Muž, ktorý v roku 1962 popravil obesením nacistického vojnového zločinca Adolfa Eichmanna, zomrel v utorok vo veku 88 rokov. Správa pochádza z agentúry AFP.
Adolfa Eichmanna, jedného z hlavných architektov „konečného riešenia“ zameraného na vyhladenie európskych Židov, po druhej svetovej vojne vypátrala izraelská rozviedka Mosad v Argentíne, odkiaľ ho 11. mája 1960 uniesla a dopravila do Izraela, kde bol postavený pred súd.
Trest smrti
Dňa 15. decembra 1961 bol Eichmann odsúdený na trest smrti obesením. Rozsudok nad ním bol vykonaný 1. júna 1962 vo väzení v izraelskom meste Ramla ležiacom neďaleko Tel Avivu.
Za vykonávateľa tohto súdneho verdiktu bol spomedzi príslušníkov väzenskej stráže vybraný – žrebom a proti svojej vôli – dozorca Šalom Nagar.
Denník The Times of Israel pripomenul, že Eichmann bol jedinou osobou, ktorá bola kedy v Izraeli popravená.
Nagar, ktorý mal pri výkone rozsudku nad Eichmannom 26 rokov, bol verejnosti neznámy tri desaťročia. Až v roku 1992 jedna z izraelských rozhlasových staníc pri príprave materiálu k 30. výročiu Eichmannovej popravy, narazila na Nagarovo meno.
Prominentný väzeň
V nasledujúcich rokoch Nagar poskytol rôznym médiám – vrátane nemeckého – rozhovory, v ktorých opísal šesť mesiacov, keď slúžil ako jeden z 22 veľmi starostlivo vybranými dozorcov známych ako Eichmannovi strážcovia.
Nagar v rozhovoroch vysvetľoval, že dozorcovia boli vybraní tak, aby sa zabezpečilo, že nikto z nich nebude mať osobnú motiváciu zabiť prominentného väzňa.
Mnohí dozorcovia väzenskej služby mali na rukách stále viditeľné čísla, ktoré nacisti dávali tetovať väzňom koncentračných táborov. Takíto dozorcovia – aškenázski židia pôvodom z Európy – nesmeli ani vstúpiť na poschodie, kde bola Eichmannova cela, objasňoval Nagar.
Nagar sa narodil v Jemene v roku 1936. Do Izraela prišiel vo veku 12 rokov ako sirota. Neskôr slúžil v brigáde výsadkárov izraelskej armády a následne vstúpil do izraelskej väzenskej služby. Po odchode z nej sa začal venovať štúdiu Tóry. Podľa medializovaných informácií Nagar žil v osade Kirjat Arba na okupovanom Západnom brehu Jordánu.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.