na výsledky revízie výdavkov a analýzu dostupnosti vzdelávania v materinskom jazyku. Tie ukázali viacero problémov, napríklad zlú geografickú dostupnosť škôl pre deti z maďarsky hovoriacich rodín či nedostatočnú podporu výučby v rómskom jazyku.

Do legislatívnych zmien zapracovali odporúčania, medzi ktorými sú definícia zníženej dostupnosti vzdelávania, zlepšenie dopravnej dostupnosti a posilnenie prípravy kvalifikovaných pedagógov pre školy s maďarským vyučovacím jazykom.

Ministerstvo školstva zároveň predstavilo súbor opatrení, ktoré majú vytvoriť férové a kvalitné podmienky vzdelávania pre všetky deti bez rozdielu ich jazykovej či národnostnej príslušnosti.

Medzi kľúčové opatrenia patrí zrušenie tzv. veľkostného koeficientu pre malé školy a jeho nahradenie podporným príspevkom pre školy, ktoré prijmú racionalizačné opatrenia, vytváranie školských klastrov na efektívnejšie zdieľanie zdrojov a personálu, nové pravidlá pre fungovanie školských obvodov, vrátane tých menšinových a cielená podpora málotriednych škôl v súlade s kurikulárnou reformou.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie