Technologický pokrok Číny nemožno zastaviť. Povedal to v stredu čínsky prezident Si Ťin-pching holandskému premiérovi Markovi Ruttemu, s ktorým sa stretol v Pekingu na rokovaniach.
USA zase v stredu vyzvali spojencov, aby firmám zabránili v servise kľúčových nástrojov na výrobu čipov v Číne. Informujeme o tom na základe správ AFP a Reuters.
Popredný svetový výrobca
Holandská spoločnosť ASML je jedným z popredných svetových výrobcov zariadení na výrobu najmodernejších polovodičov pre širokú škálu produktov, od mobilných telefónov po autá. A tento rok oznámila, že má zablokovaný vývoz „malého množstva“ svojich technicky vyspelých zariadení do Číny.
Tento sektor sa v uplynulých rokoch stal kľúčovým bojiskom, pričom USA a niektoré európske štáty blokujú export špičkových čipových technológií do Číny pre obavy z ich využitia vo vojenskej technike.
„Čínsky ľud má legitímne práva na rozvoj a žiadna sila nemôže zastaviť tempo čínskeho vedeckého a technologického pokroku,“ povedal Si Ťin-pching Ruttemu podľa štátnej tlačovej agentúry Sinchua.
Si Ťin-pching pripomenul, že nie je možné odstrihnúť sa od Číny a prerušiť dodávateľský reťazec. Otvorenie sa a spolupráca sú jedinou voľbou, citovala prezidenta Sinchua.
Odstrihnutie od Pekingu
Rutte povedal novinárom na tlačovej konferencii, že nemôže zdieľať podrobnosti o diskusii. Uviedol len, že Holandsko sa vždy snaží zabezpečiť, aby akékoľvek obmedzenia nezasiahli dodávateľský reťazec a neovplyvnili „celkové ekonomické vzťahy“.
Predstaviteľ amerického ministerstva obchodu Alan Estevez zase v stredu informoval, že USA žiadajú spojencov, aby zabránili svojim firmám v poskytovaní servisu určitých nástrojov na výrobu čipov pre čínskych zákazníkov.
„Spolupracujeme s našimi spojencami, aby sme určili, čo je dôležité z hľadiska servisu a čo nie je dôležité,“ povedal Estevez novinárom.
Washington sa snaží zastaviť Čínu vo výrobe pokročilejších čipov, ktoré by mohli byť použité na posilnenie jej armády. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena oznámila v roku 2022 obmedzenia na dodávky zariadení a nástrojov na výrobu čipov z USA čínskym producentom. A presvedčila kľúčových výrobcov Japonsko a Holandsko, aby nasledovali Spojené štáty.
Tieto pravidlá americkým spoločnostiam sťažili tiež poskytovanie servisu zariadeniam, ktoré si čínske firmy kúpili pred zavedením nariadení, ale holandské a japonské pravidlá podobné obmedzenia nezahŕňali. Predstavitelia USA sa teraz snažia presvedčiť spojencov, aby sa k nim pridali aj v tomto bode.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.