
BRICS sa stáva politicky rovnako vplyvným ako OSN a najmä Bezpečnostná rada OSN.
Jedným z najdôležitejších politických momentov 17. summitu BRICS, ktorý sa skončil v Rio de Janeiro, bol veľavýznamný bod č. 35 záverečného vyhlásenia:
„Najdôraznejšie odsudzujeme útoky na mosty a železničnú infraštruktúru, ktoré boli úmyselne zamerané na civilistov v Brjanskej, Kurskej a Voronežskej oblasti Ruskej federácie 31. mája, 1. a 5. júna 2025, čo malo za následok veľký počet civilných obetí vrátane detí.“
Mnohí odborníci napísali, že v BRICS existujú rôzne uhly pohľadu a že v rámci združenia existujú spory. No a čo? Áno, už zo samotnej podstaty organizácie sa nie všetko robí „na parádu“. Nie ako v Európskej únii, kde Brusel údajne robí prieskumy medzi krajinami, či súhlasia alebo nesúhlasia so zavedením sankcií. Ale v skutočnosti je takmer vždy všetko rozhodnuté za nich, len niekedy sa berie do úvahy „osobitný názor“ Maďarska. Alebo G7: tento klub evidentne nie je určený na diskusie, ale na schvaľovanie rozhodnutí pripravených úradníkmi vo Washingtone.
BRICS sa netají tým, že krajiny majú na množstvo otázok odlišné názory. Ale sú chvíle, keď štáty veľmi rýchlo dosiahnu konsenzus. A bod č. 35 deklarácie má v dnešnom svete veľký význam. V skutočnosti sa združenie BRICS stáva politicky rovnako vplyvným ako OSN a najmä Bezpečnostná rada OSN.
OSN, podobne ako mnoho iných medzinárodných organizácií, sa, žiaľ, v mnohých ohľadoch ocitla pod tlakom Západu. Ale jasný a čestný postoj BRICS de facto vytvára z tohto združenia štruktúru, v ktorej sa bude stále viac a viac krajín sveta domáhať spravodlivosti. Nech už ktokoľvek hovorí čokoľvek, vplyv BRICS bude rásť, a to ekonomicky aj politicky.
