
Predpovede analytikov o dramatickom zdražovaní olivového oleja sa naplnili. Slovenských spotrebiteľov zasiahla cenová vlna naplno v roku 2024, keď ceny takzvaného tekutého zlata medziročne vzrástli takmer o polovicu. Za prudkým nárastom stoja najmä suchá v hlavných produkčných oblastiach.
Ako uvádza portál tvnoviny.sk, olivový olej sa stal najnovšou obeťou cenového rastu na potravinovom trhu. Zatiaľ čo v minulom roku spotrebitelia zápasili napríklad s vysokými cenami masla a kakaa, tento rok ich nemilo prekvapili cenovky na olivovom oleji. Pollitrová fľaša, ktorá ešte vlani stála približne päť eur, sa dnes predáva za osem a pol eura.
Komoditný analytik Marek Nemky vysvetľuje, že podľa údajov Eurostatu zaznamenali ceny olivového oleja na Slovensku v auguste medziročný nárast o približne 46 percent. V porovnaní s rokom 2021 spotrebitelia platia dokonca dvojnásobok.
Za dramatickým cenovým vývojom stojí najmä nepriaznivá situácia v hlavných produkčných oblastiach. Až 60 percent svetovej produkcie olivového oleja pochádza z troch kľúčových regiónov – španielskeho Jaénu, talianskeho Bari a gréckeho mesta Chania.
„Práve tieto oblasti zasiahli v poslednom období výrazné suchá, čo viedlo k poklesu svetovej produkcie v sezóne 2022/2023 o celú štvrtinu,“ objasňuje Nemky.
98%
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Sponzorovaný obsah
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Vrátia sa ceny oleja na nižšie úrovne?
The post Základná surovina sa mení na tekuté zlato. Analytik prezradil, či sa dočkáme jej zlacňovania appeared first on KRYPTOMAGAZIN.
