8.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JuanjoDiaz_JD).
Rastúce účty za elektrinu a vodu sú problémom mnohých domácností. Pri hľadaní úspor sa môžeme zamyslieť, aký je najlepší spôsob, ako znížiť náklady na každodenné činnosti. Osobitnú pozornosť si zaslúži pranie bielizne. Jednoduchá zmena návykov môže účinne ušetriť náš domáci rozpočet.
Rastúce účty za elektrinu a vodu sú problémom mnohých domácností. Pri hľadaní úspor sa môžeme zamyslieť, aký je najlepší spôsob, ako znížiť náklady na každodenné činnosti.
Foto: shutterstock/JuanjoDiaz_JD
Ktorý program práčky spotrebuje najviac elektriny a vody?
V súčasnosti je štandardom, že nám výrobcovia ponúkajú práčky s mnohými funkciami, ktoré sú často dokonale prispôsobené našim potrebám. Ukazuje sa však, že nie všetky sú pre náš domáci rozpočet výhodné. Pravidlo je jednoduché – čím viac otáčok a vyššia teplota, tým vyššia spotreba energie.
Najväčším problémom pre domáci rozpočet môže byť pranie uterákov a posteľnej bielizne. Aby sa zachovala ich čistota, je potrebné na ich pranie používať vysoké teploty.
Možno vás prekvapí, že jedným z najmenej úsporných programov práčky je program pre jemné tkaniny. Spotrebuje sa pri ňom najviac vody. Výskumníci z Newcastle University preukázali, že je to spôsobené typom tkanín, ktoré si to vyžadujú. Polyester, nylon, ľan alebo mušelín sú tkaniny, ktoré si vyžadujú nižšie teploty, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia. Počas jedného prania sa do vody môže uvoľniť až 1,4 milióna mikrovlákien – až o 600 000 viac ako pri praní bavlny. Spotreba veľkého množstva vody je spôsobená ochranou oblečenia pred poškodením. Množstvo stratených vlákien však naznačuje, že režim nefunguje tak, ako má.
Ktorý režim prania je najúspornejší? Ktorý šetrí najviac vody?
O režime ECO v práčke koluje mnoho mýtov. Podľa výrobcov je to však najúspornejší režim. Tento program spotrebuje v priemere o 38 % menej vody a približne o 33 % menej energie ako obľúbený režim pre bavlnu. Jeho hlavnou prednosťou je, že perie oblečenie pri nižšej teplote. Tým, že sa voda nemusí ohrievať na vysokú teplotu, spotrebuje menej energie. Je účinný v tom, že vydrží dlhšie ako rýchle režimy, ktoré intenzívne privádzajú vodu na vysoké teploty. Dlhšie pranie sa však neprejaví na množstve použitej vody – tento režim znižuje množstvo použitej vody.
Ak chceme, aby bolo pranie čo najúspornejšie, musíme mať na pamäti niekoľko pravidiel. V prvom rade je dôležité venovať pozornosť našim potrebám.
Foto: súkromný archív
Aký je najlepší program na pranie oblečenia?
Ak chceme, aby bolo pranie čo najúspornejšie, musíme mať na pamäti niekoľko pravidiel. V prvom rade je dôležité venovať pozornosť našim potrebám. Pranie by malo byť účinné a oblečenie by po ňom malo byť čisté. Nesprávny program môže znamenať, že budete musieť pranie opakovať, čo môže znamenať, že ani ten najúspornejší program nebude znamenať nižšie účty za elektrinu alebo vodu.
Oplatí sa prať pri najnižšej možnej teplote. Tým sa zabezpečí, že práčka spotrebuje menej elektrickej energie. Navyše sa oplatí vynechať predpieranie – tento režim môže zvýšiť cenu celého prania až o 20 %.
Pozornosť by ste mali venovať aj tomu, koľko položiek do práčky vkladáte. Bubon by nemal byť preťažený, pretože sa môže stať, že oblečenie nebude vyprané. Na druhej strane by ste do práčky mali vhadzovať maximálne množstvo oblečenia, aby ste sa chránili pred plytvaním.
Na úsporu často nemá väčší vplyv program, ale stav našej práčky. Správny stav filtra a odstraňovanie vodného kameňa z práčky sú kľúčom k úsporám. Usadený vodný kameň na vykurovacom telese môže sťažovať ohrev vody a spotrebič spotrebuje viac elektrickej energie. Navyše správna starostlivosť o práčku vás môže ochrániť pred poruchami, čím sa vyhnete ďalším neočakávaným nákladom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pračka nevyperie škvrny na vašom oblečení? Pomôcť vám môže jedna vec
„Skákajúca“ práčka je znakom toho, že ste to prehnali. Je to častá chyba. Môžete ju rýchlo odstrániť
The post Znížte svoje účty za elektrinu a vodu. Stačí použiť tento program appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.