Ríbezle i egreše patria medzi obľúbené pestované ovocie v našich záhradkách. Aby ste sa však dočkali bohatej úrody, treba im dodať správne živiny.
Pestovanie drobného ovocia, ako sú ríbezle a egreše, je v podstate nenáročné. Pre svoje vynikajúce vlastnosti sa na našich záhradkách pestujú čoraz častejšie.
Rastlinám stačí zaistiť zodpovedajúce podmienky a dodať riadne dávky živín. Maximalizujete tak nielen úrodu, ale aj kvalitu a chuť plodov.
A pretože majú obe rastliny prevažnú časť koreňového systému pod povrchom pôdy, sú citlivé predovšetkým na nedostatok vlahy, koncentráciu pôdneho roztoku a nedostatočný obsah organických látok v zemine.
Záleží však vždy na tom, ktoré látky tá ktorá rastlina či odroda práve potrebuje.
Čo potrebuje ríbezle a egreše
Druhy červených a bielych ríbezlí sú spravidla pomerne náročné na draslík a zároveň sú dosť citlivé na chlór. Čierne ríbezle zas vyžadujú viac dusíka a prítomnosť chlóru obstojne zvláda.
Ak pestujete jostu, ktorá je krížencom ríbezlí a egrešov, potrebuje živiny v priemernom množstve oboch predchádzajúcich. Egreše zase vyžaduje dostatok draslíka.
Pokiaľ ho má málo, prejavuje sa to výskytom okrajovým šarlachom listov, ktoré sa zvinujú dole. U ríbezlí sa tento jav prejavuje zvinutím listov nahor.
Využite výživný výluh zo žihľavy
Vyskúšajte osvedčené techniky hnojenia našich babičiek a vyrobte si na hnojenie ríbezlí a egrešov roztok z výživných žihľavy. Ide totiž o maximálne výživný elixír, ktorý je oveľa lepší ako kompost alebo hnoj.
Žihľavový výluh je totiž skvelým zdrojom draslíka, dusíka a horčíka, obsahuje aj značný podiel železa, kremíka, zinku a vápnika. Tieto látky sú veľmi prospešné k zdravému vývoju koreňov, nasadeniu kvetov, kvitnutiu a k úspešnému zreniu plodov.
Bonusom je aj vyššia obranyschopnosť rastlín, ktoré tak oveľa lepšie odolávajú mnohým chorobám a škodcom.
Aké žihľavy použiť
Na výrobu žihľavového výluhu budete potrebovať najlepšie žihľavy ešte pred kvetom. Využiť však môžete aj vyrastené kusy. Ale pozor, bez kvetov! Inak by vám vo výsledku na ošetrovanom záhone vyrástli žihľavy. Dokonca môžete využiť rastlinu aj s koreňmi.
Príprava žihľavového výluhu
Najprv si pripravte uzatvárateľný plastový barel alebo nádobu zo skla či kameniny. Nepoužívajte kovové materiály. Veľkosť voľte podľa množstva pestovaných rastlín.
Na 10 litrov vody budete potrebovať 1 kg čerstvo natrhaných žihľav, ktoré pred namočením najskôr nasekajte alebo natrhajte na menšie kusy. Následne nechajte žihľavy v uzavretej nádobe zhruba 2 až 3 týždne samovoľne kvasiť. V miestach, kde je väčšie teplo, vykvasí rýchlejšie. Zmes každý deň riadne premiešajte.
Hotový výluh by mala mať tmavú farbu a proces kvasenia by mal byť u konca vtedy, keď bude výluh bez peny. V tejto chvíli obsah nádoby preceďte a aplikujte ako zálievku po zriedení s vodou v pomere 1:10. Pokiaľ si ho pripravíte do zásoby, uchovávajte ho v chlade.
The post Začiatkom júla nezabudnite polievať týmto výluhom vaše ríbezle a egreše. Odmenia sa vám bohatou nádielkou šťavnatých plodov appeared first on Šikovník.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.