Slovensko má nový rekord v otužovaní. Na zlatých pieskoch sa ešte v decembri minulého roka do štvorstupňovej vody naraz ponorili stovky otužilcov, ktorí tak prekonali pôvodný slovenský rekord z Nitry, 267 otužilcov. O rekord sa postaralo 604 otužilcov z celého Slovenska, medzi nimi aj Bejvočské a Žiarske ľadové medvede, ktoré si na prepravu do Bratislavy zabezpečili rovno celý autobus.
Organizátorkou tohto veľkého podujatia je Soňa Rebrová, diaľková plavkyňa, držiteľka rekordu preplávaných 6 priehrad za jedno leto: Rekord preplávanie slovenského úseku Dunaja, v dĺžke 162 km za 4 dni. Preplávala Dunaj v zime z jedného brehu na druhý, pri teplote vody 2,5 stupňa. Preplávanie La Manche za 14.43 hodín. A napokon rekord v najdlhšom studenom plávaní: 9 hodín a 15 minút vo vode 12 stupňov (bez neoprénu). Aktuálne i rekord 604 otužilcov na jednom mieste. Ako teda vznikla myšlienka zorganizovať takýto slovenský rekord v počte otužilcov na jednom mieste?
„Začiatkom decembra mi vyšla kniha o preplávaní La Manche. Viacerí sa ma vtedy pýtali, či budem robiť krst knihy. Najskôr som vravela, že nie, ale potom mi napadlo, že by bolo zaujímavé urobiť krst knihy ako rekord. No a v Čechách robili podobný, tak som sa inšpirovala a pustila sa do toho,“ hovorí Soňa Rebrová, ktorá si pôvodne myslela, že takýto rekord sa na Slovensku ešte nerobil. „Ale keď som zaregistrovala žiadosť do slovenských rekordov, bolo mi povedané, že už jeden rekord bol, a to v Nitre a 267 otužilcov. A ak chceme mať rekord, musíme ho prekonať. Potom to už bola len výzva pritiahnuť čo najviac ľudí,“ vysvetlila.
Spočiatku to na rekord nevyzeralo, nakoniec prišlo vyše 600 ľudí
Ako ďalej priznala plavkyňa, spočiatku to na rekord nevyzeralo. Prihlásených otužilcov nebolo veľa a tak bola Soňa nervózna, či sa to vôbec podarí. „Predsa len, mnohí ľudia išli z veľkej diaľky a ak by nebol rekord, prišli by zbytočne. Potom zrazu bolo 300 zaregistrovaných a už som si vydýchla. Ale zrazu sa to začalo čoraz viac štartovať, napokon prišlo až 604 ľudí, čo si nesmierne vážim,“ dodala.
Zaujímalo nás, čo to vlastne znamená, držať rekord v počte otužilcov. „Znamená to, že sa našlo 604 nadšencov, ktorí neváhajú ponoriť sa do ľadovej vody na 3 minúty, aby sme vytvorili slovenský rekord. Znamená to tiež, že ako národ máme silnú otužileckú tradíciu a je nás z roka na rok viac. A viete čo, všetci otužilci majú radi ľadovú vodu, ale majú horúce srdcia. Bola naozaj výborná nálada, všetci sa smiali, tancovali, kričali, bolo to veľa emócií a neskutočný pocit, keď sme všetci vliezli do vody,“ neskrývala svoje nadšenie plavkyňa a držiteľka viacerých rekordov. Na poslednú otázku, či plánuje prekonávať i ďalšie rekordy, odpovedala takto: „Ja som tento rekord robila ako krst knihy, a ďalšiu na budúci rok neplánujem vydať. Ale písalo mi mnoho otužilcov, že by to chceli, či neurobíme ďalší ročník. A písali mi aj z Čiech, že idú na Guinessov rekord a že budú radi, ak ich o rok prekonáme… lebo potom budú zase prekonávať oni nás. Môžem povedať len jedno: vážim si každého, kto meral takú diaľku, aby sa tejto akcie zúčastnil. Prišli ľudia z Košíc, Ružomberka, Námestova, Žiliny, Prešova, Svidníka, atď, naozaj tam bolo celé Slovensko. 604 nadšencov otužovania je nádherné číslo a vidieť všetky tie nadšené tváre stálo za všetky trápenia, ktoré predchádzali náročnej organizácii tohto eventu. Vidíte, že rekordy sa stále dajú tvoriť a tak môžem všetkým len odkázať: smelo hor sa do vlastných výziev, dokážete to!“
Rekordu sa zúčastnili aj Bejvočské a Žiarske ľadové medvede
Na takomto veľkom otužileckom podujatí nechýbali ani otužilci zo Žiaru nad Hronom, ktorí túto akciu považujú za mimoriadne vydarenú. „Keď sme sa dozvedeli o tom, že naša kamarátka Soňa Rebryová ide krstiť svoju knižku Dokážeš to a pri tejto príležitosti organizuje slovenský rekord v počte otužilcov na jednom mieste na Zlatých Pieskoch, neváhali sme a hneď sme do toho šli,“ hovorí Adam Bernát, člen a zakladateľ Bejvočských ľadových medveďov, ktorí si spoločne so Žiarskymi ľadovými medveďmi objednali autobus, do ktorého cestou postupne „pozbierali“ otužilcov zo Žiaru a jeho blízkeho okolia. „Urobili sme taký zber. Nastúpili sme najprv Bejvočské ľadové medvede, Žiarske ľadové medvede, Jašterice zo Štiavnice, Novobanské ľadové medvede, Tekovské ľadové medvede a Ľadové medvede spod zobora,“ vysvetľuje Adam a dodáva, že už cesta autobusom do Bratislavy bola veľká zábava, počas ktorej sa stretli otužilci – kamaráti z okolia.
Ako už bolo spomínané, do vody s teplotou 4 stupne pri vonkajšej teplote 2 stupne Celzia sa postupne ponorilo po plecia 604 registrovaných otužilcov, podmienkou bolo vydržať takto aspoň 3 minúty. „Menší otužilci stáli na kraji, my „výkonnejší“ sme si šli aj zaplávať,“ dodal Bernát, pre ktorého je poctou, že sa rekordu zúčastnil. „Je to pre nás pre každého jedného, čo tam bol, pocta, každý máme certifikáty. Je to zážitok a môžete si povedať, že aj ja som sa zúčastnil toho rekordu.“
Adam otužovaniu venuje v zime všetok svoj čas. Ako dodal, ich sezóna trvá neoficiálne po celý rok, oficiálne do začiatku mája. Najbližšie organizujú Bejvočské ľadové medvede celoslovenské stretnutie otužilcov na Bejvoči, ktoré sa uskutoční 8. februára.
(šov)
Foto: archív A. B.
