Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Zradné jarné počasie nás môže pripraviť o úrodu! Kvety ovocných stromov a rastlín sa pritom dajú ochrániť veľmi jednoducho

Jarné mesiace sú teplotne nestále, pár dní je to vonku na tričko a za chvíľku sa už sype sneh. Stačí málo a jedna chyba zničí celú úrodu ovocia, ak citlivé kvety pomrznú. Na ochranu kvetov ovocných stromov možno pritom použiť jednoduché triky. Slnečné lúče prírodu prebúdzajú, dostatok vlahy ju povzbudí a všetko rastie a kvitne […]
5 min.

Jarné mesiace sú teplotne nestále, pár dní je to vonku na tričko a za chvíľku sa už sype sneh. Stačí málo a jedna chyba zničí celú úrodu ovocia, ak citlivé kvety pomrznú.

Na ochranu kvetov ovocných stromov možno pritom použiť jednoduché triky.

Slnečné lúče prírodu prebúdzajú, dostatok vlahy ju povzbudí a všetko rastie a kvitne o sto šesť. Napriek tomu v noci a k ránu teplomer často ukazuje nulu, alebo dokonca aj nejaký ten stupeň pod bodom mrazu.

Na to doplatia hlavne chúlostivé kvety ovocných drevín, či už v štádiu pukov alebo v plnom kvete. Ochráňte ovocné dreviny pred jarnými mrazíkmi a odmenia sa vám bohatou úrodou chutných plodov.

Krehká krása

Čerstvo otvorené kvety ovocných stromov sú veľmi háklivé na nízke teploty. Nenávratne ich môžu zničiť už teploty tesne pod bodom mrazu. Najviac chúlostivé sú marhule, ktoré mráz spáli už pri – 1 až – 2 ° C.

Trochu lepšie sú na tom broskyne, tie znesú teplotu ešte o stupienok nižšie, viac vydržia tiež jablone či slivky.

Napriek tomu stačí pár hodín ranného mrazíku a kvety sa ľahko znehodnotia. Ich pôvodne žiarivá farba žltne a hnedne, až nakoniec poničené okvetné lístky opadajú a zostane zničený kvet bez zárodku plodu.

Vzhľadom k tomu, že ovocné stromy väčšinou kvitnú naraz, môžete tak v okamihu prísť o všetku budúcu úrodu.

Ako postupovať, keď predpoveď sľubuje chladné rána alebo dokonca denné teploty na nule? Samozrejmosťou je zakrývanie citlivých časti rastlín, ale možno využiť aj iné postupy, ktoré ľahko a rýchlo zafungujú.

Oblečte svoje rastliny

Ochranu pred štipľavým mrázikom poskytne obal z netkanej textílie, ktorým možno zakryť menšie ovocné stromčeky.

Pri väčšom chlade použite viac vrstiev textílie. Účinok takéhoto „oblečenia“ je možné ešte zvýšiť, ak ho navyše narosíte vodou.

Pred mrazivým počasím chráňte nielen kvety ovocných drevín, veľmi zraniteľné sú aj sadenice šalátov a byliniek, mráz môže poškodiť aj mladé rastlinky paradajok, zemiakov alebo uhoriek.

Kvitnúce jahody sa takisto stanú ľahko obeťou mrazivých rán. Všetky tieto rastliny starostlivo prikrývajte a doprajte im tak pred mrazom ochranu.

Využite zákony prírody

Izoláciu kvetu pred mrazivým vzduchom docielite aj pomocou vody. Vhodným rozprašovačom poroste kvety aj vetvičky s púčikmi. Kvety by mali byť vlhké, nie mokré.

Keď bude voda stekať, kvety pred namrznutím neochránia. Pri nízkych teplotách rosa na citlivých častiach rastlín zmrzne a vytvorí tak akýsi ochranný obal, ktorý zabráni prístupu mrazivého vzduchu.

Jedná sa však o riešenie, ktoré funguje iba krátkodobo a pri teplotách tesne pod bodom mrazu, približne do -2 ° C. Do vody na postrek možno pridať aj valeriánové kvapky, ktoré jej účinnosť ešte zvýšia.

Na trhu nájdete aj rôzne meďnaté alebo biologické prípravky na tento účel, zvyšujúce odolnosť rastlín proti chladu.

Pripravíte roztok v určenej koncentrácii a použijete priamo na kvety. Vodu možno využiť aj inak. Okolo ovocných stromov rozmiestnite nádrže alebo vedierka s vodou.

Odparovaním vody sa lokálne zvýši vlhkosť vzduchu a mrazy nebudú pre ovocné stromy tak deštruktívne. Rovnako tak sa ľahšie na vetvách vytvorí ochranná vrstva námrazy.

Teplo z dymu

Existujú ďalšie osvedčené triky, ktorými zabránite poškodeniu rastlín. Ak v čase kvitnutia očakávate výskyt mrazíkov, využite tzv. dymovanie.

Pod stromami nanoste kôpky z konárov a trávy, ktoré zapálite a necháte teplý dym stúpať k stromom. Veľmi vhodné je používať trochu navlhnutý materiál, aby ohnisko skutočne len fajčilo a nehorelo jasným plameňom.

Tak nebude teplo príliš intenzívne, dym lepšie prehreje okolie a zároveň vám dlhšie vydrží. Nezabudnite, že najchladnejšie je vonku tesne nad ránom, preto je potrebné zapáliť oheň okolo štvrtej ráno.

Počas spaľovania je nutné oheň strážiť, aby sa nevymkol kontrole. Podobne ako ohnisko sa v ovocných sadoch dajú využiť aj balíky slamy alebo vonkajšie sviečky.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

The post Zradné jarné počasie nás môže pripraviť o úrodu! Kvety ovocných stromov a rastlín sa pritom dajú ochrániť veľmi jednoducho appeared first on Šikovník.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »