Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Zářivý vesmírný tanec: Webbův teleskop zachytil dechberoucí snímek galaxií Tučňák a Vejce

Úchvatný pohled na dvě galaxie, které spolu tančí kosmický tanec. Právě tento snímek zachytil Vesmírný teleskop Jamese Webba, též známý jako Webbův teleskop, a byl publikován u příležitosti druhého výročí, kdy observatoř zveřejnila první vědecké pozorování vesmíru. ČTĚTE TAKÉ: Unikátní pohled na nebeskou scénu: Webbův teleskop zachytil v Orlí mlhovině dechberoucí úkaz Teleskop dokázal nahlédnout skrz jinak zakrývající plyn […]
Menej ako 1 min. min.

Úchvatný pohled na dvě galaxie, které spolu tančí kosmický tanec. Právě tento snímek zachytil Vesmírný teleskop Jamese Webba, též známý jako Webbův teleskop, a byl publikován u příležitosti druhého výročí, kdy observatoř zveřejnila první vědecké pozorování vesmíru.

ČTĚTE TAKÉ: Unikátní pohled na nebeskou scénu: Webbův teleskop zachytil v Orlí mlhovině dechberoucí úkaz

Teleskop dokázal nahlédnout skrz jinak zakrývající plyn a prach a spatřit vzdálené galaxie, detekovat molekuly v atmosférách exoplanet a zvýraznit jemné detaily v explozích hvězd.

Detailnější pohled do vesmíru

Nyní observatoř využila své přístroje k vytvoření detailního portrétu propletených galaxií Tučňák a Vejce, souhrnně nazývaných Arp 142, kombinací pozorování v blízkém infračerveném i středním infračerveném světle.

Galaxie, pojmenované tak kvůli své podobnosti s tučňákem střežícím vejce, se nacházejí 326 milionů světelných let od Země v souhvězdí Hydry.

„Díky pozoruhodným snímkům ze všech koutů vesmíru, které sahají téměř až k počátkům věků, vrhají schopnosti Webbu nové světlo na naše nebeské okolí a inspirují budoucí generace vědců, astronomů a badatelů,“ popsal v prohlášení pro CNN administrátor NASA Bill Nelson.

Webbova kamera pro blízkou infračervenou oblast a přístroj pro střední infračervenou oblast odhalují modrou mlhovinu, která představuje směs hvězd a plynu a ukazuje, jak jsou obě galaxie spojeny. Jsou od sebe vzdáleny asi 100 000 světelných let, což je z astronomického hlediska velmi blízko.

Astronomové odhadují, že galaxie Tučňák a Vejce se poprvé vzájemně ovlivnily před 25 až 75 miliony let. Od té doby jejich „nebeský tanec“ pokračuje, když kolem sebe navzájem krouží. Za miliony let se spojí v jedinou galaxii.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Saturn V naživo. Americká raketa nesla lidi na Měsíc, stvořil ji nacistický génius

Tuto galaktickou dvojici zobrazil již v roce 2013 ve viditelném světle Hubbleův vesmírný dalekohled. Webbův teleskop však zachycuje dříve neviděné detaily prostřednictvím infračerveného záření.

Původně Tučňák vypadal jako spirála, v průběhu času se však jeho vzhled vlivem interakcí s druhou galaxií změnil. Nyní střed galaxie slouží jako „oko“ Tučňáka a jeho spirální ramena se rozvinula: připomínají zobák, hlavu, páteř a vějířovitý ocas. Oválná galaxie Vejce přitom zůstává v podstatě stejná.

Vizualizace, kterou sdílela NASA, umožňuje divákům „proletět se“ novým snímkem galaxií. Astronomové odhadují, že Webbův teleskop bude v provozu nejméně 20 let a poskytne jedinečný způsob studia vesmíru a vyřešení některých z jeho mnoha záhad.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »