
Podle ministerstva plameny poškodily celkem 317 budov v celém regionu, informoval deník The New York Times. Patří mezi ně i dva chrámy, oba přes 1000 let staré. Jejich zkázu natočily místní zpravodajské stanice, které zachytily, jak obě budovy postupně obklopuje oheň.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko posiluje. KLDR vyslala další tři tisíce vojáků na podporu invaze, dodává rakety i děla
Plameny již mají nejméně 26 obětí. Vláda ve středu také informovala, že celkem bylo evakuováno více než 27 000 lidí. Mezi nimi i obyvatelé 600 let staré lidové vesnice Andong Hahoe, která je více než 130 kilometrů jihovýchodně od Soulu zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Místní úřady uzavřely silnice a pozastavily železniční dopravu. Na některých místech země vypadl proud.
Z téměř 30 požárů, které vypukly minulý týden v pátek, jich ve čtvrtek hořelo ještě pět. Největší z nich pokrýval podle posledních zpráv zhruba 332 kilometrů čtverečních. Hasiči podle vlády dokázali dostat pod kontrolu téměř polovinu z něj.
Úplnému zvládnutí ohně ale podle nich brání nepříznivé větrné podmínky, které znemožňují použití vrtulníků a dronů. Národní meteorologická agentura předpověděla, že do konce týdne bude v regionu pršet pouze pomálu – ani to by nicméně nemělo situaci výrazně zlepšit.
Více než dvojnásobek požárů oproti loňsku
Ohnivé peklo přichází v době, kdy v Jižní Koreji začíná období lesních požárů. Ty se obvykle vyskytují na jaře nebo na podzim, popisuje BBC. Každoročně jich na poloostrově vypukne zhruba na pět set, přičemž v posledních deseti letech se polovina z nich odehrála mezi březnem a květnem.
„Ještě před těmito požáry se země potýkala se suššími podmínkami, než je obvyklé, a s menším množstvím srážek, než je průměr,“ citovala včerejší prohlášení premiéra Han Duck-sooa BBC. „Jen v letošním roce došlo již k 244 požárům – 2,4krát více než ve stejném období loňského roku.“
Role klimatické změny?
Přestože požáry podle úřadů vznikly v důsledku lidské činnosti, jejich šíření a těžké dostávání pod kontrolu má za vinu více faktorů. Těmi jsou teploty o několik stupňů vyšší, než je sezónní norma, v kombinaci se suchou půdou, silným větrem nebo nízkou vlhkostí vzduchu.
Vědci vypracovali takzvané rychlé atribuční studie, aby posoudili, jakou roli při vzniku těchto podmínek sehrála změna klimatu. Analýza organizace Climate Central naznačuje, že vysoké teploty zaznamenané v některých částech Jižní Koreje v minulém týdnu byly až pětkrát pravděpodobnější v důsledku klimatické změny a globálního oteplování.
Další z možných příčin je, že Jižní Koreu pokrývají ze značné části borovicové lesy. Právě jehlice borovic jsou plné vysoce hořlavých silic, které jako sirky rychle vzplanou a výrazně tak přispívají k rychlému šíření ohně. Ten se díky nim může šířit rychlostí až 15 metrů za sekundu.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Do Česka se vrací deště, bude až 18 stupňů. Na horách může o víkendu i sněžit
