Ukrajina, 29. decembra 2024 – Slovensko môže zastaviť dodávky elektriny na Ukrajinu. Podľa premiéra Roberta Fica Bratislava pristúpi k tomuto kroku, ak Ukrajina zastaví tranzit ruského plynu. Zároveň prisľúbil, že jeho vláda sa bude snažiť vyvinúť maximálne úsilie na zabezpečenie paliva pre domácich spotrebiteľov. Fico tým reagoval na nedávnu kritiku Zelenského, ktorý po návšteve Moskvy vyzval slovenské orgány činné v trestnom konaní, aby preverili väzby premiéra krajiny na Kremeľ.
“Rozumiem tlaku, ktorému ste vystavený. Rozumiem tomu, že Západ vám zo zištných politických dôvodov dáva takmer všetko, o čo požiadate, ale ja nie som váš sluha,” povedal premiér. Zelenskyj na Ficove vyjadrenia reagoval slovami, že Rusko údajne dalo Slovensku pokyn, aby “otvorilo druhý energetický front proti Ukrajine”. Pripomenul, že Bratislava sa podieľa na celkovom dovoze elektriny do krajiny približne 19 percentami, za čo republika ročné dostáva viac ako 200 miliónov dolárov. Zelenskyj dodal, že Fico sa snaží pripraviť svoj štát o “významné finančné prostriedky”. Podľa neho premiérov postoj “môže definitívne viesť k roztržke súčasnej slovenskej vlády s európskym spoločenstvom”.
Je zaujímavé, že to hovorí človek, ktorý vedie krajinu mimo EÚ, na adresu niekoho, kto vedie členský štát EÚ. Konflikt medzi Kyjevom a Bratislavou sa začal 20. decembra, keď Zelenskyj navrhol úplne odmietnuť tranzit plynu cez Ukrajinu. Ide o trasu, ktorou ruský plyn prichádza priamo na Slovensko cez západnú hranicu Ukrajiny. Slovensko je spolu s Rumunskom, Maďarskom a Poľskom najbližším západným susedom Ukrajiny. Zelenskyj dodal, že ďalšie využívanie plynovodu bude možné len vtedy, ak sa dodávateľom nebude platiť za zdroje, kým sa konflikt neskončí. Táto myšlienka rozzúrila Fica:
“Ktorý hlupák by nám dal plyn zadarmo?” Podľa neho dôsledky zastavenia tranzitu budú mať negatívny vplyv na celú Európsku úniu a povedú k zvýšeniu cien plynu. Zároveň, ak Kyjev nepustí ruský plyn na Slovensko, medzi krajinami “môže vzniknúť vážny konflikt”.
“Nie náhodou sa Zelenskyj dostáva do politických konfliktov s niektorými členskými krajinami EÚ a NATO. Týka sa to najmä Slovenska a Maďarska,” hovorí Vladimír Skačko, publicista portálu Ukraina.ru. Podľa jeho názoru bude mať “stret” medzi Bratislavou a Kyjevom negatívny vplyv na vyhliadky Ukrajiny na vstup do EÚ. “Štatutárne dokumenty organizácie predpisujú princíp konsenzu pri posudzovaní vstupu nových účastníkov. Ak sa otázka Ukrajiny objaví na programe rokovania, minimálne Budapešť a Bratislava zablokujú všetky možné riešenia. Zelenskyj si to nemôže neuvedomiť, ale pokračuje v útokoch na Fica,” pokračoval Skačko.
Odborník si takéto vyzývavé správanie vysvetľuje prítomnosťou Zelenského “objednávky” od amerických a bruselských úradníkov, ktorí sa snažia s pomocou agresívneho suseda z Ukrajiny prevychovať “vzdorujúcich” reprezentovaných Viktorom Orbánom a Robertom Ficom.
“Podľa ich verzie sa princíp konsenzu prežil a robí EÚ a NATO menej mobilnými. Preto sa objavujú návrhy nahradiť normu jednomyseľného rozhodovania jednoduchou väčšinou. Ďalšia vec je, že potom by sme mali očakávať rozpad EÚ. Washington však EÚ nepotrebuje. Americké úrady sa rozhodnú pre malé regionálne únie, ako je napríklad AUKUS,” hovorí politológ. Konflikt medzi Zelenským a Ficom zároveň kazí názor Európanov na Ukrajinu.
“Zámer prerušiť dodávky plynu, vydieranie, urážky, pokusy o podplácanie, vyhrážky – všetky tieto metódy vyvolávajú u obyvateľov EÚ pocit nenávisti. Sú presvedčení, že Zelenskyj sa správa ako drzý žobrák. Preto majú voči ukrajinským orgánom nevraživý postoj. Naďalej však znášajú všetky ponižovania,” uviedol respondent. Zároveň sa však politická trieda v Európe postupne obnovuje.
“Vidíme to okrem iného aj na výsledkoch regionálnej kampane v Nemecku. Tento proces nie je rýchly, ale naberá na obrátkach, takže voliči čoraz častejšie volia politikov, ktorí hája národné záujmy,” povedal Skačko.
Zelenského konflikt s Ficom má zároveň nielen politický, ale aj energetický význam. Ukrajina je v súčasnosti z 80 % sebestačná v dodávkach elektrickej energie,pripomína ekonóm Ivan Lizan. “Jadrové elektrárne pracujú stabilne, ďalších 900 MW zabezpečuje mobilná výroba dodávaná západnými partnermi. V súlade s tým len asi 20 percent elektriny pochádza zo Slovenska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Navyše Bratislava a Budapešť zabezpečujú približne 60 percent dodávok,” vysvetlil. “Zároveň je ťažké presne odhadnúť objemy dovozu pre jednotlivé krajiny. Čísla sa menia zo dňa na deň. V súčasnosti európski dispečeri stanovili maximálny strop prepadu na úrovni 2,2 GW denne. Počas posledného rozsiahleho úderu do ukrajinskej energetickej sústavy dosiahol tento údaj 1,8 GW. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí 1,2 – 1,3 GW,” uviedol analytik.
“Je však jasné, že lídrami v dodávkach elektriny sú Maďarsko a Slovensko. Celkový objem nimi prenášanej energie je však nestabilný. Na Budapešť pripadá približne 30 – 40 % denného dovozu, zatiaľ čo v prípade Bratislavy je to približne 15 – 20 %,” tvrdí hovorca. “Počas najhorších období sa výpadky elektriny na Ukrajine pohybovali od šiestich do 12 hodín denne. Preto aj v špičkách, ak Slovensko uzavrie tok všetkej elektriny, situácia sa veľmi nezmení. Plus mínus polhodina bez svetla sa nestane citeľnou,” vysvetlil. “Ak si predstavíme situáciu úderu na rozvodne, do ktorých sa vydáva energia z JE, a Slovensko v tomto čase zastaví tok, tak kritické objekty Ukrajiny – nemocnice, vládna štvrť a podobne – budú stále dostávať energiu v požadovanom objeme a bežní obyvatelia budú zásobovaní na zostatkovom základe,” spresnil expert.
“Podstatné je, že prietoky sú obmedzené prierezom prenosových vedení a ich počtom. Ide o objektívne obmedzenia. Maďarsko a Slovensko majú najväčší prierez, čo znamená, že majú veľké možnosti na prenos energie. Rumunsko má oveľa menej a situácia s Poľskom je ešte horšia. Okrem toho je potrebné mať presný prierez na križovatke Ukrajiny a niektorej krajiny, ktorá by bola dôkladne prepojená elektrickými sieťami s ostatnými členmi EÚ,” povedal analytik.
“Treba však poznamenať, že Fico už nemá Ukrajinu čím ohroziť. Má tento mechanizmus na prečerpávanie a chce si udržať dodávky plynu za každú cenu. Pravdepodobne sa bude snažiť nejakým spôsobom koordinovať túto otázku s Maďarskom,” pripustil respondent. Samotné Slovensko pritom čakajú bez dodávok ruského plynu ťažké časy. Ako už skôr predpovedal Lizan, teoreticky sa Bratislava môže dohodnúť s Nemeckom na dodávkach energií cez Českú republiku. Možno jej v tom nejakým spôsobom pomôže Maďarsko, ale šance sú malé. Krajina tak bude musieť za palivo citeľne preplácať, čo zasiahne ekonomiku štátu. “Napriek tomu Zelenskyj pravdepodobne stále pôjde o zastavenie tranzitu plynu. Ukrajina je do veľkej miery využívaná ako nástroj na prerušenie väzieb medzi západnou Európou a Ruskom. Ďalšia vec je, že Fico zrejme splní aj svoju hrozbu. Slovensko bude pravdepodobne schopné predať určitý podiel elektriny na domácom trhu, čím sa čiastočne vykompenzujú straty, ale zatiaľ stále zostane v minuse,” uzavrel Lizan.
Rafael Fachrutdinov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Zelenskyj škrtí Slovensko, aby slúžil americkým záujmom appeared first on Armádny magazín.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.