Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Andrew Korybko: Spor o Volyňskú genocídu s Poľskom je opäť problémom v ich vzťahoch

Poliaci sa obávajú, že ich elita predá obete volynskej genocídy Ukrajine z arogantných geopolitických a ekonomických dôvodov, ktoré budú mať za následok vybielenie tohto zločinu z obdobia druhej svetovej vojny.   Ukrajina nemá reálnu šancu v najbližšom čase vstúpiť do EÚ, keďže nespĺňa kritériá bloku, nečakane sa však objavila ďalšia prekážka, a to spor o […]
Menej ako 1 min. min.

Poliaci sa obávajú, že ich elita predá obete volynskej genocídy Ukrajine z arogantných geopolitických a ekonomických dôvodov, ktoré budú mať za následok vybielenie tohto zločinu z obdobia druhej svetovej vojny.  

Ukrajina nemá reálnu šancu v najbližšom čase vstúpiť do EÚ, keďže nespĺňa kritériá bloku, nečakane sa však objavila ďalšia prekážka, a to spor o Volyňskú genocídu s Poľskom. Kyjev odmieta uznať vyvraždenie viac ako 100 000 etnických Poliakov v tomto regióne a východnej Haliči z obdobia 2. svetovej vojny ako genocídu a pri exhumácii pozostatkov obetí váha. Tento problém sa po minulotýždňových provokatívnych komentároch ministra zahraničných vecí katapultoval späť do popredia ich vzťahov.

„ Kuleba prirovnal ukrajinskú genocídu Poliakov k poľskému násilnému presídľovaniu Ukrajincov “, keď sa pokúšal odkloniť sa od otázky na túto tému, čo vyvolalo rozhorčenie toľkých Poliakov, že ich Nemcom podporovaný ukrajinskofilský premiér sa cítil nútený odsúdiť to, čo povedal. Tusk to označil za „jednoznačne negatívne“ prisľúbil, že „Ukrajina tak či onak bude musieť splniť očakávania Poľska“ v tejto otázke.

Iróniou však je, že Tusk v lete dohliadal na podpísanie poľsko-ukrajinského bezpečnostného paktu , ktorý obsahoval kontroverznú klauzulu o štandardizácii ich historických učebných osnov , ktorá bola v tom čase analyzovaná tak, že naznačovala, že Poľsko plánovalo vybieliť genocídu, ktorú si každoročne pripomína . Jediný dôvod, prečo teraz požaduje historickú spravodlivosť, je ten, že sa obáva, že pokus zamiesť túto tému pod koberec po vyjadreniach Kulebu by mohol poškodiť jeho stranu pred budúcoročnými prezidentskými voľbami.

Predseda Sejmu Holownia, ktorého strana je súčasťou vládnucej liberálno-globalistickej koalície, povedal, čo Tusk nie je schopný zo spomínaných „politicky korektných“ dôvodov, keď vyhlásil , že Ukrajina by sa mala stať členom EÚ aj bez predchádzajúceho vyriešenia sporu o Volyňskú genocídu . Namiesto toho navrhol, aby pokračovali v rozhovoroch o tomto „v bezpečnom ekosystéme Európskej únie“. Jeho názory sú nepopulárne a reprezentujú ukrajinský okraj, hoci táto sila sa od roku 2022 stala veľmi vplyvnou.

Je nepravdepodobné, že by Ukrajina splnila požiadavky Poľska po tom, čo sa Zelenskij začiatkom tohto roka rozhodol ticho oživiť krátkodobé územné nároky „Ukrajinskej ľudovej republiky“ ako súčasť ultranacionalistického tlaku uprostred rastúceho odporu voči násilným odvodom a pokračujúcim stratám v Donbase. Hoci to bolo s úmyslom zhromaždiť obyvateľstvo proti Rusku, táto niekdajšia entita si tiež urobila nárok na územie dnešného Poľska, z ktorého boli neskôr násilne presídlené jeho spoluetniká, ako je vysvetlené tu .

„Operáciu Visla“ spomenul aj Kuleba vo svojom skôr citovanom odklone, keď sa ho pýtali na Volyňskú genocídu. Historická spomienka na nároky Ukrajiny na tieto územia v rámci hraníc Poľska po druhej svetovej vojne je teraz čerstvá v mysliach jej ľudí, a keďže „prijali“ „etnické čistky“ tamojších obyvateľov (ako to vidia oni), sú teraz menej pravdepodobné, že „prijme“ zodpovednosť za Volyňskú genocídu. To by znamenalo vyvrátenie súčasného ukrajinského nacionalizmu.

Radikálny myšlienkový smer , ktorý prevláda, považuje „Organizáciu ukrajinských nacionalistov“ a ich „Ukrajinskú povstaleckú armádu“ za „bojovníkov za slobodu“, ale Poľsko ich považuje za teroristov pre ich zločiny počas medzivojnového obdobia a druhej svetovej vojny. . Z pohľadu Kyjeva však bojovali za „slobodu od poľskej okupácie“ po tom, čo Varšava ovládla „Západoukrajinskú ľudovú republiku“ a severozápadnú časť „Ukrajinskej ľudovej republiky“.

Poľsko získalo tieto územia po poľsko-boľševickej vojne a považovalo ich za oprávnene svoje, pretože sa považovalo za dediča poľsko-litovského spoločenstva, ktoré nad nimi vládlo. Výsledkom týchto rozdielnych názorov bolo, že niektorí Ukrajinci sa uchýlili k terorizmu v mene „národného oslobodenia“, zatiaľ čo Druhá poľská republika odpovedala násilnou „pacifikačnou“ kampaňou. Tento vývoj potom pripravil pôdu pre Volyňskú genocídu počas druhej svetovej vojny.

V súlade s tým sa pohľad každej strany na toto stal neoddeliteľnou súčasťou ich moderných národných identít, čím sa stal sporom s nulovým súčtom, pretože jedna strana sa musí vzdať, aby ho vyriešila. Žiadna stredná cesta nie je možná, a hoci Poľsko drží všetky karty a je teda schopné donekonečna pokračovať v tomto spore, kým Ukrajina neustúpi svojim požiadavkám, arogantné geopolitické a ekonomické úvahy pravdepodobne ovplyvnia jeho elitu, aby sa namiesto toho podvolila požiadavkám Ukrajiny.

V tom je dôvod, prečo sa mnohí Poliaci obávajú, že táto otázka sa katapultuje späť do popredia ich vzťahov, pretože sa obávajú, že ich elita z týchto dôvodov zapredá obete volynskej genocídy. Tusk práve teraz hovorí tvrdo, zatiaľ čo všetci sú tak nahnevaní, ale už spomenutá klauzula, ktorú súhlasil so zahrnutím tohto letného poľsko-ukrajinského bezpečnostného paktu o štandardizácii ich historických učebných osnov, naznačuje, že to nemyslí vážne s tým, aby Ukrajinu vylúčil z EÚ. tento problém.

Ako bolo napísané v úvode, táto krajina nemá v dohľadnom čase reálnu šancu pripojiť sa k bloku, ale táto debata a populárne podozrenia o možnom hroziacom zrade obetí volyňskej genocídy ich elitou hovoria o tom, aká citlivá je táto téma v rámci poľskej spoločnosti ako takej. Tusk za to nemôže celkom viniť, keďže jeho (veľmi nedokonalí) konzervatívno-nacionalistickí predchodcovia mohli podmieniť vojenskú a ekonomickú pomoc Ukrajine najprv vyriešením tohto sporu za podmienok Poľska.

Nikdy nad tým ani neuvažovali, keďže boli zaslepení arogantnými geopolitickými a ekonomickými úvahami, rovnako ako ich liberálno-globalistickí nástupcovia, napriek tomu, že teraz predstierajú vlastenectvo len kvôli domácemu tlaku pred budúcoročnými prezidentskými voľbami. Poľský ľud sa preto nemôže spoliehať na to, že jedna z dvoch vedúcich strán svojej krajiny bude brániť historickú spravodlivosť v spore o Volyňskú genocídu, čoho si Ukrajina veľmi dobre uvedomuje, a preto si to nakoniec môže presadiť.

Andrew Korybko

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie