Divoká zvěř se s blížící zimou mnohem častěji objevuje podél silnic, což je spojené i s brzkým stmíváním, proto je pravděpodobnost, že na ni za volantem natrefíte daleko větší než v jiných měsících.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řidiči se při dlouhých cestách často přeceňují. Odborník poradil, jak předejít mikrospánku
„Nejvyšší aktivita a nejčetnější počet srážek je zaznamenán mezi pátou a sedmou hodinou ranní a mezi čtvrtou odpolední a devátou večerní – tedy v době dopravních špiček,“ uvedla preventistka Simona Vacherlohnová na webu Policie ČR. Pod kola vbíhají nejčastěji divoká prasata nebo třeba srnky. „Podzim je obdobím, kdy střety se zvěří narůstají, a to především v zalesněných úsecích a v blízkosti polí. Je důležité mít oči na stopkách,“ dodává tisková mluvčí Violeta Siřišťová.
Proto je důležité zpomalit a být připraven na nečekané. Je také dobré pamatovat na to, že zvláště srnky chodí po skupinkách. Pokud si tak řidič všimne jednoho zvířete, je pravděpodobné, že jsou poblíž něj i další. Po nehodě by se lidé neměli přibližovat ke zraněnému zvířeti a dotýkat se ho. Může totiž být zmatené a nebezpečné.
Pokyny pro řidiče při střetu se zvěří:
- Zastavit vozidlo a zapnout výstražná světla.
- Obléknout si reflexní vestu a umístit výstražný trojúhelník za vozidlo. Ten se umísťuje do vzdálenosti minimálně 50 m (vyžadují-li to okolnosti, může být vzdálenost kratší). Na dálnici se umísťuje minimálně do vzdálenosti 100 m.
- Zhodnotit rozsah škody a stav vozidla.
- V případě potřeby poskytnout zraněným první pomoc a přivolat zdravotnickou záchrannou službu a další složky IZS.
Ujetí od sraženého zvířete se nevyplácí
V případě nenahlášení střetu se zvířetem jde o nedovolené odjetí od dopravní nehody. „Zákon o silničním provozu totiž dopravní nehodu definuje jako událost v provozu na pozemních komunikacích, například havárii nebo srážku, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci a při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu,“ popsal pro CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský.
A podle experta právě sem do této kategorie patří i sražení divoké zvěře. „Za uvedené chování hrozí pokuta ve výši 7 až 25 tisíc korun, přidělení 4 trestných bodů a vyslovení zákazu řízení od 4 do 6 měsíců,“ dodal oslovený odborník na dopravu.
To potvrzuje i mluvčí ÚAMK Igor Sirota. „Samozřejmě je posuzováno, zda je někdo z cestujících zraněn, zda je poškozena silnice, dopravní zabezpečení a podobně,“ uvedl Sirota pro CNN Prima NEWS.
Kdy je nutné kontaktovat Policii ČR:
- Došlo ke zranění osob při nehodě.
- Škoda na vozidle přesahuje 100 000 Kč.
- Srážka způsobila překážku v silničním provozu.
- Došlo k usmrcení či zranění zvířete.
„Policisté po příjezdu na místo dopravní nehody provedou běžné úkony, jako jsou provedení dechové zkoušky řidiče, kontrolu předepsaných dokladů řidiče a ohledání místa dopravní nehody včetně provedení fotodokumentace,“ uvedla Vacherlohnová. O události se poté sepíše záznam. Strážci zákona následně vyrozumí myslivecké sdružení, které se postará o odklizení zvířete ze silnice.
Budský také doporučuje kontaktovat asistenční linku pojišťovny. ‚V případě střetu se zvěří je dobré předem se rozloučit s možností, že bude vzniklá škoda na vozidle uhrazena někým jiným než případně pojišťovnou. Zvěř je považována za ‚věc ničí’“, popsal Budský.
Dodal, že výjimkou by mohla být situace, kdy poblíž v době nehody probíhal hon a prokazatelně vinou myslivců byla zvěř nahnána pod kola projíždějícího automobilu. V případě kolize se zvířetem (například dobytkem či větším psem) přichází podle něj v úvahu možnost reparace následků jeho majitelem.
Pozor na pytláctví
„Pro případné další řízení je ovšem třeba mít dopravní nehodu řádně zadokumentovánu, nejlépe v podobě policejního vyšetřovacího protokolu. A v každém případě je třeba vyvarovat se naložení usmrceného kusu zvěře do auta. To by mohlo skončit obviněním z trestného činu pytláctví,“ upozornil Budský.
Pokud by došlo pouze na finanční postih, nejde o malé částky, protože kromě policie můžete očekávat pokutu i od myslivců. „Za sraženého a odvezeného bažanta je to obvykle částka několika tisíc, za vysokou a další zvěř ještě mnohem více,“ popsal Sirota.
V minulém roce policisté na území České republiky evidovali 11 117 dopravních nehod způsobených střety se zvířaty.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tma je pro řidiče jedním z nejhorších rizik. Na co bychom měli na cestách dávat pozor?
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.