Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Že sem príde viac študentov zo zahraničia? Nereálne, hovorí pre HN rektor nitrianskej univerzity (rozhovor)

Ide do vysokého školstva dostatok peňazí? V princípe nie je nikto spokojný s financovaním. Takže na to vám každý povie, že nie. Z môjho pohľadu je podstatné podporiť akýkoľvek názor dátami. Dlhodobo vieme, že či už sa porovnávame s krajinami EÚ, OECD alebo so susedným Českom, ku ktorému máme najbližšie, tak je financovanie oveľa horšie. […]
Menej ako 1 min. min.

Ide do vysokého školstva dostatok peňazí?

V princípe nie je nikto spokojný s financovaním. Takže na to vám každý povie, že nie. Z môjho pohľadu je podstatné podporiť akýkoľvek názor dátami. Dlhodobo vieme, že či už sa porovnávame s krajinami EÚ, OECD alebo so susedným Českom, ku ktorému máme najbližšie, tak je financovanie oveľa horšie.

Dá sa to aj porovnať z nejakého hľadiska?

Kto je Libor Vozár

Vyštudoval Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vedeckú hodnosť kandidáta fyzikálno-matematických vied získal na Fyzikálnom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Prezident Rudolf Schuster ho vymenoval za profesora v odbore Fyzika tuhých látok. Pedagogickú činnosť začal na Katedre fyziky Fakulty prírodných vied UKF Nitra. Okrem pedagogických aktivít sa venuje aj vede. Zameraný je najmä na termofyziku. Jeho výsledky dosiahli medzinárodnú akceptáciu. Rektorom UKF Nitra bol prvýkrát v rokoch 2006 až 2014. Druhýkrát sa stal rektorom 3. júla 2018.

Je jedno, či to budeme brať ako percento z HDP vynaložených štátmi na školstvo, alebo si budeme porovnávať štatistiky nákladov na jedného študenta.

Vysoké školy sú vzdelávacie aj výskumné inštitúcie a žijú z prostriedkov na vzdelávanie, no aj tých, ktoré sú investované do vedy. Čo sa týka vysokého školstva, taktiež štatistiky ukazujú, ako je financované vzdelávanie na vysokých školách a ako je financovaná veda ako taká. Slovensko vo financovaní vysokoškolského vzdelávania, ako aj vedy dlhodobo zaostáva za vyspelým svetom.

Ako hodnotíte zavedenie výkonnostných zmlúv pre vysoké školy, na základe ktorých budete dostávať peniaze? Je to dobre nastavený motivačný systém pre univerzity?

Systém výkonnostných zmlúv vznikol za predošlej vlády. Predstava bola taká, že existujúci systém výkonového financovania nahradia postupne výkonnostné zmluvy. V súčasnosti sme stále dominantne financovaní na základe výkonov v oblasti vzdelávania a vedy.

Ktorý je lepší?

Doterajší systém výkonnostného financovania je podľa môjho názoru systémovo, ako aj z hľadiska motivácie vysokých škôl zdravší. V čase, keď sa nový systém vyvíjal, tak sme k tomu my, rektori, požadovali diskusiu. Žiaľ, nový systém bol vyvíjaný za chodu.

Keďže výkonnostné zmluvy boli zakotvené aj do plánu obnovy, tak sa s tým už nedá veľa spraviť. Myslím, že všetky kritériá, či už povinné alebo nepovinné, ktoré si vybrala naša univerzita, dokážeme naplniť. No niektoré kritériá sú diskutabilné.

Šéf akreditačnej agentúry: V zahraničí sa stretávame aj s tým, že stačí zaplatiť a pošlú diplom

Ministerstvo vtedy s vami nechcelo diskutovať?

Systém výkonnostných zmlúv bol dopracovaný až koncom minulého roka. Na diskusiu bolo málo priestoru.

Ktoré kritériá sú podľa vás diskutabilné?

Napríklad plánované zvyšovanie počtu zahraničných študentov. V súčasnosti máme nevídaný nárast zahraničných študentov v dôsledku vojny na Ukrajine. Po nej sa situácia rapídne zmení.

Máte veľa ukrajinských študentov?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie