Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Zákaz fajčenia v exteriéroch rozhádal europoslancov

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa pár dní po zamietnutí rezolúcie o rozšírení zákazu fajčenia v exteriéroch rozhádali o motívoch, ktoré viedli k zmene názoru v jednotlivých politických skupinách. Slovenskí zástupcovia neúspešnú iniciatívu veľkou väčšinou podporili.   Europarlament zamietol rezolúciu o prostredí bez dymu 28. novembra. Jej cieľom bolo rozšíriť zákaz fajčenia v exteriéroch a zahrnúť aj […]
Menej ako 1 min. min.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa pár dní po zamietnutí rezolúcie o rozšírení zákazu fajčenia v exteriéroch rozhádali o motívoch, ktoré viedli k zmene názoru v jednotlivých politických skupinách. Slovenskí zástupcovia neúspešnú iniciatívu veľkou väčšinou podporili.  

Europarlament zamietol rezolúciu o prostredí bez dymu 28. novembra. Jej cieľom bolo rozšíriť zákaz fajčenia v exteriéroch a zahrnúť aj alternatívne nikotínové výrobky či e-cigarety. Skupina socialistov a demokratov (S&D) teraz obviňuje konzervatívcov a krajne pravicové strany, že zadržiavajú protifajčiarske snahy „ako rukojemníkov“, zatiaľ čo Európska ľudová strana (EPP) kritizuje ľavicové strany. 

Podľa S&D sa aliancia ľavicových skupín – S&D, Ľavice a Zelených/EFA – spolu s centristickou Renew Europe a konzervatívnou EPP pôvodne dohodla na vyváženej rezolúcii na boj proti fajčeniu a pasívnemu fajčeniu. 

Avšak EPP sa „na poslednú chvíľu rozhodla spojiť s časťou krajne pravicových strán,“ uviedol francúzsky europoslanec Christophe Clergeau (S&D). 

Výskyt rakoviny na Slovensku presahuje priemer Únie

Úmrtnosť na rakovinu ovplyvňujú sociálne a ekonomické rozdiely. To sa čiastočne vysvetľuje rozdielmi vo vystavení rizikovým faktorom ako sú fajčenie, obezita, škodlivá konzumácia alkoholu či znečistenie ovzdušia.

Súčasťou Renew sú slovenskí europoslanci z Progresívneho Slovenska, v EPP je Miriam Lexmann z KDH.  

Socialisti tvrdia, že EPP si zabezpečila podporu krajne pravicovej ECR pre svoje pozmeňujúce návrhy výmenou za podporu návrhov podporovaných ECR, ktoré sú priaznivejšie pre tabakový priemysel. 

„Medzi verejným zdravím a záujmami tabakového priemyslu si EPP a ECR vybrali, a my sme si vybrali tiež,“ povedal Clergeau. 

Prijaté pozmeňujúce návrhy podľa neho „skreslili“ pôvodný text, čo viedlo ľavicové a centristické skupiny k tomu, aby nakoniec hlasovali proti rezolúcii. „EPP opäť ustupuje krajne pravicovým stranám a lobbistickým záujmom – tentoraz z tabakového priemyslu.“ 

‚Zlepšiteľný‘ text 

EPP naopak obviňuje ľavicové skupiny zo zlyhania. „V tejto otázke, rovnako ako v iných, je to ľavica, ktorá drží európskych občanov a podniky ako rukojemníkov tým, že sa drží kamikadze pozícií vzdialených od vedeckých a ekonomických realít,“ uviedol francúzsky europoslanec Laurent Castillo (EPP), ktorý bol autorom rezolúcie. 

Podľa Castilla jeho skupina navrhla pozmeňujúce návrhy, pretože text bol stále „zlepšiteľný.“ Napríklad požadovali hodnotenie vplyvu na posúdenie rizík, ktoré predstavujú nové produkty pre verejné zdravie, pričom zohľadnili, že „elektronické cigarety by mohli niektorým fajčiarom pomôcť postupne prestať fajčiť.“ 

V centre sporu však bola snaha EPP – najmä pod nemeckým tlakom – vylúčiť terasy kaviarní a reštaurácií z nefajčiarskych zón, čo S&D výrazne odmietalo. 

V boji s fajčením je na stole aj zákaz cigariet alebo drastické zníženie ich návykovosti

Plány na nenávykové cigarety v USA a zákaz predaja cigariet na Novom Zélande majú spoločnú jednu vec. Nijako neobmedzia e-cigarety alebo zahrievaný tabak. Prechod na fajčiarske alternatívy by však nemal vytvoriť novú generáciu závislú od stále škodlivého nikotínu. 

Medzitým ECR odmieta obvinenia, že je pod vplyvom tabakového priemyslu. „Na spoločnej rezolúcii nebola zhoda. Toto je jednoducho deliaca čiara medzi politickými skupinami,“ uviedla francúzska europoslankyňa Laurence Trochu (ECR) pre Euractiv. 

„Na jednej strane ľavicové strany podporujú zákaz a trestanie. Na druhej strane pravicové strany, ako EPP a ECR, sú za individuálnu zodpovednosť,“ dodala. 

Európska komisia má počas svojho ďalšieho funkčného obdobia predstaviť dve aktualizované smernice o tabaku. 

Väčšina Slovákov zákaz podporila             

Podľa detailov o hlasovaní dalo zákazu v europarlamente zelenú 12 europoslancov zo Slovenska, konkrétne všetci členovia Progresívneho Slovenska a skupiny Renew Europe, nezaradení poslanci Smeru, Braňo Ondruš (Hlas/nezar.) aj Miriam Lexmann (KDH/EPP).  

Dvaja – Milan Uhrík (ESN) a Milan Mazurek (nezar.) z Republiky – hlasovali proti a jeden, Ľuboš Blaha (Smer/nezar.), nebol prítomný, nakoľko je v Číne.  

Návrhu verejne oponovala napríklad Monika Beňová (Smer/nezar.). Hoci napokon v hlasovaní návrh podporila, ešte predtým sa vyjadrovala, že tento krok Bruselu „netrafil svoj cieľ“.  

„Hlavná hrozba tabakových produktov sa týka mladých, konkrétne zvyšujúca sa prevalentnosť mladých ľudí používajúcich tabakové produkty. Toto by mala byť priorita. Som sklamaná, že táto iniciatíva, ktorú Komisia pripravovala dva roky, nerieši adresnejšie tento hlavný problém,“ vyhlásila Beňová pre agentúru SITA. 

Proti návrhu výrazne protestovali hlavne zástupcovia HORECA sektora z viacerých členských krajín vrátane Slovenska s tým, že prísnejší zákaz odradí fajčiarskych zákazníkov od návštev hotelov a reštaurácií. Za podnikateľov sa postavila Asociácia hotelov a reštaurácií SR, aj Republiková únia zamestnávateľov.   

Ďalšou kontroverznou súčasťou návrhu bolo rozšírenie rovnako prísnych obmedzení okrem klasických cigariet aj na alternatívne nikotínové výrobky, vrátane elektronických cigariet bez nikotínu. 

Mala by mať Únia plán na znižovanie škôd spôsobených fajčením?

Fajčenie si podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vyžiada v Európe takmer 700 tisíc úmrtí ročne. Zástancovia fajčiarskych alternatív hovoria, že môžu tieto škody znížiť. Podľa niektorých odborníkov na verejné zdravie ich však iba odďaľujú.  

Odporúčanie prešlo o týždeň neskôr v Rade ministrov 

Rada EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti tretieho decembra v Bruseli prijala odporúčanie, ktoré má znížiť dôsledky pasívneho fajčenia ako súčasť balíka Európskeho plánu boja proti rakovine. Odporúčanie je pre členské štáty nezáväzné.  

Cieľom revidovaného odporúčania je lepšie chrániť ľudí, najmä deti, pred sekundárnym dymom a aerosólmi. Zároveň má zabezpečiť, aby sa používanie tabakových a nových výrobkov nepovažovalo za bežné, odrádzať od používania takýchto výrobkov, najmä medzi mladšími ľuďmi, a bojovať proti závislosti od nikotínu. 

Dokument povzbudzuje členské štáty, aby rozšírili rozsah súčasnej ochrany proti pasívnemu fajčeniu aj o vonkajšie priestory ako sú detské ihriská či terasy reštaurácií a podobne ako neúspešný návrh v parlamente rozširuje definíciu aj o nové tabakové výrobky, elektronické cigarety a zahrievané tabakové výrobky (HTP).  

Schválenie odporúčania ocenili aj noví eurokomisári. „Tabak je v EÚ hlavnou príčinou úmrtí, ktorým sa dá predísť, a sekundárny dym má jednoznačné negatívne účinky na zdravie. Komisia je plne odhodlaná podporovať úsilie členských štátov o posilnenie zdravia a odolnosti nášho obyvateľstva, a to súčasných, ako aj budúcich generácií,” zdôraznila nová výkonná podpredsedníčka Komisie pre čistú, spravodlivú a konkurencieschopnú transformáciu Teresa Ribera. 

Komisár pre zdravie a ochranu zvierat Oliver Varhély dodal, že v dôsledku konzumácie tabaku každoročne prichádza v EÚ o život takmer 700 tisíc ľudí, pričom viac ako polovica všetkých fajčiarov začína fajčiť pred dovŕšením veku 19 rokov. „Dnešná dohoda je kľúčovým krokom k dosiahnutiu nášho cieľa, ktorým je beztabaková generácia v Európe,” vyhlásil. 

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »