Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Zásah proti protestujúcim študentom v Bangladéši nariadila premiérka. Nepokoje si vyžiadali 1400 obetí

Smrtiaci zásah proti demonštrujúcim študentom vlani v Bangladéši nariadila vtedajšia premiérka šajch Hasína Vadžídová. Napísala to stanica BBC, ktorá nechala overiť pravosť nahrávky jedného z telefonátov premiérky. Protivládne nepokoje si podľa OSN vyžiadali až 1400 životov a agentúra Reuters ich označila za najkrvavejšie obdobie od roku 1971, keď krajina získala nezávislosť. Tajný telefonát „Nariadila som, aby […]
2 min.

Smrtiaci zásah proti demonštrujúcim študentom vlani v Bangladéši nariadila vtedajšia premiérka šajch Hasína Vadžídová. Napísala to stanica BBC, ktorá nechala overiť pravosť nahrávky jedného z telefonátov premiérky.

Protivládne nepokoje si podľa OSN vyžiadali až 1400 životov a agentúra Reuters ich označila za najkrvavejšie obdobie od roku 1971, keď krajina získala nezávislosť.

Tajný telefonát

„Nariadila som, aby boli dnes večer všetci zatknutí. Každý bol informovaný. Kdekoľvek ich nájdete (protestujúcich), chyťte ich… Teraz budú (vojaci) používať smrtiace zbrane… Kdekoľvek ich nájdu, budú po nich strieľať,“ povedala Vadžídová na nahrávke z 18. júla 2024. Tá unikla na verejnosť tento rok v marci. Zatiaľ sa nepodarilo zistiť, akému členovi vlády to v ten deň hovorila.

Protesty vo viac ako 170-miliónovom Bangladéši sa začali vlani v júni požiadavkou študentov na zrušenie systému kvót, ktorý prideľoval 30 percent pracovných miest v štátnej správe príbuzným veteránov, ktorí vybojovali nezávislosť krajiny. Pôvodne pokojné demonštrácie potom v júli prerástli do násilných stretov s bezpečnostnými zložkami.

image

Kyjev požiada Úniu o uvalenie sankcií na Bangladéš za dovoz ukradnutého obilia

Bangladéšski prokurátori plánujú hlasový záznam s príkazom Vadžídovej použiť ako zásadný dôkaz proti vtedajšej premiérke v procese, v ktorom sa vyšetrujú jej zločiny proti ľudskosti. Ona sama po týždňoch trvajúcich protestov utiekla na začiatku minulého augusta do Indie.

Násilie na protestujúcich

„Nemôžeme potvrdiť, že nahrávka, na ktorú odkazuje BBC, je vierohodná,“ povedal hovorca Vadžídovej strany Ľudová liga.

Záznam zverejnila neznáma osoba z Národného strediska pre monitorovanie telekomunikácií. Preverovala ju bangladéšska polícia a nezávisle od nej aj BBC, ktorá ju odovzdala neziskovej organizácii Earshot. Z jej vyšetrovania vyplýva, že s nahrávkou nebolo nijako manipulované.

Za násilie na protestujúcich je tiež zodpovedná vtedajšia vláda a polícia, píše BBC. Napríklad 5. augusta 2024, keď Vadžídová utiekla z krajiny, zabila polícia na predmestí Dháky podľa BBC 52 ľudí.

Súd s bývalou premiérkou začal minulý mesiac. India však zatiaľ nevyhovela bangladéšskej žiadosti o jej vydanie. Ľudová liga tiež naďalej odmieta, že by jej lídri boli zodpovední za násilie, ktoré pri protestoch prepuklo.

Po rezignácii Vadžidovej a jej úteku sa stal dočasným premiérom nositeľ Nobelovej ceny za mier Muhammad Júnus. Krajina sa teraz chystá na nové voľby. Nie je ale jasné, či sa ich bude môcť zúčastniť tiež Ľudová liga.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie