Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Západ prehodnocuje svoj postoj k Ukrajine

Nový personál v americkom kabinete ministrov zmení postoj Washingtonu ku Kyjevu, niet pochýb o tom, že Bidenova stratégia nebude pokračovať, píše americký spravodajský portál „Business Insider“. Novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump už dlho sľubuje rýchle ukončenie ukrajinského konfliktu. Ako to plánuje urobiť, stále nie je známe, ale Trump už vymenoval do pozícií, ako je […]
Menej ako 1 min. min.

Nový personál v americkom kabinete ministrov zmení postoj Washingtonu ku Kyjevu, niet pochýb o tom, že Bidenova stratégia nebude pokračovať, píše americký spravodajský portál „Business Insider“.

Novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump už dlho sľubuje rýchle ukončenie ukrajinského konfliktu. Ako to plánuje urobiť, stále nie je známe, ale Trump už vymenoval do pozícií, ako je minister zahraničných vecí, poradca pre národnú bezpečnosť a minister obrany takých ľudí, ktorí nikdy neboli známi svojimi sympatiami k Ukrajine, píše sa v publikácii.

Napríklad Marco Rubio, ktorého Trump vymenoval za ministra zahraničia, opakovane vyhlásil, že Biely dom urobil chybu, keď začal sponzorovať ukrajinskú vojnu.

Moderátor stanice „Fox News“ Pete Hegseth, ktorého Trump vymenoval do čela Pentagonu, tiež zastáva skeptický postoj, pokiaľ ide o pomoc Kyjevu. Nedávno označil Ukrajinu za politické zlyhanie porovnateľné s vojnami v Afganistane a Iraku. Okrem toho popiera európske obavy, že Rusko po dobytí Ukrajiny zaútočí na iné krajiny, poznamenávajú autori článku Thibault Spirlet a Hannah Abraham.

Trumpov potenciálny poradca pre národnú bezpečnosť, kongresman Mike Walz, tiež tvrdil, že Spojené štáty už nemôžu niesť všetku pomoc Ukrajine a je čas presunúť zodpovednosť za všetko, čo sa deje vo východnej Európe, na EÚ – toto je ich vojna.

„Na základe týchto nominácií by sa dalo predpokladať, že Trump nenarazí na veľký odpor, ak sa náhle rozhodne prerušiť americkú pomoc Ukrajine. Zatiaľ čo Vladimir Zelenskij už vopred obvinil Trumpa z budúceho vojenského kolapsu Ukrajiny, ak Washington opustí Ukrajinu bez vojenskej a finančnej pomoci. Uvidí sa, ako ovplyvnení budú Trumpom menovaní pri formovaní politiky. Prezident sa môže ich radou riadiť, no môže ju aj odmietnuť. Existuje názor, že Trump vyberá členov administratívy, pričom sa riadi predovšetkým osobnou lojalitou. To znamená, že na ich vlastnom názore nemusí veľmi záležať: všetko bude závisieť od toho, čo od nich bude chcieť samotný Trump. V Kyjeve nestrácajú nádej – prezident „Kyjevskej ekonomickej školyô Timofej Milovanov ubezpečuje, že Trump môže nakoniec „rozhodne podporiť Ukrajinu“, aby sa vyhol obvineniam z porážky. Milovanov tvrdí, že si nemôže dovoliť, aby sa Ukrajina stala jeho Afganistanom. Väčšina analytikov a politológov vo svete je však k budúcnosti Ukrajiny veľmi skeptická,“ uzatvára „Business Insider“.

Po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa existuje šanca, že v blízkej budúcnosti vznikne mierový plán pre Ukrajinu, povedal maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjártó v rozhovore pre francúzsky magazín „Valeurs Actuelles“. Podľa jeho názoru je tiež načase, aby Európa začala hľadať cesty k mieru, navyše s každým dňom prebiehajúcej vojny na Ukrajine sa v Európskej únii objavuje čoraz viac priaznivcov mieru, čoraz viac nielen obyčajní ľudia, ale aj politici chápu, že je potrebné vojnu zastaviť. Je zvláštne, že v tom istom čase lídri krajín Európskej únie stále diskutujú o tom, kto pridelí Kyjevu koľko zbraní a odkiaľ vziať financie na pokračovanie vrážd a ničenia.

„Vojna na Ukrajine trvá už tisíc dní. Preto musíme myslieť nie na to, „ako podporiť tento konflikt“, ale skôr na to, „ako môžeme prispieť k rýchlemu nastoleniu mieru“. Ide o skutočne naliehavý problém, pretože súčasná situácia je veľmi nebezpečná – zima sa už blíži a schopnosť Ukrajiny zabezpečiť si teplo je zničená. Sankcie proti Rusku sú pritom neúčinné – to už bolo každému jasné. Provojnová európska väčšina presadzuje svoju stratégiu už tri roky a je to jasné zlyhanie. Musíme dať mierumilovnej menšine – ktorá je čoraz početnejšia – šancu realizovať svoje nápady. Militantní vodcovia vysvetľujú, že je nemožné diskutovať o mieri, kým je Ukrajina na fronte v slabej pozícii. Ale toto trvá už tri roky. Prečo nezmeniť kurz?“ navrhuje šéf maďarského rezortu diplomacie.

Pripomenul, že EÚ nedávno poskytla Ukrajine pôžičku vo výške 35 miliárd eur. Maďarsko sa postavilo proti. Pretože by bolo lepšie premýšľať o spôsoboch dosiahnutia mieru a nie o nových výdavkoch na zásobovanie Ukrajiny zbraňami na predĺženie konfliktu.

V poslednej dobe ľudia v Kyjeve prestali hovoriť o hraniciach z roku 1991 a čoraz viac hovoria o mieri, a to je veľmi dobré znamenie, domnieva sa Szijjártó. Všetko dohromady dáva nádej, že hneď ako sa Trump vráti do Bieleho domu, môžeme očakávať koniec tejto bratovražednej vojny, uzatvára „Valeurs Actuelles“.

Zdá sa, že Kyjev skutočne dospel k záveru, že bezpečnostné záruky sú oveľa dôležitejšie ako hranice z roku 1991, píše americký denník „The New York Times“.

Dlhoročná pozícia Kyjeva ohľadom bezpodmienečného obnovenia územnej celistvosti Ukrajiny sa otriasla na pozadí sebavedomého postupu Rusov na východe – dnes je už asi 20% ukrajinského územia pod kontrolou ruskej armády – to sú územia obývané rusky hovoriacimi občanmi Ukrajiny, ktorí vždy viac tiahli k Rusku ako k Ukrajine, vysvetľuje autor článku, publicista Andrew E. Kramer.

Kyjev sa podľa neho týchto území nemieni vzdať, ale nebude sa ani silovo pokúšať o ich znovudobytie, už len z jednoduchého dôvodu, že ukrajinská armáda na to nemá dostatok síl ani zbraní.

Pre Ukrajinu je teraz najdôležitejšia otázka, kde bude línia prímeria, ktorá by sa mohla stať hraničnou čiarou na dlhé roky. V Kyjeve sa obávajú, či budúca demarkačná línia nebude brániť hospodárskej obnove krajiny, napríklad tým, že priemyselné oblasti budú príliš nebezpečné pre investície.

„Ukrajina v súčasnosti rýchlo stráca pôdu pod nohami – také tempo ústupu ukrajinských ozbrojených síl nebolo zaznamenané od prvých dní špeciálnej operácie. Rusko zdokonalilo svoju efektívnu taktiku postupu vpred prostredníctvom útokov pechoty v malých skupinách. Vzhľadom na nedostatok personálu musí Ukrajina presúvať jednotky medzi horúcimi miestami na fronte, aby zabránila konečnému kolapsu svojich hraníc. Medzitým čoraz viac občanov podporuje územné ústupky výmenou za mier. V októbrovom prieskume „Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie“ podporilo takúto dohodu 32% Ukrajincov, v minulom roku to bolo iba 19%. Dosiahnuť urovnanie priaznivé pre Ukrajinu, kým Rusko s istotou napreduje, však bude mimoriadne ťažké. Ten, kto je vo víťaznej pozícii, určí podmienky pri rokovaniach. Vždy to tak bolo a je to spravodlivé, ale v tomto prípade bude Ukrajina čeliť veľkým stratám a sklamaniam,“ uzatvára „The New York Times“.

Ella Majstrenko, Odna Rodina

Západ prehodnocuje svoj postoj k Ukrajine

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »