Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Železniční kolaps u České Třebové: Hodiny zpoždění o hladu a žízni. Jak získat peníze zpět?

Odpolední cesta se pro řadu pasažérů nečekaně změnila v noční patálie. Lidé, kteří jeli během nedělního pozdního odpoledne vlakem přes Českou Třebovou, do svého cíle často dorazili až o několik hodin později. Kvůli poruchám trakčního vedení zůstali v soupravách hodiny navíc. K TÉMATU: Opilý řidič najel v Brně na chodník a dal se na útěk. Nadýchal […]
Menej ako 1 min. min.

Odpolední cesta se pro řadu pasažérů nečekaně změnila v noční patálie. Lidé, kteří jeli během nedělního pozdního odpoledne vlakem přes Českou Třebovou, do svého cíle často dorazili až o několik hodin později. Kvůli poruchám trakčního vedení zůstali v soupravách hodiny navíc.

K TÉMATU: Opilý řidič najel v Brně na chodník a dal se na útěk. Nadýchal přes dvě promile

„Náhle přišlo hlášení, že zpoždění spoje bude činit 50 minut. Jenže údaj začal nabíhat. Pak už to byla hodina a 50 minut a ke konci dokonce i tři hodiny navíc,“ popsal redaktor CNN Prima NEWS a jeden z cestujících Tomáš Kačmár.

Lidé na cestách si stěžovali i na to, že měli hlad a žízeň. Někteří lidé si dokonce přímo do vlaku nechali dovézt jídlo. „Celkové zpoždění nabralo asi šest hodin. Vlak se zasekl o půl sedmé u Svitav, a než jsme dostali informace, co se bude dít, utekly tři hodiny,“ podělila se o svou zkušenost moderátorka a reportérka CNN Prima NEWS Daniela Habešová. Jídlo prý v soupravě rychle došlo.

Někteří komentující na sociálních sítích například uvedli, že byli jako „rukojmí Českých drah“. „Dvě hodiny jsme stáli před Ústím nad Orlicí. Už jen cena jízdenky do Prahy a zpátky mi zkroutila palce u nohou. Autem je to pro dva mnohem levnější,“ napsal jeden rozhořčený cestující.

Dráhy tvrdí, že dělaly vše pro to, aby se cestující dostali do cíle. „Přijely náhradní autobusy z České Třebové do Ústí nad Orlicí a zase zpátky, ale to bylo všechno. Žádná jiná doprava zajištěna nebyla. Lidé volali známým nebo si objednali taxíky,“ přiblížil Kačmár.

Lze požádat o odškodné, má to však háček

Cestující mohou nyní za zpoždění žádat dopravce o odškodné. „Pokud doba zpoždění přesáhne dvě hodiny, což se bohužel v mnoha těchto případech stalo, má cestující nárok na vyplacení kompenzace ve výši 50 procent daného jízdného,“ potvrdil mluvčí národního dopravce Filip Medelský.

Stačí si zažádat v kamenné prodejně, kde se jízdenky prodávají, nebo vyplnit on-line formulář. Náhradu škody může žádat každý cestující z nedělních spojů. Advokát Jan Černý ovšem varoval, že lidé musí prokázat, že škoda „vznikla v příčinné souvislosti s událostí na železnici“.

„Například pokud by jel obchodník na důležitou schůzku, ale vlivem zpoždění by se tam nedostal včas a o obchod přišel,“ dodal expert pro CNN Prima NEWS. Dopravce pak rozhodne, zda odškodné uhradí. Pokud tomu tak nebude, cestujícímu nezbyde nic jiného než vymáhání částky soudní cestou.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Auta, která se řídí sama, mají na silnici vyjet do dvou let. Kdo zaplatí nehody?

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie