Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ženy v období menopauzy ohrozuje najmä osteoporóza

Návaly tepla, potenie, podráždenosť, poruchy spánku a najmä neutíchajúce obavy zo straty ženskosti. Menopauza predstavuje v živote každej ženy náročné obdobie, pre ktoré sú typické aj mnohé sprievodné ochorenia. Rizikové je rednutie kostí. No zároveň ide o etapu, ktorá otvára dvere novým možnostiam osobného rastu, starostlivosti o svoje zdravie a sebapoznaniu. Neoddeliteľná súčasť života Tomu, […]
Menej ako 1 min. min.

Návaly tepla, potenie, podráždenosť, poruchy spánku a najmä neutíchajúce obavy zo straty ženskosti. Menopauza predstavuje v živote každej ženy náročné obdobie, pre ktoré sú typické aj mnohé sprievodné ochorenia. Rizikové je rednutie kostí. No zároveň ide o etapu, ktorá otvára dvere novým možnostiam osobného rastu, starostlivosti o svoje zdravie a sebapoznaniu.

Neoddeliteľná súčasť života

Tomu, aby bola menopauza u ženy oficiálne potvrdená, musí predchádzať dvanásť po sebe idúcich mesiacov bez krvácania. Najčastejšie sa tento stav vyskytuje medzi 45. a 55. rokom života, pričom priemerný vek nástupu je okolo päťdesiatky. V niektorých prípadoch, napríklad v dôsledku autoimunitných ochorení, chemoterapie či chirurgického odstránenia vaječníkov, môže menopauza nastúpiť aj skôr. „Či chceme alebo nie, ide o neoddeliteľnú súčasť života každej ženy. Nie je to nič, za čo by sme sa mali hanbiť, prípadne sa kvôli nej cítiť menejcenne. Telo nám dáva vedieť, že prechádza dôležitými zmenami a vyžaduje si našu pozornosť. Ak zvolíme správny prístup, aj život v menopauze môže byť plný energie, šťastia a vitality,“ hovorí MUDr. Michaela Blaško, PhD., ktorá poskytuje ženám v tomto životnom období komplexné poradenstvo.

Úbytok hormónov

Zdravie a život ženy ovplyvňujú viaceré pohlavné hormóny, produkované vo vaječníkoch. Každý z nich má svoj význam a prispieva k dokonalej súhre celého organizmu. V menopauze ich produkcia klesá. Estrogén reguluje menštruačný cyklus, podporuje zdravie kostí, ciev, pokožky a nervového systému. Po menopauze jeho pokles prispieva k zmenám nielen vo vnútornom zdraví, ale aj vo vzhľade.

 

„Progesterón, ktorý pripravuje maternicu na možné tehotenstvo a tiež reguluje menštruačný cyklus, pôsobí upokojujúco na psychiku. Málokto vie, že v tele ženy je prítomný aj testosterón – ovplyvňuje libido a celkovú energiu. Úbytok týchto hormónov má za následok aj možnosť vzniku viacerých závažných ochorení, ktoré ženám v menopauze hrozia. Tichým nebezpečenstvom je najmä osteoporóza a kardiovaskulárne komplikácie,“ pokračuje MUDr. Blaško.

Nie je to len o návaloch

Ľudia si menopauzu najčastejšie spájajú so symptómami ako náhla zmena telesnej teploty, podráždenosť, depresia či úzkosť. Časté sú poruchy spánku, negatívne zmeny možno badať aj v intímnej oblasti (suchosť pošvy), ale i na výzore ženy. Hormonálne zmeny majú vplyv na pokožku a telesnú kompozíciu. Pleť môže strácať svoju pružnosť a hydratáciu, čo vedie k tvorbe vrások a suchšej textúre. Viditeľné sú i zmeny v ukladaní tukových zásob, najmä v oblasti brucha a rednutie vlasov. Často sa však vyskytuje aj vysoký krvný tlak a cholesterol.

 

image

Únava po jedle:

Môžu za ňu cukry aj hormóny

Tichý nepriateľ kostí

Jednou z najvážnejších komplikácií, ktoré s menopauzou súvisia, je však spomínaná osteoporóza. Estrogén totiž zohráva kľúčovú úlohu aj v ochrane kostí. Po menopauze, keď hladina tohto hormónu klesá, dochádza k urýchlenému úbytku kostnej hmoty, čo výrazne zvyšuje riziko zlomenín. MUDr. Michaela Blaško, PhD. preto apeluje na ženy a vyzýva ich k prevencii. „Osteoporóza je často tichá a bez príznakov, až kým nedôjde k zlomenine. Pravidelné sledovanie hustoty kostí pomocou denzitometrie je nevyhnutné, aby sme mohli včas zasiahnuť a prijať preventívne opatrenia,“ hovorí.

 

Medzi ďalšie rizikové faktory vzniku osteoporózy patrí genetická predispozícia, nedostatočný príjem vápnika a vitamínu D, sedavý spôsob života, fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu. Naopak, preventívnymi opatreniami, okrem podstúpenia denzitometrie, je upravenie životného štýlu a jedálneho lístka. Do stravy je podľa MUDr. Blaško potrebné zaradiť potraviny bohaté na vápnik (napríklad mliečne výrobky, ryby, zelenú listovú zeleninu) a vitamín D. Vhodné sú aj minerálne vody s obsahom vápnika a horčíka. Zdravým kostiam prospieva pravidelný pohyb, najmä cvičenie so záťažou. V prípade zistenia nízkej kostnej hustoty môže lekár odporučiť liečbu, ktorá zahŕňa suplementáciu vápnika a vitamínu D alebo špecifickú liečbu na podporu kostnej hmoty.

Únava aj nárast hmotnosti

Pozornosť je však potrebné venovať aj štítnej žľaze a jej funkcii. Hormonálne zmeny sa totiž prejavujú únavou, nárastom hmotnosti, nadmerným potením, vypadávaním vlasov, suchosťou pokožky či nechtov. „Dysfunkcia štítnej žľazy môže značne ovplyvniť celkový zdravotný stav a kvalitu života ženy. Okrem endokrinologického vyšetrenia je potrebné pravidelne podstupovať aj gynekologické prehliadky, mamografiu a kontrolu krvného tlaku i hladiny cholesterolu,“ pripomína MUDr. Blaško.

 

image

prof. Věra Adámková:

Nevšímame si varovné signály tela

Pleti pomôžu prípravky

Pleti a pokožke pomôžu viaceré dostupné procedúry, ktoré jej prinavrátia hydratáciu a elasticitu. „Ženy v menopauze by mali siahať po prípravkoch obsahujúcich kyselinu hyalurónovú, retinol a vitamíny. Z dermatologických procedúr je vhodná biorevitalizácia (injekčná aplikácia kyseliny hyalurónovej s aminokyselinami, peptidmi či kyselinou jantárovou), bioremodelácia, mezoterapia či chemický peeling. Fokusovaný ultrazvuk, laser alebo mikroihličková rádiofrekvencia môžu tiež zlepšiť vzhľad a pevnosť pokožky,“ odporúča lekárka.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Zmeny, ktoré so sebou menopauza prináša, patria medzi tie náročnejšie. Dôležité je preto obklopovať sa pozitívnymi podnetmi a blízkymi ľuďmi. Požiadať o pomoc okolie, prípadne odborníkov, rozhodne nie je prejavom slabosti ani zlyhania. „Starostlivosť o seba, pravidelné vyšetrenia a zdravý životný štýl sú základom pre úspešné zvládnutie menopauzy. Nechajte sa viesť odbornými radami a pamätajte, že každá žena je jedinečná – menopauza je iba jednou z mnohých kapitol vášho krásneho života,“ dodáva na záver MUDr. Blaško.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »